Niezwykły autorski dokument o życiu radykalnego czeskiego architekta Davida Kopeckiego nakręcony przez jego żonę po jego śmierci będzie częścią przeglądu filmów o architekturze Archi FILM w Gdyni 22. listopada o godz. 12.00.

Przegląd filmów kina dokumentalnego skupionych na wybranych wątkach architektury XX i XXI w – od modernizmu międzywojennego, poprzez brutalizm, dekonstruktywizm do współczesnych trendów w architekturze europejskiej i światowej. Bohaterami większości filmów są przede wszystkim architekci – autorzy nowych idei, a także wybitnych projektów i realizacji w architekturze europejskiej i światowej, a także na gruncie lokalnym. Za architekturą, którą często podziwiamy, fotografujemy, poddajemy analizie, stoją przede wszystkim ludzie, ich twórcze idee, nierzadko wieloletnie zmagania na drodze do blasku i sławy wybitnego architekta.

Niektóre z prezentowanych koncepcji twórczych, na trwałe wywrą wpływ na architekturę i współczesne wzornictwo (np. szkoła BAUHAUSU), inne z kolei (np. brutalizm brytyjski i amerykański) po okresie triumfów, wzlotów, pozostaną co najwyżej okazałymi pomnikami burzliwego okresu w historii współczesnej architektury.

Wybitne jednostki, w tym tacy twórcy  jak Miese van der Rohe, Le Corbusier, Walter Groupius, Herman Miller, Lloyd Wright, David Kopecký, Alvar Aalto, Frank Gehry, wyznaczyli swoją pracą kamienie milowe  współczesnej architektury, zaś ich dorobek, znacząco wykracza poza same pozostawione realizacje.

DK, reż. Bára Kopecká

Pełnometrażowy dokument o życiu radykalnego czeskiego architekta Davida Kopeckiego nakręcony przez jego żonę po jego śmierci. Mawiano o nim „budowniczy, który uwielbia burzyć, nieśmiały ekscentryk, głośny panikarz, prymitywny hedonista, szczodry uzurpator. Wynalazca życia”. Osobisty obraz męża, który nigdy nikomu i niczemu nie uległ, który był podziwiany, a jednocześnie potępiany. Dokument kolaż, poskładany z fragmentów i wspomnień będący poszukiwaniem swojej tożsamości, osobistą spowiedzią.

Lista filmów w edycji 2014 r.:

1)    EAMES : Architekt I Malarka /2011 r./USA film o słynnym duecie Hermann Miller oraz Ray Eames – architekcie oraz artystce – dizajnerce, Gdynia InfoBox, 21 XI, godz. 17:30

2)    DK – film o David Kopeckim /2013 r./Czechy/  – współczesnym, czeskim architekcie, przedwcześnie, tragicznie zmarłym, Polska premiera, Gdynia InfoBox, 22 XI, godz. 12:00

3)  Bauhaus – Modell und Mythos /2009 r./Niemcy, Muzeum Miasta Gdyni, godz. 14:00

4)  Londyn – Utopia /2010 r./Wielka Brytania/, film o architekturze Londynu początku lat

70. Ekspansji realizacji i projektów architektury tzw. brutalizmu, Muzeum Miasta Gdyni, 22 XI, godz. 16:00

    Wstęp na przegląd jest otwarty – bezpłatny
    Organizator główny Miasto Gdynia – Gdyński Szlak Modernizmu
    Partnerzy: Goethe-Institut, Czeskie Centrum, Gdynia InfoBox, Muzeum Miasta Gdyni

 

Miejsce:

Gdynia, Gdynia InfoBox, ul. Świętojańska 30

 
Data:

22-11-2014 12:00

Organizator:

Czeskie Centrum jest współorganizatorem wydarzenia