Wprowadzone 21 grudnia 2020 r. obostrzenia zdeterminowały ostateczne plany Polaków na Sylwestra. Z danych wynika, że już na kilka dni przed ich wprowadzeniem, duża część naszych rodaków – najprawdopodobniej z obawy przed koniecznością odwołania planów – decydowała się jednak na pozostanie w domu. Portal Sylwestrowo.pl przeanalizował, o jakim pożegnaniu 2020 marzyli Polacy oraz jak zmieniły się trendy sylwestrowe w ostatnich dniach minionego roku.

Sylwester z balem czy domek z bali?

Jak wynika z przeprowadzonej przez Sylwestrowo.pl ankiety, już 10 grudnia 67,9% badanych deklarowała chęć powitania Nowego Roku w domowym zaciszu. Pozostałe 30% podzieliło się niemal proporcjonalnie na trzy grupy. Gdyby tylko istniała taka możliwość,
13,1% ankietowanych wybrałaby sylwestra z balem, 10,5% wyjechałaby w ustronne miejsce, natomiast 8,5% osób szukałaby innych alternatyw. Jakich? Komentarzy na ten temat było wiele. Niektóre dotyczyły pracy, w innych można było przeczytać o pomysłach na domówkę, czy też spędzeniu wieczoru w towarzystwie… komputera. Z niektórych odpowiedzi dało się też wyczytać zmęczenie panującą obecnie sytuacją. “Chętnie wyjechałbym tam, gdzie można normalnie żyć” – komentował mieszkaniec Łodzi.

Nadzieje Polaków na wyjazd aż do ostatniej chwili potwierdzają również statystyki. Zainteresowanie sylwestrem w domkach wypoczynkowych od początku listopada aż do 20 grudnia było 14-krotnie większe, niż w analogicznym okresie roku 2019.

Sylwester 2020 a obostrzenia

17 grudnia 2020 r., podczas konferencji ministra zdrowia ogłoszono nie tylko podtrzymanie, ale i znaczne zaostrzenie restrykcji epidemicznych od 28 grudnia. Aż do momentu wprowadzenia obostrzeń dla branży hotelarskiej, między innymi na okres noworoczny, największą popularność w kontekście pożegnania roku utrzymywały – wspomniane już – domki wypoczynkowe. Propozycji najczęściej szukano w górach, a wśród miejscowości królowało Zakopane. Na podium stanęły też Warszawa i Karpacz.

21 grudnia 2020 r. trend nieco się odwrócił. Polacy rozpoczęli poszukiwania inspiracji na powitanie Nowego Roku w domu. Od tego momentu zainteresowaniem cieszyły się wszystkie treści, krążące wokół sylwestrowych przepisów – nie tylko tych na szybkie przekąski czy ciepłe dania, ale i na to, jak spędzić udany wieczór. Wśród stacji telewizyjnych, emitujących specjalne, sylwestrowe widowiska, największą popularność uzyskał Polsat.