Lato nieubłaganie zmierza ku końcowi, lecz to wcale nie oznacza, że musimy pożegnać się na dobre z wakacjami. Na poszukiwanie ciepłej aury i wyjątkowych emocji zapraszamy do Chorwacji, gdzie właśnie jesienią można spędzić niezapomniane chwile pod żaglami.
 
 
Ponad 1200 wysp i cztery tysiące kilometrów linii brzegowej dają Chorwacji bezapelacyjnie pierwsze miejsce na podium wśród krajów, które oferują miłośnikom sportów wodnych doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa. Chorwacka część Adriatyku jest idealną przystanią zarówno dla amatorów przygód, jak i dla miłośników bardziej spokojnej formy wypoczynku w porcie z kieliszkiem dobrze schłodzonego białego wina Pošip. Aby ułatwić wybór, przedstawiamy cztery miejsca na mapie Chorwacji, do których zdecydowanie warto zawitać podczas żeglarskiej wyprawy.

 

Zatoka Kvarner
Zatoka Kvarner jest położona w północnej części Morza Adriatyckiego i obejmuje 5 wysp: Krk, Cres, Pag, Rab i Mali Losinj. Łagodny klimat i lekka bryza umożliwiają całoroczną żeglugę. Dodatkowym atutem turystycznym zatoki jest krajobraz usianymi pasmami górskim poprzecinanymi licznymi dolinami.

 

Park przyrody Zatoka Telašćica
Kolejnym interesującym miejscem jest, znajdujący się w południowo-wschodniej części wyspy Dugi Otok w Dalmacji, Park przyrody Zatoka Telašćica. Zlokalizowany w obrębie 25 zatoczek i przylądków oraz 5 wysp, jako jedna z największych chronionych zatok Morza Adriatyckiego, zapewnia wyjątkowy spokój. Charakterystycznym elementem linii brzegowej są strome i wysokie na ponad 160 m klify,
a z najwyższego w tej części wzniesienia Grpašćak można podziwiać krajobraz Zatoki.
Archipelag Kornati
Położony w środkowej DalmacjiArchipelag Kornatiskłada się ze 140 wysp i wysepek, które są szczególnie polecane miłośnikomżeglarstwa. Odwiedzając to niezwykłe miejsce, możecie doświadczyć słynnej chorwackiej gościnności i w kilku rybnych tawernach na wyspach Kornat, Sit i Žut skosztować lokalnych specjałów serwowanych przez miejscowych: czarnego risotto z mątwą czy słynnego rybnego gulaszu Brudet.

 

Hvar i wyspy Pakleni
Niewiele miejsc można porównać do Hvaru. Wyspa jest uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie, co zostało docenione także przez magazyn Forbes. Górzysta wyspasłynie z zapierającej dech w piersiach linii brzegowej, pięknych plaż, oszałamiających widoków oraz zapachu lawendy, która stanowi jedno ze źródeł dochodów wyspy. Poszukując chwili wytchnienia, polecamy odpocząć w malowniczych wioskach rybackich tj. Sveta Nedilja, Sućuraj, Jelsa lub na ustronnej plaży na wyspach Pakleni.
Dodatkowe informacje pod adresem:
Narodowy Ośrodek Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji