Walonia to południowa, francuskojęzyczna część Belgii. Ma ona 3 650 000 mieszkańców oraz powierzchnię 16 900 km kw. (55% terytorium całego kraju). Stolicą Walonii jest miasto Namur.
- Atrakcje Walonii
W Walonii jest 320 atrakcji turystycznych i muzeów, odwiedzanych rocznie przez 12,5 miliona turystów. Do Walonii dotrzeć można samolotem (3 lotniska Charleroi, Bruksela i Liège) pociągiem oraz samochodem – jest tu gęsta sieć bezpłatnych dróg i autostrad.
Waterloo
Kilkanaście kilometrów na południe od Brukseli rozciąga się pole bitwy pod Waterloo w której 18 czerwca 1815 roku wojska dowodzone przez księcia Wellingtona ostatecznie pokonały armię francuskiego cesarza Napoleona,
Bitwę pod Waterloo upamiętnia podziemny Memoriał gdzie można zapoznać się z przyczynami i skutkami starcia pod Waterloo. Zgromadzono tu broń, mundury, mapy, oraz przedmioty znalezione na polu tej jednej z najważniejszych bitew Europy. Duże wrażenie robi film w technologii 3D, który pokazuje przebieg bitwy i pozwala znaleźć się w samym centrum wydarzeń.
W cenie biletu jest także ponad stuletnia (z 1913 roku) majestatyczna panorama słynnej bitwy – gigantyczny obraz o 110 długości metrów i 12 metrów wysokości – namalowany przez francuskiego artystę Louisa Demulina, umieszczona w specjalnie wzniesionym budynku w kształcie rotundy.
Obok stoi wysoki kopiec Butte de Lion, z którego rozciąga się wspaniała panorama na pole bitwy. Kopiec usypany został w miejscu gdzie ranny został holenderski książę Wilhelm Orański, późniejszy król Niderlandów Wilhelm III. Na szczycie kopca, na który można wejść po 226 stromych schodach, na potężnym postumencie stoi ważący 28 ton królewski Lew Zwycięstwa.
Więcej na: www.waterloo1815.be/
Płomienne miasto
Miasto Liège, którym przez prawie 800 lat władali książęta-biskupi, a później ważne centrum górnictwa węgla i przemysłu stalowego chlubi się dworcem kolejowym Guillemins projektu słynnego hiszpańskiego architekta Santiago Calatravy. Warto też odwiedzić ciekawe Muzeum życia walońskiego w dawnym klasztorze Franciszkanów. Pośród wielu ciekawych eksponatów jest też autentyczna, używana jeszcze w ubiegłym wieku publiczna gilotyna, która stała w gotowości na Place de la Republique Francaise. Urządzenie zamknięte jest w zakratowanej klatce od lat 60. ub. wieku, kiedy to japoński turysta chcąc zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie zaklinował się głową w groźnej maszynie i zanim go uwolniono, przez godzinę istniała poważna obawa, że ostrze może spaść. www.provincedeliege.be/viewallonne Będąc w Liège trzeba spróbować miejscowe specjały: lokalne gofry oraz kawę a także białą kiełbasę z majerankiem. www.liege.be/fr
Najstarsze uzdrowisko
Urocze walońskie miasteczko Spa otoczone zalesionymi wzgórzami Ardenów jest jednym z najstarszych uzdrowisk w Europie, Tutejsze źródła znane były już Rzymianom. Jednym z pierwszych sławnych kuracjuszy był król Anglii Henryk VIII.
Znane z leczniczych źródeł termalnych Spa było uzdrowiskiem już w XIV wieku. Od nazwy miasta przyjął się termin spa jako określenie kurortu z wodami leczniczymi lub ośrodka Hydroterapii, terapii za pomocą wody. Obecnie Spa znane jest również z odbywającego się tu Grand Prix Belgii na pobliskim torze wyścigowym Spa-Francorchamps. Ze Spa pochodził też detektyw Herkules Poirot, postać literacka stworzona przez Agatę Christie.
W centrum miasta znajduje się Dom Zdrojowy, Kasyno oraz pawilon rosyjskiego cara Piotra I w którym zgromadzono pamiątki z czasów świetności miasta, a także dziewięciometrowe płótno autorstwa Antoine Fontaine, przedstawiające 92 sławne postacie, które odwiedziły Spa, m.in. Piotra Wielkiego, księcia Wellingtona, Alexandra Dumas, Victora Hugo, szacha Persji oraz króla Ludwika Filipa I.
Nowoczesny Zakład Termalny https://thermesdespa.com/home/ znajduje się na wzgórzach ponad miastem. Jest tu duży wewnętrzny basen termalny, pokoje kąpielowe, sauny, gabinety masażu, salony piękności i kosmetyczne. Institut Thermes de Spa proponuje szeroką gamę zabiegów balneoterapeutycznych, zabiegów upiększających na twarz i ciało, masaży, a także formuł „ciało i umysł”. Na teren obiektu (baseny, termy, sauny) nie mogą wejść osoby poniżej 15 roku życia.
Stavelot
Stavelot to jedno z najstarszych miast w Walonii. Tutejsze opactwo Benedyktynów założone zostało ponad tysiącpięćset lat temu i zostało zniszczone podczas rewolucji francuskiej pod koniec XVIII wieku. Zachowały się pozostałości wielkiego kościoła klasztornego a w odrestaurowanych budynkach opactwa jest kilka muzeów.
W piwnicach opactwa urządzone zostało Muzeum Toru Wyścigowego Spa-Francorchamps z imponującą kolekcją samochodów Ferrari, Lotusów, Aston Martinów i motocykli wyścigowych Kawasaki oraz pamiątek po sławnych kierowcach wyścigowych jak Ayrton Senna, Alain Prost, Michael Schumacher, Mika Hakkinen, Lewis Hamilton oraz Sebastian Vettel, którzy zwyciężali na tutejszym torze. W ramach jednego biletu można zwiedzać również ponoć jedyne na świecie muzeum francuskiego poety polskiego pochodzenia Guillaume Apollinaire Kostrowickiego, który spędził tu wakacje w 1899 roku oraz napisał szereg wierszy o Ardenach i Stavelot. W kilku salach zgromadzono zdjęcia, listy, rękopisy wierszy rysunki Apollinaira oraz artykuły prasowe. Koniecznie też trzeba zwiedzić tutejsze historyczne muzeum regionalne sztuki religijnej i opactwa z kolekcją ardeńskiej sztuki sakralnej: rzeźb, wyrobów ze srebra i złota, relikwiarzy i szat liturgicznych.
Na terenie opactwa znajduje się restauracja serwująca m.in. klasyczne walońskie danie boulet à la liégeoise (rodzaj klopsów) oraz doskonałe lody.
Organizatorami podróży studyjnej do Walonii byli: Visit Wallonia visitwalonia.be oraz Brussels Airlines.