– wskazówki dotyczące wyboru fotelika samochodowego

Fotelik samochodowy to podstawowy i bardzo ważny element wyposażenia auta każdego rodzica. Prawidłowo dobrany pod kątem wagi i wielkości dziecka, spełniający wymogi norm ECE R44/04 oraz posiadający dobre wyniki testów przeprowadzanych przez niezależne instytuty, takie jak Stiftung Warentest i ADAC, będzie zapobiegał obrażeniom podczas niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Dzięki niemu nasze dziecko podczas podróży zachowa także prawidłową posturę. Firma CYBEX, producent wózków i fotelików dziecięcych, radzi na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika samochodowego dla naszego malca.

Wybór fotelika samochodowego

Pierwszym, podstawowym czynnikiem wyboru fotelika samochodowego jest prawidłowe dopasowanie go do wagi i wieku dziecka. Foteliki dziecięce dzieli się na pięć grup sklasyfikowanych według następujących kryteriów: 0 – 13 kg (od urodzenia do ok. 18 miesięcy); 0 – 18 kg (od urodzenia do ok. 4 lat); 9  – 18 kg (od 9 miesięcy do ok. 4 lat); 9 – 36 kg (od 9 miesięcy do ok. 12 lat); 15 – 36 kg (od 3 do 12 lat). Należy podkreślić, że obowiązujące przepisy zakazują transportu maluchów poniżej 3 roku życia bez fotelika. Ten niezbędny element wyposażenia auta zmotoryzowanych rodziców powinien być także funkcjonalny i łatwy do zainstalowania w samochodzie. Te cechy posiada na  przykład fotelik firmy CYBEX Pallas M-fix z grupy Gr. 1/2/3, 9 – 36 kg, który rośnie wraz z dzieckiem i oferuje doskonałe bezpieczeństwo przez ponad 11 lat. Ten fotelik z grupy 1 wyposażony jest w poduszkę bezpieczeństwa, która przypomina napompowaną poduszkę powietrzną i zmniejsza ryzyko poważnych uszkodzeń szyi w przypadku zderzenia czołowego, zachowując przy tym swobodę ruchów dziecka. Fotelik można w prosty sposób przekształcić w fotelik z grupy 2/3 – z serii Solution.

Norma ECE R44/04 i testy bezpieczeństwa
Fotelik samochodowy, który wybieramy dla naszego dziecka powinien mieć przyklejoną pomarańczową naklejkę wraz z informacją dot. europejskiego certyfikatu bezpieczeństwa ECE R44/04. Jest to obowiązkowy certyfikat dla fotelików sprzedawanych w Europie i gwarantuje on zgodność produktu z obowiązującymi obecnie wymaganiami technicznymi. Dużo bardziej restrykcyjne są testy bezpieczeństwa przeprowadzane przez niezależne instytucje, takie jak niemiecki instytut Stiftung Warentest i automobilklub ADAC. Podmioty te testują foteliki samochodowe pod kątem bezpieczeństwa, obsługi, ergonomii i obecności substancji szkodliwych. Testy te są bardziej restrykcyjne niż obowiązkowe normy ECE R44/04 i odbywają się rokrocznie na wybranych przez instytut fotelikach samochodowych różnych producentów. Tegoroczna procedura testów i oceny produktów była zdecydowanie surowsza niż w poprzednich latach, a kryteria testów zostały dostosowane do najnowszych technologii. Aż 50 milionów konsumentów w Europie śledzi prestiżowe testy Stiftung Warentest – wyniki tych testów to jeden z najważniejszych czynników wyboru fotelika samochodowego, którym kierują się rodzice.

„Testy porównawcze Stiftung Warentest i ADAC są jednymi z najbardziej uznanych testów bezpieczeństwa na świecie”, podkreśla  Martin Pos, założyciel i dyrektor zarządzający firmy CYBEX. „Jestem bardzo zadowolony ze znakomitych ocen jakie otrzymał fotelik Cloud Q w kryterium dotyczącym uderzenia bocznego. Otrzymane rezultaty po raz kolejny potwierdzają nasze przekonanie, że dobra współpraca pomiędzy naszymi projektantami, specjalistami ds. bezpieczeństwa oraz klientami pozwala tworzyć foteliki samochodowe spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa, w tym oczywiście także krajowe wymogi prawne. Marka CYBEX kieruje się najwyższymi standardami łączącymi bezpieczeństwo, funkcjonalność oraz wyjątkowy design, co potwierdzają wyniki testów.”

Rodzice w Polsce także powinni zwracać szczególną uwagę na informacje  przekazywane przez producentów a przede wszystkim na niezależne instytuty przeprowadzające testy fotelików samochodowych. Jest to bardzo dobre kryterium wyboru, tak ważnego elementu zapewniającego bezpieczeństwo naszego dziecka w aucie. W tym roku wszystkie produkty marki CYBEX otrzymały ocenę dobrą. Cztery produkty CYBEX zwyciężyły w swoich grupach wiekowych: fotelik dla niemowląt CYBEX “Cloud Q” (zapięty przy pomocy pasów)- zwycięzca testu w Grupie 0+ (od urodzenia do 13 kg; CYBEX “Pallas M-fix” – zwycięzca testu w Grupie 1/2/3 (od 9 kg do 36 kg) z oceną 2.1; CYBEX “Solution M-fix” i CYBEX “Solution M” – zwyciężyły w testach Grupy 2/3 (od 15 kg do 36 kg) uzyskując ocenę 1.8 (na równi z fotelikiem innego producenta).

 

WYNIKI TESTÓW INSTYTUTU STIFTUNG WARENTEST W 2015 ROKU
14 ze wszystkich 23 testowanych fotelików samochodowych różnych producentów uzyskało ocenę ‘dobry’. Jeden z fotelików samochodowych nie zdał testu zderzenia czołowego a w trzech fotelikach stwierdzono nadmierny poziom substancji szkodliwych. Cztery modele zostały ocenione jako ‘dostateczne’.

 

O CYBEX

Niemiecka firma CYBEX to producent produktów dla dzieci i niemowląt. Cechami wspólnymi oferowanych produktów są bezpieczeństwo i funkcjonalność, ale zawsze połączone z najwyższą jakością i modnymi wzorami. Chcemy osiągnąć to co wydaje się nieosiągalne.
Dajemy temu wyraz m.in. w naszej przewodniej zasadzie innowacyjności CYBEX S.D.F, łączącej najwyższy poziom bezpieczeństwa, jakości, wygody i pomysłowości  z niepowtarzalnym stylem i elegancją.
Aby uzyskać więcej informacji prosimy odwiedzić www.cybex-online.com