Wśród popularnych wydarzeń kulturalnych organizowanych w wielu miastach na świecie jedną z atrakcji przyciągających mieszkańców i turystów są festiwale światła – imprezy kulturalne, w których główną rolę gra światło i wszystko, co z nim związane.

Również w Polsce światło stało się punktem centralnym Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival. Łódź 2014, którego IV edycja odbędzie się w Łodzi w dniach 10-12 października br.

Podobnie jak w poprzednich edycjach festiwalu odbywającego się od 2011 roku, ideą tego wydarzenia jest pokazanie mieszkańcom, turystom i władzom odpowiedzialnym za wizerunek miast, jak w szybki, łatwy i efektywny sposób można przy pomocy światła podkreślić walory tkanki miejskiej, odmienić wygląd ulic i przestrzeni urbanistycznych, wykreować ich nowy wizerunek, a w konsekwencji wzmocnić poczucie tożsamości mieszkańców z ich miastem. Co roku łódzki Light.Move.Festival, organizowany przez fundację Lux Pro Monumentis, którego partnerami są Miasto Łódź, Philips i Angora, odwiedza kilkaset tysięcy osób, dzięki czemu w październikowy weekend Łódź staje się najbardziej tętniącym życiem polskim miastem.

W drugi październikowy weekend br., u progu szarej jesieni, jedna z najpiękniejszych ulic w Polsce – łódzka Piotrkowska, dzięki iluminacjom kamienic będzie zaskakiwać niecodziennym, nocnym wyglądem. Strategicznym partnerem festiwalu jest lider wśród światowych producentów oświetlenia – firma Philips, która towarzyszy łódzkiemu wydarzeniu od samego początku. Iluminacje wykonane przez Philips w najnowocześniejszej, energooszczędnej technologii LED zobaczymy na fasadach czterdziestu pięciu kamienic. Kolorowe światło ożywi elewacje kamienic w dwóch strefach na ul. Piotrkowskiej. Elegancką iluminację uzyskają także budynki przy ulicy Moniuszki. Światło wydobędzie z mroku detale architektury uwydatniając ich obraz często niedostrzegany za dnia. Ciekawe atrakcje czekać będą na gości w strefie Philips, na ul. 6 Sierpnia. Na czas festiwalu firma zaaranżuje tam „Uliczkę Braci Philips”. To miejsce stanie się żywym przykładem tego, jak światło buduje miasto, kreuje atmosferę bezpieczeństwa i komfortu, a tym samym zachęca ludzi do wyjścia wieczorem z domu. W strefie Philips uczestnicy festiwalu będą mogli wykonać zdjęcie namalowane światłem, wziąć udział w konkursach, m.in. na najlepsze zdjęcie iluminacji przygotowanej przez Philips. Każdy będzie mógł również zostać specjalnym korespondentem z tej tętniącej światłem przestrzeni. W strefie Philips możliwe będzie wykonanie video nagrania z pozdrowieniami oraz zaproszeniem do odwiedzenia tego miejsca i wysłanie takiej video kartki e-mailem do przyjaciół lub rodziny. Specjalnie z okazji Light.Move.Festival utworzony zostanie „Philips Social Neswroom”, z którego za pośrednictwem mediów społecznościowych na bieżąco będzie relacjonowane to, co dzieje się na festiwalu. Odwiedzający festiwal będą mogli sami dzielić się wrażeniami z wydarzenia wykorzystując do oznaczenia postów specjalnie przygotowany oznacznik #miastoswiatla.

Festiwale, podczas których światło i iluminacja stanowią czynnik budujący atmosferę i przyciągający uwagę uczestników, są istotnymi wydarzeniami tworzącymi atrakcyjny wizerunek miast. Jednak światło jest przede wszystkim stałym elementem kreowania miejskiej przestrzeni. Władze miejskie coraz lepiej zdają sobie sprawę z konieczności tworzenia przyjaznego środowiska miejskiego i z tego, że jednym z najskuteczniejszych narzędzi kreowania klimatu przyjaznego mieszkańcom jest dobre oświetlenie przestrzeni miejskich. Współcześnie nie chodzi przy tym jedynie o oświetlenie uliczne. Nowoczesne plany kompleksowego oświetlenia dotyczą także centrów miejskich, zabytków i reprezentacyjnych obiektów architektonicznych, osiedli mieszkalnych i terenów zielonych. Dzięki zaletom współczesnej technologii LED oświetlenie miejskie może być niezawodne i zużywać niewiele energii elektrycznej. Dlatego koszty eksploatacji miejskich instalacji oświetleniowych obciążają budżety samorządów w stopniu o wiele mniejszym niż dawniej. Dodatkowo białe światło LED charakteryzuje się doskonałą jakością, a instalacje oświetleniowe mogą być w łatwy sposób sterowane i kontrolowane za pomocą systemów komputerowych. Analizy Philips przeprowadzone w 12 największych światowych metropoliach wykazały, że nawet 90 proc. mieszkańców opowiada się za wdrożeniem rozwiązań LED, wskazując na większe poczucie bezpieczeństwa i lepszą widoczność gwarantowaną przez oświetlenie LED. Jednocześnie dzięki wykorzystaniu rozwiązań Philips LED udało się osiągnąć nawet 85-proc. ograniczenie zużycia energii.