Mastercard podpowiada, jak bezpiecznie płacić na wakacjach i jak korzystać z dodatkowych możliwości, jakie dają karty płatnicze

 

Wraz z początkiem wakacji Mastercard przypomina, jak bezpiecznie i wygodnie korzystać z płatności bezgotówkowych na każdym etapie podróży – od planowania i rezerwacji, po czas spędzony w miejscu wypoczynku. Dane rynkowe potwierdzają, że Polacy nie tylko coraz więcej podróżują, ale też coraz więcej wydają na wakacjach. Dlatego warto przypomnieć przydatne wskazówki, jak wygodnie i bezpiecznie płacić w czasie wyjazdu oraz jak czerpać dodatkowe korzyści z płacenia kartą.

 

Wyjeżdżamy coraz częściej, wydajemy coraz więcej

Europejczycy lubią podróżować. Średnio wyjeżdżają w celach rekreacyjnych na wyprawy w kraju lub za granicę 10 razy w roku. Czesi i Słowacy znajdują się na szczycie tej listy z 19 wyjazdami rocznie – dla porównania Polacy odbywają 8 podróży rocznie. Liczba wyjazdów Polaków jednak systematycznie rośnie.

Obok coraz częstszych wypraw, rosną też kwoty, jakie wydajemy na każdą podróż, zarówno tę po kraju, jak i za granicę. W przypadku tych pierwszych, pojedynczy wyjazd kosztował w I poł. 2017 r. średnio 839 zł, czyli o 4% więcej niż rok wcześniej (wyjazdy od 4 dni wzwyż). Największe pozycje w wyjazdowym budżecie to zakwaterowanie (35%) i posiłki (33%). Z kolei koszt podróży zagranicznych jest znacząco wyższy. W I poł. 2017 r. wyniósł on dla pojedynczego wyjazdu średnio 2328 zł, czyli o 5% więcej niż rok wcześniej. W tym przypadku największe kwoty wydajemy na transport (34%), który pochłania widocznie większą część budżetu niż zakwaterowanie (27%).

Jednocześnie do Polski przyjeżdża coraz więcej gości z zagranicy – w 2017 r. przywitaliśmy ich prawie 18 mln. Wydali oni łącznie ponad 9,7 mld euro (42 mld zł, czyli ok. 1/10 całego budżetu Polski), z czego 34% na zakupy, 14% na jedzenie, 11% na rozrywkę i 11% na zakwaterowanie. Połowa wszystkich tych wydatków została opłacona bezgotówkowo.

Karty płatnicze Mastercard to idealny towarzysz podróży. Aby nic jej nie zakłóciło, lepiej korzystać z kart, które są bezpieczniejsze niż gotówka. Płatności bezgotówkowe są też wygodniejsze i szybsze, a dodatkowo można liczyć na związane z nimi benefity, takie jak ubezpieczenie, zniżki czy oferty specjalne. Dodatkowo, w czasie wyjazdów zagranicznych karty pozwalają uniknąć konieczności szukania kantoru wymiany walut. To wszystko sprawia, że podróżowanie z kartą jest prostsze i pozwala skupić się na przyjemnościach związanych z wakacyjnym wyjazdem” – mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe.

 

Zaplanuj swoją podróż

• Miej ważne numery pod ręką – przygotuj sobie listę ważnych numerów kontaktowych, w tym numer (+48) 828 828 828 oraz adres zastrzegam.pl, dzięki którym można skontaktować się ze swoim bankiem w razie zgubienia lub kradzieży karty.
• Sprawdź w swoim banku czy przysługują Ci dodatkowe benefity, takie jak ubezpieczenie podróżne, zniżki, punkty i nagrody, czy przydatne na wyjeździe usługi.
• Wejdź na priceless.com i znajdź niezapomniane atrakcje dla siebie i swoich bliskich.
• Opłacaj wakacyjne rezerwacje kartą. Dzięki temu, jeśli dostarczona usługa turystyczna nie będzie zgodna z umową, zyskasz alternatywną ścieżkę reklamacji w banku, w ramach procedury chargeback.

 

W trakcie wakacji

• Nigdy nie zostawiaj swojej karty bez kontroli – płacąc kartą w restauracji czy kawiarni, poproś kelnera, by podszedł do stolika z terminalem lub podejdź z nim do kasy.
• Używając karty za granicą, płać w lokalnej walucie, aby uzyskać najkorzystniejszy kurs. Najlepiej korzystać z kart walutowych i wielowalutowych wydanych przez instytucje finansowe oferujące atrakcyjne kursy walutowe.
• Lubisz dobre jedzenie? Fascynujesz się filozofią lub grecką mitologią? Koniecznie odwiedź Ateny. Zarezerwuj swoje bezcenne doświadczenie: https://travelexperiences.thisisathens.org/en/.
• Chcesz się dobrze bawić? Odkryj festiwale w Polsce, na Węgrzech, w Bośni, Rumunii, Chorwacji i na Ukrainie, na których możesz wygodnie płacić bezgotówkowo.

 

Po powrocie do domu

• Sprawdź swoje konto – pamiętaj, aby przejrzeć historię swojego konta i jak najszybciej zgłosić podejrzane transakcje do banku.
• Podziel się swoją opinią – pomóż innym podróżnikom, oceniając i pisząc recenzje miejsc oraz atrakcji, które Ci się podobały.