30 stycznia I dyrygent Orkiestry Symfonicznej PFB Massimiliano Caldi powraca do “swojego” Gdańska, aby zadyrygować „Koncertem na dwa flety i orkiestrę” Bieleckiego oraz Dopplera, a także „SymfoniąFantastyczną” Berlioza.

„Symfonia Fantastyczna” jest najbardziej znaną i najczęściej wykonywaną symfonią Hectora Berlioza; symbolem jego idei i języka. Jak podkreśla maestro Caldi:„- Jest także prawdziwym wyzwaniem dla orkiestry i dla mnie. Pamiętajmy, że utwór ten zalicza się do największych dzieł muzyki symfonicznej obok kompozycji takich twórców, jak Bártok, Rimskij-Korsakov czy Mahler. Poza tym, dyrygowanie właśnie tą symfonią to dla mnie szczególna przyjemność. Jest to bowiem utwór, który pokochałem już w młodości, w okresie nauki gry na fortepianie, kiedy jeszcze nie myślałem o studiowaniu dyrygentury. I mimo, że wykonywałem już go z wieloma orkiestrami symfonicznymi, jestem przekonany, że dzięki doskonałej Orkiestrze Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej nabierze on nowego kolorytu.” Styczniowy koncert będzie także okazją do spotkania ze wspaniałymi flecistami: Łukaszem Długoszem i Agatą Kielar-Długosz, którzy zagrają Koncertem d-moll na dwa flety i orkiestrę Alberta Dopplera. Obydwie partie koncertu  są bardzo rozbudowane i wymagają wielkiej precyzji, kondycji oraz sprawności technicznej od wykonawców. Agata Kielar-Długosz: „Wykonujemy ten koncert bardzo często i cieszymy się, że publiczność przyjmuje go zawsze w ten sam ciepły i serdeczny sposób.”

BIOGRAMY:

Łukasz Długosz występuje jako solista i kameralista, średnio ok. 100 razy w ciągu roku. Koncertuje na całym świecie. W swoim dorobku ma m.in. płytę nagraną z London Symphony Orchestra z koncertem Michaela Colina. Otrzymał wiele prestiżowych nagród, z których jedna z najważniejszych, to Brązowy Medal „Zasłużony Kultorze Gloria Artis”, którym został odznaczony w październiku 2012 roku.

Agata Kielar – Długosz  ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Zbigniewa Kamionki, studiowała również w Hochschule für Musik w Weimarze u prof. Wally Hase. Jest laureatką wielu krajowych konkursów fletowych oraz konkursów międzynarodowych m.in „Fredrich Kuhlau” w Uelzen w Niemczech, Padwie i Ovadzie we Włoszech oraz Timisoarze w Rumunii. W 2007 roku otrzymała III nagrodę na prestiżowym VI Międzynarodowym Konkusie Fletowym im. „Leonardo de Lorenzo” w Viggiano we Włoszech. W 2008 została laureatką programu stypendialnego Ministra Kultury „Młoda Polska”. Od 2007 roku pracuje na stanowisku asystenta w klasie fletu prof. Zbigniewa Kamionki w Akademii Muzycznej w Krakowie.