Berlin – 40% gości przyjeżdżało z zagranicy. Średnie obłożenie w miesiącach letnich (czerwiec, lipiec i sierpień) wynosiło od 80% do 95%. Ceny pokoi to średnio ponad 100 EUR. Tak było w 2019 r.

W roku 2020 świat jest innym miejscem” – komentuje Phillip Winter, najpierw krótko, a potem z pewnością siebie: „Nasze lokalizacje są mocne, nasz produkt jest solidny – zespoły odpowiedzialne i zaangażowane. Po początkowej fazie pandemii, nad którą nikt nie miał kontroli, doświadczając 100% strat w obłożeniu, naszym celem teraz jest osiągnięcie czegoś w rodzaju równowagi.”

Choć do końca jeszcze daleko, patrzymy w przyszłość z dużo większym optymizmem”, mówi dyrektor ds. marketingu berlińskiej grupy budżetowej. „Koronawirus uczynił nas jeszcze bardziej kreatywnymi.  Choć w ostatnim kwartale tego roku festiwale, jarmarki bożonarodzeniowe i imprezy nie odbędą się jak zwykle – musimy stale poszukiwać alternatyw”.

Nietypowe liczby w roku jubileuszowym

Największa sieć hosteli w Europie obchodzi swoje 20. urodziny. a&o w niecodzienny sposób podsumowuje sezon turystyczny trwający od czerwca do sierpnia:

  • Przewaga gości tego lata? Głównie rodziny poniżej 40 roku życia i pary na miejskie pobyty.
  • Wycieczki szkolne i grupy? Tak, ale tylko kilkaset zamiast kilku tysięcy.
  • Średnie obłożenie? W tygodniu 25%, w weekendy do 55%. W statystykach prowadzi Hamburg, Berlin i Drezno.
  • Średnia cena pokoju? Znacznie niższa niż w poprzednim roku, a&o oferuje łóżka już za 9 EUR.
  • Średnia długość pobytu? Właściwie bez zmian, gość przebywa w a&o średnio 3 noce.
  • Pokoje wieloosobowe? Niestety większość z nich pozostaje pusta, ale rośnie zainteresowanie pokojami dwuosobowymi i rodzinnymi. 

 

Nowe zasady anulacji dla grup

Od teraz do 31 grudnia 2021 r., wycieczki grupowe można bezpłatnie odwołać do godziny 18.00 w dniu przyjazdu. Dotyczy to zarówno klas szkolnych lub grup prywatnych liczących co najmniej dziesięć osób. Phillip Winter: „Elastyczność w planowaniu jest niezbędna dla naszych gości – a&o odpowiada na tę potrzebę dzięki nowej polityce anulacji i ustanowieniu nowego standardu w branży”.

Aby zarezerwować pobyt w a&o lub uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

Hostele a&o

Sieć hosteli a&o została założona w 2000 r. przez Olivera Wintera. Grupa a&o obecnie prowadzi 39 obiektów w 23 miastach i 8 krajach europejskich. W pierwszej połowie 2020 r. planowane są otwarcia nowych obiektów w Kopenhadze i Budapeszcie. Obiekty a&o odwiedzają bardzo zróżnicowane grupy turystów: zarówno rodziny z dziećmi i wycieczki szkolne, jak i podróżni grupowi i solo. W strukturze gości wzrasta także liczba osób podróżujących służbowo oraz seniorów. a&o rośnie w tempie ponad 15% rocznie, będąc tym samym największą grupą hostelową w Europie. W 2019 r. we wszystkich obiektach było łącznie około 28 500 łóżek i udzielono około 5 milionów noclegów. Firma zanotowała obrót na poziomie około 165 milionów euro (2019). Od 2017 r. właścicielem spółki a&o jest amerykański inwestor TPG Real Estate. W 2020 roku a&o świętuje swoje 20 urodziny. Firma nadal prowadzona jest przez jej założycieli.

www.aohostels.com