SYLWIA JEDLAK-DUBIEL

<< W naszym klimacie wiosna kojarzy się z nowym początkiem i przypływem sił witalnych. Po zimie, okresie, w którym przyroda zamiera, a rośliny po zrzuceniu liści nie cieszą już oczu zielenią, nareszcie przychodzi nadzieja na cieplejsze i bardziej słoneczne dni. Trudno odzwyczaić własny organizm od podążania rytmem pór roku, dlatego gdy zaczynają się wiosenne miesiące i my pragniemy poczuć tę życiodajną siłę i z nową energią podejść do zadań, jakie stawia przed nami rzeczywistość. Przechodzimy na dietę, zapisujemy się na siłownię, szukamy dla siebie ciekawego hobby lub rozmaitych kursów. To wszystko sprawia wrażenie, jakbyśmy chcieli się odrodzić, podobnie jak robi to otaczająca nas przyroda. Nie ma w tym – oczywiście – nic złego, ale wiosna to też bardzo dobry moment, aby poważnie pomyśleć o swoim zdrowiu i sprawności fizycznej. Jeśli zadbamy o swoje ciało, z pewnością łatwiej będzie nam zrealizować wszystkie nasze plany. >>

 

Tężnie w Ciechocinku to największa tego typu drewniana konstrukcja w Europie

© URZĄD MIEJSKI W CIECHOCINKU

 

Wiele osób bagatelizuje drobne problemy zdrowotne. Na co dzień jesteśmy zabiegani – pracujemy, zajmujemy się domem i rodziną, nie mamy za dużo czasu na odpoczynek, a co dopiero na zastanawianie się nad tym, czego potrzebuje nasz przemęczony organizm. Gdy przydarza się choroba lub uraz, zaczynamy analizować, czy nie mogliśmy zapobiec tej sytuacji. Na rehabilitację układu ruchu wysyłane są osoby z konkretnymi wskazaniami. Lekarze kierują na terapie m.in. pacjentów po złamaniach kości, zerwaniach ścięgien i innych uszkodzeniach kończyn czy przebytym udarze, chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, osteoporozę bądź stwardnienie rozsiane. Dlatego często uważamy, że na zabiegi w specjalistycznych klinikach i uzdrowiskach powinni udawać się jedynie ludzie borykający się z poważniejszymi schorzeniami. Jednak nawet jeśli wydaje nam się, że pojawiający się czasami po długiej pracy przy komputerze ból kręgosłupa nie jest powodem do zmartwień, powinniśmy zastanowić się nad skorzystaniem z oferty profesjonalnych obiektów leczniczych. Kuracje z zastosowaniem np. wód termalnych przynoszą ulgę również w przypadku napięcia mięśni wywołanego po prostu długotrwałym stresem.

W poprzednim wydaniu magazynu All Inclusive przedstawiliśmy kilka ośrodków w Polsce zajmujących się rehabilitacją narządu ruchu i zapowiedzieliśmy, że będziemy kontynuować ten interesujący temat. Dlatego w tym wiosennym numerze chcielibyśmy zaprezentować kolejne zestawienie miejsc specjalizujących się w terapiach przywracających sprawność ruchową. Oferują one zarówno zabiegi lecznicze dla pacjentów ze skierowaniem lekarskim, jak i programy profilaktyczne. Co ważne, wiele z nich znajduje się też w malowniczych okolicach.

 

BUSKO-ZDRÓJ

W województwie świętokrzyskim na południe od Kielc leży Busko-Zdrój (ok. 50 km). Początki miejscowości sięgają XII w. Wówczas właściciel okolicznych terenów (rycerz Dzierżko) wzniósł pierwszy kościół, koło którego założono później klasztor sióstr norbertanek (w latach 1180–1186). Obecna świątynia usytuowana na miejscu tej pierwotnej pochodzi z XIX stulecia. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej, którego autorstwo przypisuje się Franciszkowi Smuglewiczowi (1745–1807). Starszą budowlą sakralną jest drewniany Kościół św. Leonarda z 1699 r., stojący w sąsiedztwie zabytkowych nagrobków rodziny Rzewuskich. Oba obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków, podobnie jak zachowany do dziś budynek dawnej synagogi, pełniący obecnie funkcje usługowe.

                Początki uzdrowiska wiążą się z 1836 r. i otwarciem neoklasycystycznych łazienek, nazywanych dzisiaj Sanatorium Marconi, od nazwiska ich projektanta – włoskiego architekta Henryka Marconiego (1792–1863). Ten piękny gmach znajduje się w zabytkowym Parku Zdrojowym i dysponuje 200 miejscami dla kuracjuszy. W sanatoryjnej Sali Koncertowej odbywają się różnego rodzaju wydarzenia. Z parku w stronę centrum miasta prowadzi aleja Mickiewicza wysadzana z obu stron drzewami.

W celach leczniczych wykorzystuje się w Busku-Zdroju wody siarczkowe. Zewnętrznie stosuje się je do kąpieli – poprawiają mikrokrążenie, działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo (zabiegi przynoszą ulgę w schorzeniach stawów i kręgosłupa), leczą choroby dermatologiczne. Poza tym wód siarczkowych używa się do kuracji pitnych. Przyjmowane w ten sposób obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi. Z kolei kąpiele w tutejszej solance jodkowej wpływają korzystnie na krążenie obwodowe i system nerwowy, wzmacniają odporność i poprawiają wydolność mięśnia sercowego. W uzdrowisku oferuje się również zawijania borowinowe mające działanie kojące w przypadku bólów reumatycznych i zwyrodnieniowych oraz w stanach pourazowych. Od 1960 r. w sprzedaży znajduje się także średniozmineralizowana naturalna woda „Buskowianka-Zdrój”. Poleca się ją w profilaktyce osteoporozy, chorób nowotworowych i układu mięśniowo-nerwowego oraz jako element diety w leczeniu cukrzycy, dny moczowej i miażdżycy. Jest szczególnie ceniona przez osoby dbające o swoje zdrowie i stanowi doskonałe uzupełnienie kuracji.

Na gości świętokrzyskiego kurortu czekają dwa 4-gwiazdkowe hotele – Słoneczny Zdrój Hotel Medical Spa & Wellness i Bristol Art & Medical Spa. Oprócz wspomnianego już Sanatorium Marconi w Busku-Zdroju działają też m.in. sanatoria Mikołaj, Oblęgorek, Oblęgorek II i Willa Zielona. Ten ostatni obiekt, oferujący 34 miejsca dla kuracjuszy, nawiązuje swoim wyglądem do pierwotnego drewnianego budynku z pierwszej połowy XX w. reprezentującego typową architekturę uzdrowiskową. W „Uzdrowisku Busko-Zdrój” S.A., największym podmiocie sektora uzdrowiskowego w województwie, leczy i rehabilituje się schorzenia ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, neurologiczne, kardiologiczne i dermatologiczne. W Uzdrowiskowym Szpitalu Kompleksowej Rehabilitacji Krystyna umiejętnie łączy się tradycyjne i nowoczesne rozwiązania z zakresu fizjoterapii. Na tutejszy Oddział Kardiologiczny pacjenci trafiają w zaledwie kilka dni po zabiegach kardiologicznych, a nowo otwarty Ośrodek Diagnostyki i Rehabilitacji Uszkodzeń Narządu Ruchu Anthropos jest jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w tej części Europy. Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Górka, obchodzący niedawno 90-lecie swojego istnienia, zajmuje się leczeniem (w tym także operacyjnym) dzieci i dorosłych. Lekarze z oddziałów ortopedii podejmują się częstokroć operacji, które nie są realizowane przez inne szpitale w kraju. Placówka systematycznie poszerza zakres świadczeń – pod koniec 2017 r. wzbogaciła się o Oddział Okulistyczny, oferujący krótkie terminy oczekiwania na usunięcie zaćmy. Wszystkie te wymienione obiekty sanatoryjne i szpitalne są częścią „Uzdrowiska Busko-Zdrój” S.A., w którym realizuje się blisko 90 rodzajów zabiegów wzbogaconych o usługi spa i wellness. Poza tym w kurorcie funkcjonują jeszcze takie zakłady lecznictwa uzdrowiskowego jak 21 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny oraz sanatoria Włókniarz, Nida-Zdrój, Słowacki Hotel Medical Spa, Rafał, Astoria (Astoria Med & Spa Sanatorium) i Zbyszko. Łącznie w Busku-Zdroju czeka na kuracjuszy ponad 3 tys. miejsc. W 2017 r. leczyło się w nim niemal 75 tys. osób.

KAMIEŃ POMORSKI

Turnus rehabilitacyjny można odbyć w malowniczej okolicy Zalewu Kamieńskiego na Dziwnie, cieśninie oddzielającej wyspę Wolin od Pobrzeża Szczecińskiego. Znajduje się tu Kamień Pomorski, który prawa miejskie otrzymał już w 1274 r. W istniejącym wcześniej grodzie swoją siedzibę mieli książęta z dynastii Gryfitów. W tym liczącym obecnie 9 tys. mieszkańców mieście zachowało się wiele przykładów zabytkowej architektury. Kamień Pomorski leży na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Warto zwiedzić w nim szczególnie Osiedle Katedralne z romańsko-gotycką Konkatedrą św. Jana Chrzciciela (w środku m.in. piękne barokowe organy z XVII w.), gotyckim wirydarzem czy renesansowym Dworem Kurii Biskupiej. Stąd niedaleko już na Stary Rynek z odrestaurowanym po zniszczeniach wojennych Ratuszem. Oprócz niego do zabytków położonych w obrębie starej części miasta otoczonej fosą należą np. barokowy Kościół Wniebowzięcia NMP i Brama z Basztą Wolińską z XIV stulecia (obecnie siedziba prywatnego Muzeum Kamieni z tarasem widokowym). Miłośnicy przyrody powinni odwiedzić pobliską Wyspę Chrząszczewską leżącą w granicach Obszaru Natura 2000 Zalew Kamieński i Dziwna. Co ciekawe, nazwę miasta wywodzi się od głazu narzutowego z granitu (zwanego Głazem Królewskim), który dotarł tutaj z terenu wschodniej Szwecji w okresie zlodowaceń plejstoceńskich. Znajduje się on u północnych brzegów tej wyspy.

                Źródła solanki odkryto w tej okolicy w 1876 r. Poza tym wydobywa się tu również torf leczniczy (borowinę). Kuracjusze mają do wyboru zakwaterowanie w takich obiektach jak sanatoria Dąbrówka i Chrobry oraz Mieszko II z basenem solankowym, sauną i jacuzzi, oferujący standard usług hotelowych. Ten ostatni powstał koło Szpitala Uzdrowiskowego Mieszko, w którym przeprowadza się zabiegi z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii i hydroterapii. W Kamieniu Pomorskim opracowano pogram rehabilitacji specjalistycznej obejmujący rehabilitację neurologiczną i ambulatoryjną oraz rehabilitację po urazie rdzenia kręgowego. Do uzdrowiska trafiają pacjenci po przebytym udarze, urazach rdzenia kręgowego i mózgowo-czaszkowego oraz cierpiący na inne choroby neurologiczne upośledzające całkowicie lub częściowo zdolność chodzenia. Ponad rok temu (10 lutego 2017 r.) we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym otwarto tutaj Instytut Innowacyjnych Metod Rehabilitacji Osób po Urazach Rdzenia Kręgowego. Placówka dysponuje nowoczesnym sprzętem takim jak egzoszkielet – przenośny bioniczny szkielet, który obecnie jest jednym z najbardziej skutecznych narzędzi do rehabilitacji pacjentów z niedowładem kończyn dolnych. To urządzenie umożliwia im siadanie na krześle i wstawanie z niego. Co jednak najważniejsze, dzięki odpowiednio ustawionemu egzoszkieletowi mogą oni, pod czujnym okiem rehabilitanta, ponownie chodzić. W Uzdrowisku Kamień Pomorski w celach rehabilitacyjnych wykorzystuje się również lokomat (urządzenie z bieżnią, na której ćwiczy się w pozycji pionowej w specjalnych ortezach i szelkach). W miejscowej ofercie zabiegowej znajdują się oprócz tego m.in. kąpiele lecznicze, masaże, inhalacje w grocie solnej, okłady borowinowe, terapie prądem i z wykorzystaniem promieniowania świetlnego.

 

 

„Solanki” Uzdrowisko Inowrocław – masaż relaksacyjny ciepłymi świecami

© „SOLANKI” UZDROWISKO INOWROCŁAW SP. Z O.O.

KROJANTY

Osoby chcące odbyć leczenie w spokojniejszym miejscu powinny udać się w okolice Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. We wsi Krojanty pod Chojnicami działa rehabilitacyjna Klinika Krojanty. Można się tu zatrzymać w obiektach Nowa Klinika i Soplicowo (z halą rehabilitacyjno-sportową i kriokomorą), budynku głównym (z basenem rehabilitacyjnym i gabinetem do akupunktury), zabytkowym dworze z przełomu XVIII i XIX w., Domku Ogrodnika z dwoma apartamentami lub Domku Sielanka, który zaprasza gości od kwietnia do października. Na terenie kompleksu znajduje się też nowoczesna przychodnia do rehabilitacji narządu ruchu, tzw. Kuźnia Zdrowia. W klinice leczy się pacjentów skarżących się na migrenowe bóle głowy, rwę kulszową, lumbago, dyskopatię, reumatyzm czy bóle kręgosłupa, po urazach układu kostnego, więzadeł i stawów oraz z powikłaniami choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Poza tym w ofercie są również pobyty dla dzieci i młodzieży z wadami postawy oraz leczenie i profilaktyka dysfunkcji stóp. Przeprowadza się tutaj rehabilitację po udarze lub wylewie czy operacjach ortopedycznych i złamaniach, a także przed operacjami kręgosłupa, stawów biodrowych bądź kolanowych. Dodatkowo można też skorzystać z odnowy biologicznej (w tym połączonej z programem antystresowym) albo programu uaktywniania ruchowo-rehabilitacyjnego osób starszych. Pacjenci kierowani są na zabiegi z zakresu krioterapii, hydroterapii, fizykoterapii i kinezyterapii. W obiekcie Soplicowo powstała specjalna Strefa Ciszy, gdzie odbywają się zajęcia relaksacyjne i zabiegi odprężające oraz znajdują się minitężnie solankowe.

                Klinika Krojanty otoczona jest 15-hektarowym założeniem parkowym. Na północny zachód od niej leży Park Narodowy „Bory Tucholskie” sąsiadujący z Jeziorem Charzykowskim, popularnym wśród żeglarzy. Port jachtowy funkcjonuje w miejscowości Charzykowy. Większą część parku stanowią lasy (głównie iglaste). Znajduje się w nim również 21 jezior (w tym cztery lobeliowe, czyli o małej twardości wody i przeważnie kwaśnym odczynie). Występują tu m.in. borsuki, bobry, dziki, jelenie, sarny oraz bieliki, błotniaki stawowe czy puchacze. Po parku można poruszać się rowerem.

                Na południowy zachód od Krojant położone są Chojnice. Zachowały się w nich częściowo średniowieczne mury miejskie z basztami. Obiekty usytuowane w ich ciągu należą do Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. Juliana Rydzkowskiego. Jego zbiory prezentowane są głównie w pomieszczeniach pięciokondygnacyjnej Bramy Człuchowskiej. W okolicy Starego Rynku uwagę zwraca fasada neogotyckiego Ratusza z początku XX stulecia z modernistycznymi dekoracjami. Niedaleko stąd wznosi się XIV-wieczna Bazylika Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Interesująco prezentuje się też eklektyczny budynek siedziby władz starostwa powiatowego.

 

INOWROCŁAW

Z województwa pomorskiego przenosimy się do sąsiadującego z nim kujawsko-pomorskiego, gdzie leży Inowrocław. Znajduje się w nim ośrodek „Solanki” Uzdrowisko Inowrocław. Jego początki sięgają 1875 r. Właśnie w tym czasie zaczęto tutaj stawiać pierwszy budynek kąpielowy. Dzisiaj kuracjusze ściągają do ponad 85-hektarowego Parku Solankowego, w którym w 2001 r. oddano do użytku dużych rozmiarów tężnie (9 m wysokości i 300 m długości). Ściany wypełniono gałęziami tarniny, a spływająca po nich solanka unosi się w postaci drobnych kropli w powietrzu. Odbywanie inhalacji w tym miejscu pomaga w przypadku chorób górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, alergii i stanach ogólnego wyczerpania oraz wzmacnia odporność. Na szczycie tężni wybudowano taras widokowy, z którego można oglądać okolicę. W 2012 r. Park Solankowy rozszerzono o Nowy Park Solankowy, gdzie znalazł się sztuczny staw oraz ogród zapachowy z kwiatami i ziołami. Wkrótce otwarto także Pijalnię Wód „Inowrocławianka” (z ujęciami wody leczniczej „Jadwiga” i mineralnej „Inowrocławianka”) i palmiarnię z okazami roślin tropikalnych.

Zakwaterowanie oferuje pięć obiektów należących do ośrodka „Solanki” Uzdrowisko Inowrocław: wille „As” i „Ostoja”, sanatoria „Kujawiak” i „Kujawianka” oraz „Solanki” Medical Spa. Do uzdrowiska można przyjechać na klasyczny pobyt leczniczy z zabiegami oraz specjalistyczne turnusy ukierunkowane na rehabilitację kardiologiczną, ortopedyczną i neurologiczną z wykorzystaniem tradycyjnych metod fizjoterapeutycznych i egzoszkieletu. Poza tym w ośrodku organizuje się dwutygodniowe pobyty oczyszczająco-lecznicze z dietą warzywno-owocową według wskazań cenionej w całym kraju dr Ewy Dąbrowskiej. Funkcjonuje tu również Centrum Rehabilitacji z trzema poradniami: rehabilitacyjną, psychologiczną i logopedyczną. Ta placówka medyczna oferuje profesjonalne usługi z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii, terapii manualnej, masaży, rehabilitacji klasycznej i nowoczesnej, logopedii oraz psychologii. Trafiają do niej osoby cierpiące na choroby kręgosłupa (dyskopatię i rwę kulszową), reumatyczne i zwyrodnieniowe, uskarżające się na bóle mięśniowo-stawowe, będące po urazach i udarach oraz mające wady postawy. W Centrum Rehabilitacji stosuje się indywidualne podejście do pacjenta, co skraca czas leczenia i zwiększa szansę na powrót do pełnej sprawności. Pracują w nim doświadczeni i wysoko wyspecjalizowani fizjoterapeuci i lekarze.

Sam Inowrocław, położony niedaleko jeziora Gopło, należy do najstarszych miast w Polsce. Prawa miejskie otrzymał najprawdopodobniej w 1237 lub 1238 r. z rąk księcia Kazimierza Konradowica, zwanego często Kujawskim. Warto wybrać się więc na jego zwiedzanie. Na zainteresowanie zasługuje m.in. architektura sakralna – kościoły: najstarszy, romański Imienia NMP; późniejszy, często przekształcany św. Mikołaja i XIX-wieczny Świętego Krzyża. Poza tym trzeba też zobaczyć neogotycki budynek urzędu miejskiego, Hotel Bast zaprojektowany przez architekta Tomasza Pajzderskiego (1864–1908) na przełomie XIX i XX stulecia czy liczne zabytkowe kamienice. Co ważne, odwiedzając Inowrocław, przyjeżdżamy do miasta o najczystszym powietrzu w Polsce, jak wykazało badanie przeprowadzone w 2016 r. przez Światową Organizację Zdrowia ONZ (WHO). Objęto nim aż 153 polskie ośrodki miejskie.

               

GRUDZIĄDZ

W naszym zestawieniu znalazł się także położony malowniczo nad Wisłą Grudziądz, lokowany w czerwcu 1291 r. Był on niegdyś grodem obronnym z warownią. Istniejący tu zamek krzyżacki został niemal w całości rozebrany, gdy ziemie te należały do Prus. Zachowała się z niego m.in. wieża zwana Klimkiem. Niestety, w marcu 1945 r. wysadzili ją w powietrze żołnierze niemieccy. Dzięki pracom badawczym prowadzonym już w obecnym stuleciu udało się odsłonić ocalałe relikty budowli na Górze Zamkowej, a sama wieża została zrekonstruowana w 2014 r. W Grudziądzu można też podziwiać fragmenty potężnych średniowiecznych murów obronnych z Bramą Wodną, które dotrwały do naszych czasów. Od strony Wisły imponująco prezentują się dawne spichlerze. One również pełniły funkcję obronną (poza magazynową). Warto udać się na spacer urokliwymi uliczkami najstarszej części miasta, leżącej wzdłuż Wisły. Zachował się tutaj średniowieczny układ urbanistyczny. Na uwagę zasługują kamieniczki okalające Rynek Główny, Bazylika św. Mikołaja czy kompleksy budynków poklasztornych zakonu benedyktynek i jezuitów. Miłośnicy architektury nie powinni pominąć znajdujących się w pobliżu innych interesujących obiektów: gmachu dawnego seminarium nauczycielskiego (obecnie siedziba Centrum Kształcenia Ustawicznego) i budynku Wyższej Szkoły Realnej.

                W latach 70. XX w. na terenie Grudziądza natrafiono na źródła wód termalnych z okresu dolnej jury o temperaturze dochodzącej do 44°C. Na szeroką skalę zaczęto z nich korzystać dopiero w 2006 r. W Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Geotermia Marusza oddano do użytku pracownie balneoterapii, kinezyterapii, krioterapii i masażu leczniczego. W pobliżu powstała piramida z tężnią solankową – inhalacje powietrzem z dużym stężeniem m.in. jodu i bromu wpływają dobroczynnie na osoby z chorobami górnych dróg oddechowych, niedoczynnością tarczycy, przyspieszoną przemianą materii i nadciśnieniem tętniczym, zwiększają także odporność organizmu. Z solanek można poza tym korzystać w tutejszym kompleksie basenowym. Woda w basenie głównym ma temperaturę 32°C, a w dwóch pozostałych: basenie zewnętrznym i z przeciwprądem – 35°C. Znajdują się tu też brodzik dla dzieci (36°C) i jacuzzi (35°C). Kąpiele solankowe przynoszą ulgę w przypadku schorzeń reumatycznych i ortopedycznych oraz przy bólach stawów i mięśni.

 

 

Termy Uniejów – strefa kąpielowa zewnętrzna
© UM UNIEJÓW

 

Piramida z tężnią solankową i nowoczesny kompleks z basenami w Grudziądzu

© GEOTERMIA GRUDZIĄDZ

 

CIECHOCINEK

Na południe od Grudziądza usytuowany jest Ciechocinek (ok. 80 km), jedno z najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce. Jeden z jego symboli stanowią zabytkowe tężnie, które zostały zbudowane w latach 20. XIX w. w związku z założeniem warzelni soli. Zaprojektował je Jakub Graff – profesor Akademii Górniczej w Kielcach. Trzy ogromne konstrukcje układają się w kształt podkowy. Na południowy wschód od tężni leży 19-hektarowy Park Zdrojowy z pięknie zdobioną Pijalnią Wód Mineralnych w stylu szwajcarskim. W mieście zachował się również zespół łazienek. W pawilonie nr 4 działają obecnie Łazienki Uzdrowiskowe Nr I (dawny Szpital Uzdrowiskowy Nr I), a pawilon nr 2 służy jako komfortowy obiekt hotelowy (należy do kompleksu Łazienki II Resort Medical & Spa).

                W Ciechocinku leczy się choroby narządu ruchu, kobiece, układów: oddechowego, nerwowego i krążenia, schorzenia reumatyczne oraz metaboliczne. Uzdrowisko szczyci się rozwiniętą bazą zabiegową. Kuracje przeprowadza się m.in. w Domu Zdrojowym, Łazienkach Uzdrowiskowych Nr I i Sanatorium Uzdrowiskowym Grażyna. Można tu korzystać z dobroczynnego wpływu balneoterapii, kinezyterapii, fizykoterapii i masaży (w tym wodnych). W obiekcie Villa Park Med & SPA funkcjonuje Klinika Rehabilitacji Strukturalnej, w której pracują terapeuci stosujący metodę integracji strukturalnej KMI (Kinesis Myofascial Integration). Pacjenci mogą zatrzymać się w komfortowych pokojach tutejszego hotelu. Centrum specjalizuje się w rehabilitacji przed- i pooperacyjnej, po urazach i kontuzjach (także sportowych), w stanach przeciążeniowych oraz w przypadku dolegliwości bólowych i ograniczeń ruchomości. W ofercie znajdują się pakiety: diagnostyczny, rehabilitacyjny i oczyszczający.

                W mieście nie brakuje interesujących zabytków. Warto więc udać się na spacer po okolicy. Do najciekawszych historycznych obiektów zaliczają się błękitno-żółta Cerkiew św. Michała Archanioła, drewniany Teatr Letni, pałacyk dyrekcji Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek, Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, budynek dawnego Casino Europa z 1932 r. (obecnie „Restauracja Zdrojowa”) czy Dworek Prezydenta RP.

 

UNIEJÓW

Nad Wartą w województwie łódzkim leży 3-tysięczne miasteczko Uniejów. Niedaleko rzeki wznosi się ceglany Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich z XIV stulecia, w którym obecnie funkcjonuje hotel ze stylizowanymi apartamentami i centrum konferencyjnym. Na zainteresowanie zasługują też XIV-wieczna gotycka Kolegiata Wniebowzięcia NMP i prawosławna cerkiew będąca kaplicą grobową rodziny Tollów z 1885 r. W nieco inny świat przenosi zespół muzealno-noclegowy Zagroda Młynarska. Na jego terenie umieszczono pięć zabytkowych obiektów z obszaru województwa łódzkiego: dwór z miejscowości Nagórki, dwa koźlaki (wiatraki kozłowe) z Chorzepina i Zbylczyc, budynek inwentarski z Uniejowa oraz chałupę ze Skotnik. Dodatkowo w zagrodzie wzniesiono wierną rekonstrukcję stodoły z Besiekier.

Miasto przyciąga jednak przede wszystkim kompleksem basenowym z leczniczymi solankami. W Termach Uniejów, podzielonych na strefy kąpielowe zewnętrzną i wewnętrzną, można korzystać z basenu rekreacyjnego, pływackiego, termalnego i dziecięcego, brodzika dla maluchów, bufetu wodnego z zatoką otoczonego rwącą rzeką, tarasu wypoczynkowego, wyspy z jacuzzi i dwóch zjeżdżalni. Poza tym są tu jeszcze basen leczniczy z leżakami i hydromasażami oraz rekreacyjno-dziecięcy ze statkiem pirackim i tężnia solankowa. Z myślą o osobach chcących się zrelaksować powstała Strefa Saun. Znajdują się w niej m.in. basen lodowy i gorący solankowy, kabina na podczerwień IR (infrared), komora śnieżna, sanarium, sauna bania, tzw. Słoneczna Łąka, jedna łaźnia aromatyczna i dwie tureckie (parowe).

Do Uniejowa, który od 2012 r. szczyci się statusem uzdrowiska, chętnie przyjeżdżają też kuracjusze. Odkryte w nim w 1978 r. wody geotermalne, bogate w duże ilości składników mineralnych (chlorku sodu, potasu, magnezu, fluoru, wapnia, jodu, radonu, siarki i bromu), osiągają temperaturę 68–70°C. Wspomagają one proces rehabilitacji oraz leczenie chorób różnych układów: krążenia, ruchu, oddechowego, nerwowego i pokarmowego, a także łagodzą objawy dermatoz. Niedaleko uniejowskich term, w zabytkowym założeniu parkowym z XIX stulecia, działa ośrodek Uzdrowisko Uniejów Park. Przeprowadza się w nim turnusy rehabilitacyjno-sanatoryjne. Nad pacjentami czuwa wykwalifikowana kadra: lekarze specjaliści, terapeuci, psycholodzy, fizjoterapeuci, dietetycy i pielęgniarki. Ośrodek ma w ofercie pobyty lecznicze i profilaktyczne. W rehabilitacji schorzeń narządu ruchu stosuje się w nim zabiegi z zakresu balneoterapii, w tym hydroterapii (z wykorzystaniem gorących solanek), oraz kinezyterapii, fizykoterapii i termoterapii. Przygotowano tutaj też specjalne programy rehabilitacyjne dla osób po udarze mózgu i chorujących na stwardnienie rozsiane. Poza tym w ośrodku można skorzystać z rozmaitych masaży i zabiegów na ciało. Kuracjusze zatrzymują się w pełni wyposażonych, komfortowych pokojach. Uzdrowisko Uniejów Park należy do Instytutu Zdrowia Człowieka.