(czyli grzybiarze wszystkich krajów łączcie się!)

Jak co roku, w ostatni weekend września litewskie Orany (Varena) stają się grzybową stolicą serdecznie witającą wszystkich miłośników grzybów. Orany położone są w południowo-zachodniej części Litwy (Dzukia), stosunkowo niedaleko granicy z Polską.

    Orany, to najbardziej znany „grzybny” rejon Litwy, gdzie co roku w ostatni weekend września hucznie obchodzone jest Święto Grzyba. Podczas imprezy można nie tylko kupić grzyby, które są dostarczane tonami, ale i próbować grzybowych potraw oraz obejrzeć rękodzieła lokalnych rzemieślników i prezentacje miejscowych przedsiębiorstw. Wielu uczestników Święta Grzyba ubiera się w tradycyjne litewskie stroje ludowe. Miłośników motoryzacji zapewne zaciekawi wiadomość, że Święto Grzyba jest połączone od lat ze zlotem zabytkowych pojazdów.
    W ramach „grzybowego święta” odbywa się też wyjątkowa impreza – Zawody w zbieraniu grzybów na Litwie. Zwycięża ten, którego kosz z grzybami waży najwięcej. W tym roku zawody odbędą się w niedzielę 28 września.
    Warto wiedzieć, że szanujący się grzybiarz nie powinien zbierać grzybów o średnicy kapeluszy mniejszej niż 1,5 cm w przypadku prawdziwków i 1 cm w przypadku kurek. Łamiący ten przepis są narażeni na kary w wysokości 25-100 litów. Lasy litewskie pełne są grzybów, niemniej wchodząc do lasu należy upewnić się również, czy teren nie znajduje się pod ochroną znajdując się w rezerwacie przyrody, parku narodowym lub regionalnym.
    Należy pamiętać, że sezon na grzyby rozpoczyna się na Litwie różnie w zależności od regionu. Stosunkowo wcześnie grzyby pojawiają się w Auksztocie, gdzie okolice Dzukowa są uważane za najbardziej grzybne, najpóźniej zaś grzyby pojawiają się na Pomorzu – w rejonie Kłajpedy.
    Największy na Litwie zakład przetwórstwa grzybów znajduje się jednak nie w grzybodajnych Oranach, ale w okolicy wsi Grutas znanej z niezwykłego Parku-Muzeum z czasów sowieckich, nieopodal Druskiennik. Miejscowe lasy są również obfite w prawdziwki, podgrzybki, kurki, koźlaki i wiele, wiele innych grzybów. Jest ich tak wiele, że aż 80% produkcji zakładu trafia na eksport.

    Obecne Orany powstały obok Starych Oran (przy ujściu Oranki do Mereczanki) po wybudowaniu torów kolei Warszawa-Petersburg. W mieście Orany urodził się jeden z najwybitniejszych artystów litewskich – Ciurlionis, co upamiętnia stosowna inskrypcja na głazie narzutowym oraz pomnik przy stacji kolejowej. Przeprowadzenie linii klejowej w pobliżu Oran zaowocowało powstaniem w końcu XIX w. wielkiego poligonu, gdzie ćwiczyła na ponad 200 działach armia carska. Letni obóz artyleryjski, największy w ówczesnej Rosji, był zapewne zmorą okolicznych mieszkańców i zwierzyny. Obecnie można już bez obaw o uszy wędrować po okolicznych lasach.