#CityWillWait to wspólne hasło, pod którym cztery metropolitalne organizacje turystyczne w
Gdańsku, Warszawie, Poznaniu i Łodzi prowadzą aktywne działania związane z przeciwstawianiem
się negatywnym skutkom kryzysu wywołanego przez obecną pandemię koronawirusa. Działania
pod hasłem #CityWillWait koncentrują się na promocji miast w sferze on-line.

Światowa Organizacja Turystyki szacuje, że światowa branża turystyczna może stracić od 30 do 50
miliardów dolarów z powodu kryzysu zdrowotnego i gospodarczego wywołanego pandemią
koronawirusa SARS-CoV 2. To turystyczne trzęsienie ziemi nie ominęło Polski, dlatego cztery
organizacje turystyczne działające w największych miastach (Gdańsk, Warszawa, Poznań, Łódź)
podjęły wspólne działania mające na celu przeciwdziałanie skutkom postępującego kryzysu. Jednym z
przedsięwzięć jest wspólna kampania czterech miast, która jest realizowana poprzez kanały on-line
organizacji turystycznych (social media i portale turystyczne) oraz podmiotów członkowskich
organizacji. Założeniem działań kampanijnych jest podtrzymanie zainteresowania podróżami wśród
odbiorców stron i fanpage’y oraz zaproszenie ich do Gdańska, Łodzi, Poznania i Warszawy po
zniesieniu obowiązujących obecnie ograniczeń w podróżowaniu. W akcji promowane są przede
wszystkim produkty turystyczne i atrakcje zrzeszone w miejskich lokalnych organizacjach
turystycznych, takie jak: muzea, instytucje kultury, hotele i obiekty noclegowe, parki rozrywki, centra
handlowe, galerie sztuki czy wydarzenia. Nie zabrakło jednak także zachęt do odkrywania miast
online za pomocą wirtualnych spacerów, panoram, gier miejskich.

Akcja rozpoczęła w połowie marca Gdańska Organizacja Turystyczna pod hasłem #GdanskWillWait.
Inicjatywa i hasło zostały następnie rozszerzone na kolejne miasta. Tym samym do kampanii
przystąpiły organizacje w Warszawie, Poznaniu i Łodzi. Do tej pory cztery miasta opublikowały w jej
ramach 56 postów postów na Facebooku i Instagramie, które dotarły do 700 tysięcy odbiorców.
Kampania #CityWillWait jest formułą otwartą, co oznacza, że w każdej chwili działania mogą zostać
poszerzone o kolejne polskie miasta. Właśnie dołącza do niej miasto Lublin, a współudział
zadeklarował także Toruń.
Kampania to również swego rodzaju obietnica dla turystów, że miasta będą przygotowane na ich
goszczenie po okresie epidemii. O sile przekazu może również stanowić fakt, że cztery organizacje
turystyczne zrzeszają w sumie około 500 podmiotów działających w branży turystycznej.
Koronawirus oraz związany z nim kryzys gospodarczy są z pewnością ogromnym wyzwaniem dla
polskiej branży turystycznej, być może największym w historii polskiej turystyki. Co, jako mieszkańcy
Polski, możemy zrobić aby pomóc przetrwać branży w tym trudnym okresie? Zaplanujmy tegoroczne
wakacje w granicach naszego kraju. Na krótkie, weekendowe wypady wybierzmy ofertę polskich
miast. Do kalendarza naszych wyjazdów dopiszmy udział w wydarzeniach, które będą odbywały się
na terenie Polski. Tym samym pomożemy turystyce krajowej w „odbiciu się” po obecnym kryzysie. Po
każdym kryzysie przychodzi bowiem stabilizacja, a później unowocześnienie, rozwój i postęp. Okres
po epidemii może być zatem doskonałą okazją do odkrycia piękna naszego kraju na nowo, również
piękna polskich miast. A z pewnością miasta poczekają #CityWillWait.