Już w najbliższą niedzielę rozpoczyna się żydowski Nowy rok – Rosz Haszana. Według kalendarza żydowskiego przywitamy rok 5779. Z tej okazji Żydzi na całym świecie podczas wieczornej kolacji spożywają jabłko umaczane w miodzie, które ma zapewnić szczęśliwy oraz słodki nadchodzący rok.
Wrzesień to również miesiąc, w którym obchodzone jest święto Jom Kippur (dzień pokuty). Turyści odwiedzający w tym czasie Izrael muszą liczyć się z ograniczeniami w dostępności do usług i handlu przez 24 godziny – od 18-19 września.
Niedługo później w Izraelu i diasporze jest obchodzone święto Sukkot, zwane „Świętem szałasów” – od 23 września do 1 października. W tym wyjątkowym dla Izraelczyków czasie odbywa się w całym kraju wiele festiwali i wydarzeń kulturalnych, muzycznych oraz związanych ze sztuką i tradycją.
 
Niektóre z wydarzeń w czasie Sukkot w Jerozolimie:
1.      Marsz poparcia dla Izraela – biorą w nim udział zarówno turyści, jak i mieszkańcy. W tym roku odbędzie się on 28 września.
2.      26 września (w godz. 8.45-10.45) odbędzie się masowe błogosławieństwo kapłańskie przy Ścianie Płaczu z udziałem Naczelnych Rabinów Izraela (przy Ścianie Zachodniej w Jerozolimie).
3.      25-27 września zaplanowano warsztaty i zajęcia dla rodzin Ein Yael, z udziałem m.in. artystów ulicznych i wielu innych atrakcji.
4.      Nocny Spektakl w Muzeum Wieży Dawida – na starożytnych murach cytadeli jest wyświetlana wizualizacja 3000-letniej historii Jerozolimy i króla Dawida. www.tod.org.il/en
5.      25 września w godzinach 10-18 w Muzeum Izraela odbędzie się 33. Festiwal Latawców. Zaplanowano również warsztaty kitesurfingowe i rzemieślnicze. www.imj.org.il/en
 
6.      Muzeum Ziemi Biblijnej w Jerozolimie zaprezentuje pierwszy w historii Festiwal Pisma Starożytnego w Izraelu. Będzie można odszyfrować starożytne manuskrypty i języki, spróbować grawerunku pisma klinowego, dowiedzieć się więcej o wynalezieniu starożytnych egipskich hieroglifów, zwiedzić targi sztuki. Festiwal odbędzie się w dniach 25-27 września. Uczestnicy będą mogli zagłębić się w bogate dziedzictwo starożytnego hebrajskiego pisma klinowego, egipskich hieroglifów i innych. Wycieczki w języku angielskim:http://www.blmj.org/en/
 
Shana Tova we Metuka! (z hebr. Dobrego i Słodkiego Roku!)