20 maja, o godzinie  19:00 w PFB odbędzie się światowe prawykonanie utworu Pawła Mykietyna, kompozytora muzyki festiwalowej, filmowej i teatralnej. Skomponował on utwory do filmu „Essential Killing” czy spektaklu „Poskromienie Złośnicy”.

 

„Koncert na dwa flety koncertujące i orkiestrę” wybrzmi pierwszy raz w historii muzyki w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Partie solowe powierzone zostaną uznanym w Polsce i na świecie flecistom młodego pokolenia Łukaszowi Długoszowi oraz Agacie Kielar-Długosz. Wykonawcom koncertu  towarzyszyła będzie Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku.


Paweł Mykietyn to jeden z najwybitniejszych żyjących polskich kompozytorów. W wieku 22 lat zadebiutował na festiwalu „Warszawska Jesień” utworem „La Strada”.  Współpracował z wybitnymi dyrygentami m. in. Jean Paulem Dessy, Jackiem Kaspszykiem, Jerzym Maksymiukiem, Diego Massonem, Wojciechem Michniewskim czy Reinbertem de Leeuw. W styczniu 2000 otrzymał „Paszport Polityki”. W kolejnym roku został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w następnym został nagrodzony prestiżową nagrodą Prix France Musique Sacem za muzykę do filmu ”Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego. Począwszy od 1996 skomponował muzykę do większości spektakli teatralnych w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Jest autorem muzyki do wielu filmów fabularnych, za które był nagradzany między innymi podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni.


Utwór został stworzony na specjalne zamówienie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Prawykonanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.


Bilety do nabycia od 8 złotych w kasach PFB i na filharmonia.gda.pl