Skyscanner przygotował TOP10 inspiracji na wypad narciarski w Polsce dla początkujących, zaawansowanych, a także rodzin z dziećmi

 

Prognoza pogody znów sprzyja narciarzom – w najbliższym czasie spadnie nie tylko temperatura, ale i śnieg. Skyscanner przygotował TOP10 szytych na miarę pomysłów na narciarski wyjazd w Polsce. Zestawienie podpowiada gdzie wybrać się na narty oraz wskazuje iście alpejskie miejsca wedle preferencji: dla wytrawnych narciarzy, amatorów jazdy rekreacyjnej oraz dla rodzin z dziećmi. Listę otwierają mniej oczywiste miejscowości, nie tylko na Południu Polski, ale i na Kaszubach czy niedaleko Lublina. Warto zwrócić uwagę na ośrodki działające w ramach akcji Free Ski, w których możemy liczyć na darmowy ski pass, a także ofertę dodatkowych atrakcji, jak choćby snowtubing, biegówki czy lodowiska, przygotowane z myślą o najmłodszych

 

  1. Miejsca nieoczywiste

 

Masz ochotę na narty w nieco innym stylu? Nie musisz jechać w wyższe partie gór na południu Polski, ale do wyboru masz ośrodki w innych cześciach kraju. Jedyny warunek to prawdziwie zimowa pogoda, która na dniach ponownie zawita. To rozwiązanie idealne dla początkujących, którzy chcą spróbować sił w narciarstwie i sprawdzić czy ich rodzina również złapała bakcyla. Do takich mniej oczywistych ośrodków należą m.in. Bałtów w Górach Świętokrzyskich, Rąblów w województwie lubelskim czy Wieżyca w pomorskim. Szwajcaria Bałtowska to 2,5 km tras. Znajdzie się tu coś dla najmłodszych i dla tych, co lubią więcej dreszczyku, czyli przeszkody na szlaku (snowpark). W Ośrodku Narciarskim Wieżyca-Koszałkowo może funkcjonować osiem wyciągów. Dużo zabawy dla osób w każdym wieku zapewnia także snowtubing. A to wszystko dzieje się na Kaszubach.

 

W Rąblowie znajdują się cztery trasy zjazdowe i pięć wyciągów. Stok położony jest w niedalekiej odległości (ok. kwadrans jazdy autem) od Kazimierza Dolnego, tylko 40 km dzieli go od Lublina. Całkiem niedaleko, 140 km, mają także mieszkańcy Warszawy.

 

Przykładowe ceny w sezonie 2017/2018:

 

Szwajcaria Bałtowska: 2 godziny (w okresie 13.01-25.02.2018, podczas weekendów i w święta) – 50 zł, 6 godzin – 80 zł

 

Ośrodek Narciarski Koszałkowo-Wieżyca: 2 godziny – 50 zł, jednodniowy – 95 zł

 

Nart-Sport Rąblów: 2 godziny – 35 zł (pon-pt), 45 zł (weekendy i dni świąteczne), 3 godziny – odpowiednio 45 zł i 55 zł.

 

  1. Zieleniec

 

Ośrodek narciarski w Zieleńcu to klasa sama w sobie. To jedno z najbardziej docenianych i dynamicznie rozwijających się miejsc tego typu w Polsce. Zieleniec Ski Arena posiada 22 km tras o zróżnicowanym stopniu trudności i długości – największa ma 2,8 km. Szczyci się mikroklimatem w stylu alpejskim, co w skrócie oznacza, że organizm wytwarza tu więcej czerwonych krwinek, co wpływa na lepsze samopoczucie i efektywniejsze ładowanie baterii. Oprócz wypożyczalni sprzętu, szkółek narciarskich, różnych opcji smacznej kuchni, jedną z atrakcji jest tu jazda nocna oraz różnego rodzaju zawody np. Dziecięcy Puchar Orlicy. Plusem Zieleńca jest także zróżnicowana oferta – podzielona na godziny, dni lub pojedyncze przejazdy. Do 25.02.2018 r. w weekendy z Wrocławia (ul. Sucha 1, Galeria Wroclavia, stanowisko 6, godz.6:35) kursuje na miejsce specjalny Ski Bus. Poza głównym sezonem (a więc czasem ferii świątecznych i zimowych) nocowanie w Zieleńcu może wiązać się z darmowymi karnetami – na stronie ośrodka znajdziesz pensjonaty, które należą do projektu Free Ski.

 

Przykładowe ceny karnetów w pełni sezonu 2017/2018:

 

Jednodniowy (w godz. 9:00-22:00) – 105 zł, sześciodniowy – 425 zł, sześć dowolnych dni – 520 zł

 

  1. Szczyrk

 

Narciarze w Beskidzie Śląskim nie powinni pominąć Szczyrku z bogatą ofertą dla fanów sportów zimowych. Szczyrk Mountain Resort to 22 km radości dla narciarzy i snowboardzistów – blisko jedna czwarta szlaków jest oświetlonych. Trasy prowadzą po stokach Małego Skrzycznego i Wierchu Pośredniego. Oprócz wyciągów orczykowych działają tu jeszcze niemal pachnąca nowością gondola, która może zabrać jednorazowo dziesięć osób, a także dwie koleje z sześcioosobowymi kanapami. Dobra informacja dla zmotoryzowanych: można skorzystać z całkiem pojemnego parkingu.

 

W Centralnym Ośrodku Sportu (Ośrodek Narciarski Skrzyczne) można poszaleć po 10 km czerwonych, czarnych i niebieskich tras, także po szlaku FIS, czyli profesjonalnym, posiadającym certyfikację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Funkcjonująca tu kolej linowa jest w stanie w ciągu godziny przetransportować ok. 2400 osób. Skrzyczne może pochwalić się wysokością 1257 m n.p.m. i stanowi tym samym najwyższe wzniesienie Beskidów.

 

Beskid Sport Arena w Dolinie Biłej zaprasza do szusowania po czterech oświetlonych trasach – łącznie ponad 3 km do dyspozycji miłośników sportów zimowych. Niebieską z tunelem (przecinającą się ze slalomową czarną), czerwoną oraz dla początkujących, z nawierzchnią do korzystania przez cały rok. Posiada nowoczesny system naśnieżania, a także wyznaczony obszar dla najmłodszych i powierzchnię sportową m.in. do rozgrywania zawodów. Ośrodek oferuje sporo miejsc, by zaparkować auto.

 

W Szczyrku bez kłopotu można znaleźć szkółki nauki jazdy na nartach, wypożyczalnie sprzętu i miejsca, by coś przekąsić. Od niedawna można też kupić skipass do wykorzystania we wszystkich trzech miejscach.

 

Przykładowe ceny wspólnego skipassu (sezon wysoki, do 3.04.2018):

 

jednodniowy – 99 zł (online ok. 20 proc taniej), sześciodniowy – 444 zł (online ok. 6 proc taniej)

 

  1. Białka Tatrzańska

 

Ten ośrodek narciarski w pobliżu Zakopanego oferuje ciekawe stoki i różnorodną ofertę karnetową np. w pakiecie z termami. Z roku na rok zyskuje nowych fanów. Trasy objęte są karnetem Tatry Ski. Więcej o nartach w Białce Tatrzańskiej przeczytasz TUTAJ.

 

W Białce Tatrzańskiej można pojeździć także na lodzie. Na tysiącu metrów kwadratowych każdy znajdzie przestrzeń dla siebie. Za półtorej godziny jeżdżenia na dwóch lodowiskach zapłaci się 15 zł.

 

  1. Jurgów

 

Do ośrodków objętych, jak Białka Tatrzańska, karnetem TatrySki należy też Stacja Narciarska Jurgów Ski. Posiada cztery wyciągi talerzykowe, dwie koleje linowe (zabierające po 4 osoby). Wytyczonych jest siedem tras, w tym jedna w klasie FIS. Najdłuższy szlak zjazdowy ma ponad 1,1 km długości.

 

Przykładowe ceny karnetów (w sezonie wysokim, do 4.03.2018):

 

jednodniowy – 99 zł, tygodniowy – 525 zł, 14 dowolnych dni – 910 zł

 

  1. Jaworzyna Krynicka

 

Tutejszą dumą jest kolej gondolowa pokonująca trasę o długości ponad 2,2 km. Jedynie siedem minut zajmuje dzięki niej pokonanie odcinka Czarny Potok – Jaworzyna Krynicka. W kabinach przeznaczonych dla sześciu osób można wygodnie przewieźć również sprzęt narciarski – widoki na Beskidy w pakiecie. Oprócz tego funkcjonuje osiem orczyków i dwie kolejki krzesełkowe. Mniej i bardziej zaawansowani narciarze czy snowboardziści mogą pośmigać na siedmiu trasach (czynnych w zależności od warunków pogodowych), w tym takich z homologacją FIS. Warto pamiętać, że dla ciekawskich świata w Krynicy-Zdrój można się udać na poszukiwanie śladów samorodnego artysty Nikifora lub podziwiać zdrojową architekturę. Koniecznie trzeba spróbować uzdrowiskowych wód.

 

Przykładowe ceny karnetów (sezon główny, do 4.03. 2018):

 

jednodniowy –110 zł, sześciodniowy – 525 zł

 

  1. Czarna Góra

 

Czarna Góra Resort szczyci się różnorodnymi trasami dla narciarzy i snowboardzistów, aż sześć z nich ma ponad kilometr, bez trudu znajdzie się tu także te z oznaczeniem FIS. Zjeżdżający ze zboczy Żmijowca i Czarnej Góry korzystają z kilku wyciągów orczykowych i taśmowych oraz kolei liniowych. Koniecznie warto przejechać się LuxTorpedą, by sprawdzić w praktyce jej szybkość. Fani sanek i biegówek również znajdą coś dla siebie. Do wyboru jest kilka opcji karnetowych – godzinowych, dziennych, rodzinnych. Możliwa jest także jazda nocna. Nocleg w hotelach działających w ramach akcji Free Ski (lista dostępna na stronie Resortu Czarna Góra) wiąże się z darmowym karnetem.

 

Przykładowe ceny karnetów (do 4.03.2018):

 

jednodniowy (13 godzin) – 105 zł, sześciodniowy – 460 zł

 

  1. Kasprowy Wierch

 

Zjazdy trasami narciarskimi Gąsienicowa i Goryczkowa z Kasprowego Wierchu wymagają doświadczenia, ponieważ oba szlaki uchodzą za dość trudne, szczególnie, gdy pogoda nie dopisze. Oferują dość unikatowe jak na polskie standardy alpejskie obszary do zjazdów z naturalną pokrywą śnieżną. Obsługują je (w kotle) wyciągi krzesełkowe. W dolnych partiach znajdują się nartostrady (nieco trudniejsza w przypadku Gąsienicowej i oznaczona niebieskim kolorem na Goryczkowej). Natomiast atrakcją samą w sobie jest (oczywiście!) wjazd popularną kabinową koleją.

 

Przykładowe ceny w sezonie 2017/2018:

 

jednodniowy (zawiera jeden wjazd kolejką) – 130 zł, jednodniowy no limit – 149 zł

 

  1. Wisła

 

Chcesz zobaczyć, skąd pochodzą ludzie, którzy daleko skaczą? Koniecznie odwiedź rodzinną miejscowość Adama Małysza, czyli Wisłę, a dowiesz się, czy coś specjalnego jest w tym beskidzkim powietrzu. Działa tu kilka miejsc, gdzie narciarze czy snowboardziści mogą sobie poszaleć, między innymi Nowa Osada, Soszów czy Stożek Wisła. Ta pierwsza to sześć zadbanych, w większości oświetlonych tras, trzy wyciągi i kolejka zabierająca po cztery osoby, ta druga to największy ośrodek w Wiśle, dwa razy więcej możliwości zjazdowych (łącznie 6 km opcji szusowania), cztery wyciągi plus kolejka z kanapą dla czterech osób. Ostatni wymieniony ośrodek mieści się na wznoszącym się niemal na wysokość tysiąca metrów Wielkim Stożku, po jego północno-wschodniej stronie. Najdłuższy wyciąg ma 800 metrów. Wytyczono tu trasy łatwiejsze, trudniejsze.

 

Przykładowe ceny karnetów w sezonie 2017/2018:

 

Nowa Osada: plusem są różne, elastyczne czasowo formy ski passów np. jedna godzina kosztuje 30 zł, zjazdy w pierwszej części dnia to 70 zł, jazda w nocy w godz. 18:00-22:00 – 40 zł, 8 godzin przez 6 następujących po sobie dni – 400 zł

 

Soszów: karnet ośmiogodzinny 89 zł, do południa – 60 zł, 5 dni w sezonie do wykorzystania dowolnie – 350 zł

 

Stożek: całodzienny – 65 zł, siedmiodniowy – 320 zł, na cały sezon – 1000 zł

 

  1. Piwniczna-Zdrój

 

Stacja Narciarska Kokuszka nieopodal miejscowości Piwniczna-Zdrój to świetna propozycja dla stroniących od tłumów i nastawionych na kameralny wyjazd rodzinny. Do dyspozycji jest tam m.in. wyciąg orczykowy (ok. 700 m) – oferujący dwie trasy: czerwoną (dla bardziej zaawansowanych) i łagodniejszą niebieską. Łatwa 120-metrowa trasa dostępna jest także przy wyciągu talerzykowym. Natomiast bardzo mali narciarze skorzystają z wyciągu dywanowego. Działa tu też szkółka narciarska, w której pierwsze (lub drugie) szlify mogą zdobywać zarówno najmłodsi jak i ci, którzy w nieco starszym wieku zapałali miłością do nart. Dzieci będą też zachwycone śniegową jazdą na pontonie, czyli snowtubingiem. Do innych atrakcji tego stoku, która ma umilić zjazdy dzieciom, należy Zimowy Park Zabaw. Te barwne przeszkody nie tylko cieszą oko, ale również pomagają się uczyć.

 

Przykładowe ceny karnetu w sezonie 2017/2018:

 

jednodniowy (w godz. 9:00 a 17:00) – 60 złotych. Ekwipunek narciarski wypożyczysz za ok. 35 zł / dzień.