Popularna na całym świecie seria filmów podróżniczych dla BBC Earth, unikalne zdjęcia i słuchowisko, a wszystko to w górskiej, tatrzańskiej scenerii. Jesienią ośrodek PKL Kasprowy Wierch gościł wielu polskich i zagranicznych twórców, między innymi na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej.  

Polska Organizacja Turystyczna zaprasza do promocji Małopolski wielu twórców z całego świata. Region ten jest bardzo popularny  między innymi wśród Brytyjczyków. – Z roku na rok obserwujemy w Wielkiej Brytanii coraz większe zainteresowanie wyjazdami w góry, zwłaszcza wśród pokolenia millenium. Brytyjczycy poszukują przy tym takich miejsc, które oprócz wspomnianych szlaków, byłyby również destynacjami nie do końca odkrytymi przez turystów – miejscami w których mogą poznać folklor, kulturę oraz życie codzienne lokalnych społeczności. Małopolska wraz z Koroną Tatr zdaje się być idealną odpowiedzią na tego typu poszukiwania. Majestat Tatr, który nie tylko zachwyca od pierwszego spojrzenia, ale i pozwala zapomnieć o Alpach, różnorodność oferty hotelowej i kulinarnej, to wszystko sprawia, że region ten jest wart dalszej promocji– mówi Teresa Buczek, dyrektor Departamentu Strategii i Marketingu z Polskiej Organizacji Turystycznej. Małopolska to również najchętniej odwiedzany kierunek turystyczny w Polsce przez Włochów, którzy wysoko oceniają jej dziedzictwo kulturowe, przyrodnicze i gastronomię. Niezmiennie od lat są oni w czołówce przyjezdnych zagranicznych w regionie, zaraz po Brytyjczykach i Niemcach.

Podczas wizyty zorganizowanej przez nowojorski ośrodek POT powstały zdjęcia do polskiego odcinka programu Extreme Treks, emitowanego na kanale BBC Earth oraz Amazon Prime Video. Popularny kanadyjski podróżnik, fotograf, producent i prowadzący Ryan Pyle wraz z ekipą poznawali szlaki trekkingowe i wspinaczkowe w Tatrach. Byli między innymi w wielu tatrzańskich schroniskach, na Kasprowym Wierchu i na Gubałówce, z której podziwiać można tatrzańską panoramę. – Nasza wizyta w Tatrach była dużo bardziej ekscytująca niż początkowo się spodziewałem. Chociaż góry te są relatywnie niewielkie, zapraszają na fantastyczną przygodę, której najlepszym początkiem jest właśnie Kasprowy Wierch. Przez kilka dni korzystaliśmy z kolei linowej PKL Kasprowy Wierch, oferty restauracyjnej, zrobiliśmy też pamiątkowe zakupy w sklepie na szczycie, dzięki którym nasza podróż po Tatrach była jeszcze przyjemniejsza –  mówi Ryan Pyle, którego profil na FB obserwuje ponad 400 tys. osób. Film z serii Extreme Treks Ryan Pyle, który powstał w Tatrach, będzie można zobaczyć w Polsce m.in. w BBC Earth pod koniec przyszłego roku.

Tatry na zaproszenie POT odwiedził też w październiku popularny francuski fotograf Alex Strohl, którego profil na Instagramie obserwuje ponad 2 miliony osób. Wraz z Bartkiem Pawlikowskim, młodym fotografem z Bukowiny Tatrzańskiej i Michałem Trzebunią, tatrzańskim przewodnikiem, nagrywał dokument o Tatrach z innej perspektywy – zaglądał do bacówek, odwiedzał designerskie domy z widokiem na góry czy uprawiał flyfishing.

BBC Extreme Treks- zdj. Justyna Żyszkowska

Lodowa Przełęcz- zdj. Jarosław Piekarski

Alex Strohl w Tatrach- zdj. Bartek Pawlikowski

BBC Extreme Treks- zdj. Justyna Żyszkowska

BBC Extreme Treks-zdj. Tatra Heroes

Alex Strohl w Tatrach – zdj. Bartek Pawlikowski

Lodowa Przełęcz- zdj. Jarosław Piekarski

Kolej linowa PKL Kasprowy Wierch wywiozła też jesienią na szczyt aktorów Teatru Witkacego w Zakopanem. W górskiej przestrzeni wcielili się w role słuchowiska „Lodowa Przełęcz”, które opowiada o niewyjaśnionej do dziś historii, jaka wydarzyła się w górach w 1925 r. Audioserial realizowany był w samym sercu zdarzeń, w prawdziwych lokalizacjach i górskich plenerach. –Naturalne, prawdziwe przestrzenie żyją, oddychają same z siebie, dlatego chcieliśmy w nich być. Żeby aktorzy nie tylko mówili do siebie, ale również wykonywali wobec siebie gesty, ponieważ każdy ruch generuje dźwięk, na którym nam tak bardzo zależało – tłumaczy Maciej Wirmański, osoba odpowiedzialna za udźwiękowienie „Lodowej Przełęczy”. Słuchowisko w reżyserii Franciszka Berbeki dostępne jest od 10 listopada na portalu audioteka.pl.
Kolej PKL Kasprowy Wierch przeszła właśnie jesienny przegląd techniczny i jest gotowa na sezon zimowy. Polskie Koleje Linowe rekomendują zakup biletów na wybrany dzień i godzinę w sklepie internetowym. Do końca listopada na przejazdy poranne w godzinach 8:00 – 9:00 obowiązują specjalne, promocyjne ceny. Wszystkie aktualne informacje na temat kursowania kolei oraz bilety są dostępne na stronie www.pkl.pl.

Polskie Koleje Linowe to przedsiębiorstwo z 80-letnią tradycją działające w branży turystycznej, operator kolei linowych w kluczowych lokalizacjach turystycznych w Polsce. Spółka oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną. Obecnie PKL działa w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach: Kasprowy Wierch, Gubałówka, Jaworzyna Krynicka, Góra Parkowa, Mosorny Groń, Palenica oraz Góra Żar. PKL jest jednym z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniającym ponad 300 osób. Priorytetem PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie dalsze inwestycje i poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które mogą posługiwać się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.