Emirates, linie lotnicze łączące ludzi, miejsca i światowe rynki, zapowiedziały otwarcie codziennego połączenia do Chicago, które nastąpi 5 sierpnia 2014 r. Loty na tej trasie będą obsługiwane przez Boeinga 777-200LR, który lądować będzie na Międzynarodowym Lotnisku O’Hare w Chicago na Terminalu 5.

Wkrótce po otwarciu połączeń do Bostonu w stanie Massachusetts (10 marca br.) Chicago stanie się dziewiątym miastem w USA, do którego poleci arabski przewoźnik.

Chicago od dawna było jednym z miast w Stanach Zjednoczonych, które chcieliśmy obsługiwać. Podobnie jak Dubaj, jest ono jednym z głównych światowych centrów handlu oraz węzłem transportowym, gdzie panuje ogromna różnorodność kulturowa. Ponadto stanowi ono siłę napędową gospodarki w swoim regionie.Cieszymy się, że będziemy mogli stworzyć stały pomost wymiany handlowej pomiędzy tymi dwoma wspaniałymi miastami, a także z tego, że dzięki naszemu hubowi w Dubaju, zaoferujemy pasażerom oraz spedytorom z Chicago i okolic dogodniejsze połączenia poza Dubaj do ponad 140 miast na sześciu kontynentach. Jest to dobra wiadomość dla rozwoju handlu i turystyki w obu miastach, m. in. ze względu na prawdopodobny wzrost zatrudnienia w ww. branżach, ale też dla konsumentów, którzy będą korzystać z większego wyboru ofert konkurencyjnych – powiedział Tim Clark, Prezes Linii Lotniczych Emirates.

Chicago w stanie Illinois, liczące 2,7 mln mieszkańców, jest trzecim największym miastem pod względem liczby ludności i regionalnego PKB w Stanach Zjednoczonych. Chicago otrzymało prawa miejskie w 1837 roku. Miasto znane jest ze swego bogatego dziedzictwa kulturowego, światowej klasy instytucji związanych ze sztuką, znakomitych drużyn sportowych i kultowych atrakcji turystycznych, które każdego roku przyciągają około 46 mln ludzi.

Chicago jest także popularnym miejscem spotkań biznesowych i siedzibą wielu największych spółek takich jak Boeing – bardzo ważny partner Emirates. Przewoźnik jest największym operatorem samolotów typu Boeing 777 na świecie, posiadając obecnie 122 samoloty pasażerskie i 10 samolotów transportowych tego typu w swojej flocie. Emirates, dzięki złożeniu w listopadzie 2013 roku największego pojedynczego zamówienia na samoloty pasażerskie w historii (150 maszyn), opiewającego na kwotę 76 mld dolarów, staną się pierwszym operatorem nowego Boeinga 777X.

Szerszy obszar Chicago, zwany czasem Chicagoland, który zamieszkuje prawie 10 mln ludzi w stanach Illinois, Wisconsin i Indiana – jest 22. co do wielkości aglomeracją na świecie. Na tym obszarze swoje siedziby główne ma 160 spółek, 30 spółek figurujących w rankingu Fortune 500, 12 w rankingu Fortune Global 500 i 10 w rankingu Financial Times Global 500. Chicagoland posiada międzynarodową, kulturowo zróżnicowaną siłę roboczą obejmującą ponad 132 grupy językowe.

Samolot rejsu EK 235 startować będzie z Międzynarodowego Lotniska w Dubaju o 9:45, by wylądować w Chicago o 15:25. Lot powrotny, EK 236, będzie rozpoczynał się na lotnisku O’Hare o 20:35 i kończył w Dubaju o 19:10 następnego dnia.

Pasażerowie podróżujący na pokładzie B777 będą mieć do dyspozycji 8 prywatnych kabin w klasie pierwszej, 42 fotele w klasie biznes oraz 216 miejsc w klasie ekonomicznej.

Dodatkowo, B777 będzie mógł przewieźć na tej trasie każdorazowo do 17ton ładunku, co zwiększy możliwości wymiany handlowej pomiędzy Dubajem i Chicago. Przewoźnik już teraz obsługuje dwa połączenia towarowe w tygodniu do Chicago, dzięki którym Emirates przewiozły w 2013 roku prawie 7400ton ładunku z miasta i ponad 4200 do miasta.

Stany Zjednoczone oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie posiadają silne wzajemne powiązania handlowe i polityczne. W 2012 roku eksport ze Stanów Zjednoczonych do Zjednoczonych Emiratów Arabskich osiągnął rekordowy poziom 22,5 mld dolarów. Oznacza on wzrost o 42% w stosunku do 2011 roku i stanowi wyższy poziom niż osiągnął jakimkolwiek inny kraj na Bliskim Wschodzie. Znaczną część eksportu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich stanowiły samoloty Boeing, transportowane na potrzeby Emirates. W 2012 roku eksport do Zjednoczonych Emiratów Arabskich ze stanu Illinois osiągnął wartość 364 mln dolarów w postaci towarów i usług, w tym pojazdów i maszyn budowlanych, dając zatrudnienie prawie 3500 osobom w tym stanie.

Bilety są już dostępne w sprzedaży na stronie www.emirates.com/pl i u wybranych agentów.