Dhammika Kumari Semasinghe, ambasador Sri Lanki w Polsce, w rozmowie z magazynem All Inclusive
Wyspa Cejlon to mały wszechświat; zawiera tyle odmian kultury, scenerii i klimatu, co niektóre kraje kilkanaście razy większe.
Sir Arthur C. Clarke (1917–2008) – brytyjski prozaik, pisarz fantastycznonaukowy, propagator kosmonautyki
Co takiego Sri Lanka może zaoferować turystom przybywającym z Polski, którzy szukają luksusowych ofert?
Podróżnikom i koneserom wszystkiego, co cenne, Sri Lanka oferuje na niewielkiej powierzchni (zaledwie 61 864 km²) niesamowite aktywności w otoczeniu naturalnie pięknych widoków. Kraj jest otwarty dla w pełni zaszczepionych gości bez żadnych ograniczeń ani wstępnych testów PCR, a inni (niezaszczepieni lub po jednej dawce) mogą cieszyć się wyspą w ramach tzw. Bio Security Travel Bubble przez okres 7 nocy i 8 dni.
Ta szmaragdowa wyspa ma wszystko – ponad tysiąc mil słońca, piasku, morza i miejsc do surfowania, ciepłą pogodę przez cały rok, 103 rzeki i 10 tys. ręcznie wykonanych starożytnych zbiorników irygacyjnych, mnóstwo dzikiej przyrody, bogatą gastronomię z najlepszymi przyprawami i najwspanialszą herbatą na świecie, wyjątkowo pyszne ananasy, mango, marakuje, awokado i 29 odmian bananów. Może się pochwalić m.in. starożytnym dziedzictwem opartym na wyrafinowanej cywilizacji hydraulicznej, tropikalną modernistyczną architekturą, ośmioma obiektami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO, ekoresortami i butikowymi hotelami z wysokiej jakości zakwaterowaniem i wyżywieniem, wypróbowaną i holistyczną ajurwedą, jednymi z najlepszych na naszym globie niebieskich szafirów i innymi drogocennymi kamieniami itd. Niedawno kraj znalazł się wśród najatrakcyjniejszych miejsc do surfowania na świecie, oferuje możliwość uprawiania wielu sportów wodnych i przeżycia wspaniałych przygód. Wieczorne obozowiska na plaży, latanie balonami i latawcami należą do nowych atrakcji.
To, co Sri Lanka ma legendarnego i zdrowego, stanowi prawdziwy eliksir dla umysłu, ciała i duszy. Słynny polski poeta Adam Asnyk był tak zachwycony Cejlonem, że napisał: Naprawdę tutaj był ziemski raj, z którego zostaliśmy wygnani. Inni wybitni goście z Polski, jak np. Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), Bronisław Malinowski, Julian Fałat i Karol Lanckoroński, mieli podobne inspirujące doświadczenia ze swoich wizyt na wyspie. Ten ziemski raj jest teraz łatwo dostępny z Warszawy dzięki połączeniu samolotowemu PLL LOT. Podróż trwa zaledwie 9 godz.

Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa na Sri Lance? Jaka jest aktualna sytuacja covidowa w kraju?
Sri Lanka jest bezpiecznym krajem dla zagranicznych gości. Turyści są traktowani przez mieszkańców ciepło i sympatycznie. Lankijski rząd podjął skuteczne działania w celu wzmocnienia bezpieczeństwa wszystkich obywateli i podróżnych po atakach terrorystycznych podczas Wielkanocy w kwietniu 2019 r. Od tego czasu nie mieliśmy tego typu incydentów.
Pozytywne opinie gości z podróży po kraju świadczą o wysokim stopniu bezpieczeństwa. Fakt, że w samym styczniu 2022 r. Sri Lanka przyciągnęła 82 327 turystów, głównie z Rosji, Indii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Niemiec, Francji, Polski i Australii, stanowi świadectwo powrotu do pełnej normalności na wyspie. PLL LOT latają bezpośrednio do Colombo trzy razy w tygodniu, co pokazuje dokładnie, że Cejlon jest bezpiecznym kierunkiem na spędzenie skąpanych w słońcu wakacji. Poza tym w kraju stale poprawia się sytuacja związana z COVID-19.
Sri Lanka może się pochwalić imponującymi danymi dotyczącymi zdrowia publicznego, a nasza kampania szczepień przeciwko koronawirusowi była szybka, dobrze zorganizowana i jest z chęcią kontynuowana przez społeczeństwo. Dlatego też już ok. 85,5 proc. naszej populacji jest w pełni zaszczepiona. Obecnie kontynuujemy pracę z dawką przypominającą. W miarę rozwoju pandemii w połowie 2020 r. Sri Lanka była w stanie przyjąć przyszłościowe i odpowiedzialne podejście, które umożliwiło wszystkim naszym hotelarzom, przewodnikom, przedstawicielom biur podróży i szoferom przeszkolenie, uzyskanie odpowiednich certyfikatów i zaszczepienie. Obecnie zgłaszanych jest średnio ok. 39 infekcji na tysiąc osób. Od początku pandemii w kraju zachorowało 648 tys. osób i odnotowano 16 267 zgonów związanych z koronawirusem (dane na dzień 2 marca 2022 r.).
Jak Ambasada Sri Lanki promuje swoją wyspę w Polsce?
Będziemy w dalszym ciągu prowadzić nasze programy dyplomacji publicznej, aby przybliżyć polskiemu społeczeństwu Sri Lankę – jej kulturę, mieszkańców, wyzwania i osiągnięcia, w szczególności w zakresie rozwoju społecznego. Współpracujemy przy tym z polskimi środkami masowego przekazu, prowadzimy kampanie informacyjne w mediach społecznościowych, organizujemy wystawy, projekty edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym, seminaria naukowe itp.
Nasze działania, czy to promujące handel i inwestycje, czy też współpracę kulturalną, będą ukierunkowane również mocno na turystykę. Ambasada zorganizuje w tym roku m.in. degustacje cejlońskiej herbaty, pokazy kulinarne, festiwale ananasa i marakui.
Niedawno udało się nam przekazać trzy kolorowe, ręcznie wykonane, tradycyjne maski (Ves Muhunu) na 30. Finał WOŚP. Zostały one wylicytowane na Allegro, a teraz są u hojnego darczyńcy z Poznania. Była to zarówno okazja do zaangażowania się w działalność charytatywną, jak i zaprezentowania polskiej publiczności unikatowego rękodzieła ze Sri Lanki. Ambasada w dalszej części roku przygotuje w Warszawie i Krakowie wystawy tradycyjnych lankijskich masek.
Planujemy również podzielić się z polską opinią publiczną wielkim wkładem społecznym i kulturowym, jaki wnieśli Polacy odwiedzający Sri Lankę od początku lat 90. XIX w., mimo iż nasze kraje są oddalone od siebie o 7394 km. Wśród tych osobistości znajduje się arcybiskup Władysław Michał Zaleski, który założył Centralne Seminarium Duchowne w Kandy i żył w tym historycznym mieście od 1892 do ok. 1915 r. jako delegat apostolski. Był on też zapalonym botanikiem, a znaczna kolekcja jego rysunków mieści się dziś w Katedrze Systematyki i Geografii Roślin UW. Po śmierci arcybiskupa w 1925 r. jego imieniem nazwano plac w Kolombo – Zaleski Place. Kultowy Hotel Nippon w Kolombo otworzył w latach 30. XX w. Greg Roskowski senior, który najpierw nadał mu nazwę Hotel Polski, a następnie, po ślubie z Japonką, przemianował obiekt na Hotel Nippon. Hotel pojawia się w nagrodzonym Oscarem filmie Most na rzece Kwai, nakręconym właśnie na Cejlonie. Greg Roskowski junior był jednym z najsłynniejszych radiowych prezenterów i spikerów na Sri Lance. W latach 50. na antenie Radia Ceylon prowadził popularny program muzyczny Binaca Hit Parade. Kościół św. Maksymiliana Kolbego w Ja-Ela powstał po jego wizycie na wyspie w 1930 r.
Jak ważny jest polski rynek dla Sri Lanki? Czy Ambasada ma w najbliższym czasie jakieś plany marketingowe dotyczące Polski?
Cejlon szybko staje się popularnym celem podróży wśród Polaków, przede wszystkim ze względu na pozbawiony restrykcji, ale bezpieczny system przemieszczania się po wyspie, wprowadzony z uwagi na pandemię COVID-19. Patrząc na zapał polskich podróżników do nowych i ekscytujących miejsc turystycznych, widzimy wyraźnie, że Polska stanowi dla Sri Lanki ważny wschodzący rynek turystyki przyjazdowej.
Statystyki mówiące o przyjazdach Polaków na wyspę są obiecujące. W ostatnich latach liczby rosną, co nas cieszy. W 2019 r. odnotowaliśmy 20 896 przyjazdów, przy 14 572 w 2017 r., a jedynie w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2020 r. przybyło 11 908 polskich gości. Po otwarciu lankijskich granic w 2021 r. i wznowieniu od 7 grudnia 2021 r. bezpośrednich połączeń LOT-u z Warszawy do Colombo statystyki ponownie stopniowo rosną. Polska nadal pozostaje w pierwszej 10. najważniejszych dla nas rynków, zajmując w niej 7. pozycję z liczbą 3185 przyjazdów turystycznych w samym styczniu 2022 r. Właśnie dlatego linie LOT latają na wyspę aż trzy razy w tygodniu.
Chcemy dostarczać luksusowemu turyście produkt najwyższej klasy, aby czuł się pewnie i mógł zdobyć jak największą wiedzę o miejscu, do którego się udaje. Dlatego Biuro Promocji Turystyki Sri Lanki (Sri Lanka Tourism Promotion Bureau) i Ambasada będą ściśle współpracować z kluczowymi graczami polskiej branży turystycznej w celu stworzenia szytych na miarę programów dla potencjalnych gości z Polski z tej kategorii usług.
Wśród naszych działań promocyjnych znajdą się m.in. wycieczki studyjne, spotkania B2C i solidne kampanie w mediach społecznościowych. Aktywnie poszukujemy influencerów i blogerów turystycznych do promocji kraju.
Przedstawiciele National Geographic Traveler Poland (telewizji TVN) mają pojawić się w marcu na Cejlonie, aby nakręcić trzy odcinki prezentujące atrakcje wyspy oraz turystykę kulturalną i gastronomiczną. Sri Lanka będzie aktywnie uczestniczyć w TT Warsaw w tym roku. Prowadzimy program odwiedzin i utrzymywania stałych kontaktów z dziennikarzami turystycznymi. W naszych działaniach promocyjnych staramy się łączyć marketing, reklamę i dziennikarstwo.
Sri Lanka aktywnie promuje turystykę MICE. Nasz kraj jest już znanym miejscem ślubów i niemal legendarną lokalizacją filmową. Producenci i reżyserzy, jak np. współcześnie Deepa Mehta czy Steven Spielberg i w minionych latach David Lean i Don Boyd, zachwycali się czarującym pięknem, światłem i różnorodnością geograficzną wyspy jako idealnym plenerem dla planu filmowego. To jest właśnie SO Sri Lanka!
Wywiad został przeprowadzony pod koniec lutego 2022 r.
Odwiedź nas na naszej stronie internetowej:
Zachęcamy też do obejrzenia poniższego wideo o Sri Lance:
ALL Inclusive Interview- Sri Lanka’s Ambassador to the Republic of Poland Dhammika Kumari Semasinghe
“The island of Ceylon is a small universe; it contains as many variations of culture, scenery, and climate as some countries a dozen times its size.”
– Sir Arthur C. Clarke- science fiction writer, visionary and inventor

Q.1 Which offers has Sri Lanka for Polish visitors who are looking for luxury travel?
Ans. To the “new normal” experiential traveller and to the connoisseurs of all that is precious, Sri Lanka offers, within a compact space of only 61,864 sq. Km, amazing activities surrounded by stunning vistas of natural beauty. The country is open to fully vaccinated visitors without any restrictions or entry PCR tests, and others (non and partially vaccinated) are able to enjoy the island within a “Bio Security Travel Bubble” for a period of 7 nights and 8 days.
The emerald island has over thousand miles of sun, sand, sea and surfing spots, year round warm weather, 103 rivers and 10,000 manually made ancient irrigation tanks, plenty of wild life in natural habitats, gastronomy interactions enriched with the world’s best spices, and the finest tea, singularly delicious pineapples, mangoes, passion fruit, avocados, and 29 varieties of bananas, an ancient heritage built on a sophisticated hydraulic civilization, tropical modernist architectural delights, eight UNESCO World Heritage sites, eco resorts and boutique hotels with quality accommodation and dining, time tested and holistic Ayurveda, some of the world’s finest blue sapphires, and other precious stones, and the list goes on… More recently, the country has emerged as one of the attractive surfing destinations in the world, offering a number of water sports and adventures. Evening beach camping and hot ballooning and kite flying in picturesque small islands, are sought after new attractions.
What Sri Lanka has is legendary and wholesome, and is a veritable elixir for the mind, body and soul. Famous Polish Poet Adam Asnyk was so awed by then Ceylon that he wrote, “Really here was the earthly paradise from which we were banished”. Other eminent visitors from Poland such as Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), Bronisław Malinowski Julian Fałat and Karol Lanckoroński have recorded similar inspiring experiences following their visits to then Ceylon. This “earthly paradise” can now be easily accessed within a nine hour direct plane ride from Warsaw to Sri Lanka’s capital Colombo on LOT Polish Airlines thrice weekly.
Q 2. Can You tell something about the security in Sri Lanka? How is actual COVID-19 situation in the country?
Ans. By all accounts, Sri Lanka is a safe and secure country for foreign visitors. Tourists are treated with warmth and much congeniality by our people. The Sri Lankan Government has taken successful measures to strengthen security for all Sri Lankans and visitors following the Easter Sunday terror attacks in April 2019. Since then, we have not experienced any such incidents.
Positive travel advisories would attest to the prevailing secure environment in the country. The fact that the country attracted 82,327 tourists in January 2022 alone, from Russia, India, UK, Ukraine, Germany, France, Poland, Australia, being among the top ten source countries, is testimony to the normalcy in the island. LOT Polish flies direct to Colombo thrice weekly, which in itself underlines that Sri Lanka is a secure country to enjoy a sun-drenched vacation. This is combined with the improving Coivd-19 situation in the country.
Sri Lanka can boast of excellent public health records, and our COVID-19 vaccination drive was fast paced, well administered, and continued without a vaccine resistant or hesitant public. Therefore, we have around 85.5% of our population fully vaccinated. We are now continuing with the booster drive. As the pandemic unfolded in mid – 2020, Sri Lanka was able to adopt a forward looking and responsible approach, which enabled all our hoteliers, staff guides, travel agents and chauffeurs to be trained, certified and vaccinated. At present about 39 infections per 1000 people are being reported. Since the pandemic began in 2020, Sri Lanka has had 634, 333 infections and 15, 949 Corona virus related deaths.

Q 3. How is the Embassy promoting Sri Lanka in Poland?
We will continue our public diplomacy programmes in the year ahead to familiarize the Polish public about Sri Lanka – it’s culture and society, including our challenges, and achievements especially, in social and human development. These programmes will be shared through the regular Polish media and social media, exhibitions, educational programmes for school children, academic seminars, etc.
Our activities, whether to promote trade and investment or cultural cooperation, will have a strong tourism promotional dimension. The Embassy will also organize tea tasting events, culinary shows, pineapple and passion fruit festivals this year.
Recently, we were able to donate three brightly coloured hand crafted traditional face masks (“Ves Muhunu”) to the 30th Finale of the Great Orchestra of Christmas Charity. They were auctioned on Allegro, and are now with a generous benefactor from Poznań. It was both an opportunity to engage in charity and also share with the Polish public a unique Sri Lankan heritage craft. The Sri Lanka Embassy will follow- up with an exhibition of traditional Sri Lankan masks later in the year in Warsaw and Krakow.
We also plan to share with the Polish public, the enriching social and cultural contributions made by Polish visitors to Sri Lanka since the early 1890s, even though our countries are 7,394 km apart. Among these personalities are Archbishop Wladyslaw Michal Bonifacy Zaleski, who established the Ampitiya Papal Seminary in picturesque Kandy and lived in the historic city from 1892 until around 1915 as the Vatican’s Apostolic Delegate. Archbishop Zaleski was also an ardent botanist and a significant collection of his botanical drawings are presently in the Department of Plant Systematics and Geography at the University of Warsaw. Following his death in 1925, a street in Colombo was named after him called the Zaleski Place. The iconic Nippon Hotel in Colombo, was set up in the 1930’s by Mr. Greg Roskowski senior, who first named it “Hotel Polski” then re-named it “ Hotel Nippon” after marrying a Japanese lady. The hotel is featured in the Academy Award winning film, “The Bridge on the River Kwai” shot in then Ceylon. Mr. Greg Roskowski junior was one of Sri Lanka’s most famous radio presenters and announcers, who presented the “Binaca Hit Parade” music programme in the 1950s for Radio Ceylon. The Saint Maximilian Kolbe Church in Ja-Ela, was established following St. Kolbe’s visit to Sri Lanka in 1930.
Q 4. How important is the Polish market for Sri Lanka? Which marketing plans do you have for the nearer future concerning Poland?
Sri Lanka is fast becoming a sought after destination in Poland due to the non-restrictive, but safe travel regime instituted in the island in the COVID-19 pandemic context. Given the zest of the Polish traveller for new and exciting travel hotspots, Poland is an important emerging source market for Sri Lanka.
The data of Polish arrivals in the country is promising. In recent years the numbers have been increasing with 20,896 arrivals in 2019 compared to 14, 572 in 2017 and, within the first 3 months of 2020 alone, there were 11,908 Polish visitors. The arrivals are gradually on an upward trend once again following the opening of Sri Lanka’s borders in 2021 and the resumption of LOT Polish direct flights since 7 December 2021. Poland continues to remain among the top ten tourism generating markets, ranking 7 with 3,185 arrivals in January 2022 alone. This is precisely why LOT Polish flies thrice weekly to Colombo.
It is important to provide confidence and in depth knowledge about the destination to the luxury traveller. Therefore, the Sri Lanka Tourism Promotion Bureau and the Embassy will work closely with the key players in the Polish travel industry to formulate tailor made programmes for prospective Polish visitors in this category.
There will be upcoming FAM tours, B2C meetings, and robust social media campaigns as promotional efforts. We are proactively seeking social influencers and travel bloggers for country promotional purposes.
As we speak, The National Geographic Traveler Poland (TVN television) will be in Sri Lanka in March to film three comprehensive episodes covering heritage/natural tourism attractions, cultural and gastronomy tourism. Sri Lanka will actively participate in the TT Warsaw later this year. This event has been sponsored under our ‘Visiting Journalists Programme.’ Therefore, we will combine marketing, advertising and journalism in the destination promotional repertoire.
Sri Lanka is proactively promoting MICE tourism. Our country is already a famous wedding destination and a legendary film location. Film producers and directors such as contemporary Deepa Mehta, Steven Spielberg, and of yester years’ David Lean and Don Boyd have raved about Sri Lanka’s enchanting beauty, light and geographic diversity as one perfect outdoor film set. That is “SO Sri Lanka!”



