W sobotę 19 maja 2018 r. w Boulogne-sur-Mer podwoje otworzy dla miłośników morza jedno z największych na świecie akwariów – obowiązkowy punkt programy dla tych, którzy pragną doświadczyć bezkresu oceanu, ale i kruchości jego ekosystemu.

NAUSICAA – turystyczna lokomotywa – zaczyna pisać nowy rozdział swojej historii i przybiera nowy wymiar. Goście zobaczą tu basen o pojemności 10 000 m3, dzięki któremu przeżyją podróż po otwartym morzu. Na zajmującej 10 000 m² wystawie będzie można obejrzeć 60 000 zwierząt. Do znanych już gatunków dołączy 22 000 kolejnych.

Ten ambitny projekt realizuje Aglomeracja Bulońska.

Zaprojektowany przez Jacques’a Rougerie obiekt znajduje się między portem i plażą. Budynek ma kształt manty otaczającej obecną budowlę.

Centrum NAUSICAA to nie tylko akwarium. Jest to jedyne w swoim rodzaju miejsce, w którym można dowiedzieć się wiele o morzu. Ma ono służyć zabawie, edukacji i nauce, przede wszystkim w zakresie relacji człowieka z morzem.

W ciągu 25 lat centrum NAUSICAA odwiedziło ponad 15 mln osób. Ośrodek stał się ważnym punktem upowszechniania wiedzy o morzu. Głównym zadanie Centrum jest propagowanie bardziej racjonalnej gospodarki w obszarze oceanów i ich zasobów oraz zachęcanie do podejmowania odpowiednich działań. Za prowadzenie działalności uświadamiającej centrum NAUSICAA zostało wyróżnione tytułem Centrum Doskonałości UNESCO.

Głównym elementem rozbudowy centrum jest wielki basen stanowiący model ekosystemu otwartego morza. Gospodarka w środowisku otwartego morza jest jednym z największych wyzwań XXI wieku. Związane z nim zagadnienia są przedmiotem dyskusji w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zwiedzający stykają się tu z bezkresem potężnego, żyjącego oceanu. Miejsce to przypomina kolumbijską wyspę Malpelo.

Wyjątkowo duże rozmiary obiektu sprawiają, że jest on wielkim wyzwaniem architektonicznym, akwarystycznym i technicznym. To pierwsze takie przedsięwzięcie w Europie. W basenie będzie można zobaczyć rekiny, manty i inne ryby. Przezroczysty tunel o długości 18 m, różnorodne widoki, uskok wielkości 7,5 m, ogromne szyby i wykuszowe okno o długości 20 m i wysokości 5 m zapewnią wspaniały widok na basen.

Wizytę w Centrum urozmaicą interaktywne atrakcje i nowe, zaskakujące pokazy.

 

Podróż po otwartym morzu

W wieku XXI i następnych gospodarka zasobami otwartych mórz, których powierzchnia stanowi połowę powierzchni Ziemi, będzie mieć zasadnicze znaczenie. Jeżeli zasoby pochodzące z morza staną się alternatywą dla lądowych, konieczne będzie zapewnienie zrównoważonego charakteru tej eksploatacji oraz wygaszenie źródeł potencjalnych konfliktów poprzez zagwarantowanie, że będzie ona sprawiedliwa.

Otwarte morze wydaje się wielką pustynią, ale w rzeczywistości jest pełne gatunków migrujących oraz zwierząt przemierzających ogromne odległości, żeby znaleźć pożywienie lub przystąpić do rozrodu. Na głębokości od 200 do 100 metrów żyją małe ryby stanowiące ważne źródło pożywienia dla większych morskich zwierząt. Otwarte morza to połowa powierzchni naszej planety i ogromne pole dla badań i nauki! Ponadto daje ono ludzkości nowe, wspaniałe możliwości.

 

Wybrzeża i ludzie

Obecna wystawa zajmująca powierzchnię 5 000 m2 zostanie przekształcona w ekspozycję pod tytułem „Wybrzeża i ludzie” prezentującą zagadnienia zarządzania obszarami przybrzeżnymi. Prezentacja tych ekosystemów i żyjących w nich ludzi pozwoli zrozumieć udział człowieka w funkcjonowaniu oceanów oraz możliwości lepszego wykorzystania ich bogactw.

Zwiedzanie ekspozycji „Wybrzeża i ludzie” zaczyna się od „Podróży po Morzu Północnym”, po których następują „Rejsy po Morzu Śródziemnym”, a potem wizyta w gąszczu morszczynów. Jeszcze później oglądamy lagunę, rafę koralową i basen imitujący otwarte morze. Po emocjach wywołanych bliskością rekinów następują emocje spowodowane widokiem laguny i żyjących w nich wielobarwnych ryb. Widok jak nie z tego świata! Nieco dalej, w odtworzonym rezerwacie kalifornijskim, sześć lwów morskich mknie jak torpedy przez basen z 1 000 m3 wody. Animacje z udziałem lwów morskich pomagają zrozumieć sens tworzenia rezerwatów chroniących niektóre zagrożone przez człowieka gatunki. Lwy morskie przybyły tu w 1998 r. NAUSICAA była wtedy jedynym ośrodkiem w Europie prezentującym programy edukacyjne z udziałem tych zwierząt, zawsze troszcząc się o ich dobrostan oraz samopoczucie fizyczne i psychiczne. Krajowe Centrum Morskie do dziś jest dla całej Europy wzorcem w zakresie szkolenia lwów morskich.

 

Fora

Fora to poświęcone różnym zagadnieniom interaktywne kąciki w centrum NAUSICAA. Jest tu forum stowarzyszenia Blue Society, forum ekspozycji „Wybrzeża i ludzie” oraz forum otwartego morza. Wszystkie one oferują nowy rodzaj zwiedzania, w czasie którego zwiedzający staje się aktywnym uczestnikiem zachodzących w oceanie zdarzeń.

Wizyta w NAUSICAA ma interaktywny charakter. Zwiedzający wybiera w jej trakcie informacje z interesujących go dziedzin. Bawi się scenariuszami z proponowanych mu różnych dziedzin, głosuje w ankietach, stając się w ten sposób aktywnym obywatelem oceanicznego świata, i uczestniczy w animacjach opowiadających o życiu otwartego morza.

Centrum NAUSICAA oferuje kompleksowe doświadczenie obejmujące etapy przed wizytą, w jej trakcie i po wizycie. Zakładając konto na forum, gość staje się członkiem społeczności centrum NAUSICAA, dzięki czemu może przygotować i spersonalizować swoją wizytę, a także wzbogacić jej program. Staje się ona w ten sposób wyjątkowym wydarzeniem, którego kontynuacją są dyskusje na forum, dystrybucja odpowiadających zainteresowaniom gości informacji oraz zachęty do podejmowania działań zmierzających do ochrony oceanów.

 

Blue Society

Edukacyjną rolę centrum NAUSICAA podkreśla prezentacja Blue Society, którą można obejrzeć już w holu wejściowym. Blue Society to organizacja działająca na rzecz ochrony oceanów. Jej celem jest zaspokajanie obecnych i przyszłych potrzeb ludności w duchu „pozytywnego” wzrostu opartego na ogromnym potencjale światowego oceanu. Jej program opiera się na odpowiedzialnym korzystaniu z zasobów morza oraz rozwoju innowacyjnych technologii i nowych produktów generujących zasoby gospodarcze i miejsca pracy.

 

Kilka liczb

100 m2         – tyle wynosi powierzchnia okna wykuszowego (20 m długości, 5 m wysokości)

6                   – tyle tygodni trwa napełnianie wielkiego basenu wodą

10 000 m3    – tyle jest wody w wielkim basenie

17 000 m3    – tyle jest wody ogółem w centrum NAUSICAA

60 000          – tyle jest zwierząt

1 600            – tyle różnych gatunków zwierząt żyje w centrum

10 000 m2    – taką powierzchnię zajmuje główna ekspozycja

7 km             – tyle wynosi długość rur systemu oczyszczania wody

 

CO ROBIĆ NA OPALOWYM WYBRZEŻU

 

Usytuowane w odległości niecałych dwóch godzin od metropolii Lille i znajdującego się w niej lotniska centrum NAUSICAA mieści się na najlepiej zachowanym terenie nadmorskim w Europie – Opalowym Wybrzeżu.

Wizytę w centrum NAUSICAA można połączyć ze zwiedzaniem Boulogne-sur-Mer – największego portu rybackiego we Francji i największego w Europie ośrodka przetwórstwa produktów pochodzenia morskiego. Wyróżnione tytułem Miasta Sztuki i Historii Boulogne-sur-Mer oferuje możliwość zwiedzania wielu wspaniałych miejsc, między innymi fortyfikacji, dzwonnica sklasyfikowana jako Światowe Dziedzictwo UNESCO i bazylika Notre-Dame. W odległości niecałej godziny drogi położone są inne miasta turystyczne: elegancki nadmorski kurort Le Touquet-Paris-Plage, Hardelot, w którym można podziwiać francusko-brytyjski zamek, oraz Calais z muzeum koronek.  Opalowe Wybrzeże stawia na odpowiedzialną, zrównoważoną turystykę, na swoją niepowtarzalną atmosferę oraz kulturalne i gastronomiczne atuty.

 

Rozrywka na Opalowym Wybrzeżu: oferta rekreacji przyjaznej dla środowiska

Boulogne-sur-Mer i okolice miasta można poznawać, uczestnicząc w różnorodnych zajęciach sportowych. Turystyka piesza, rowerowa, tenis, jazda konna i szeroki wybór sportów związanych z morzem, od żeglarstwa lądowego przez kajakarstwo do kitesurfingu… Dla każdego coś miłego.

 

Dwa przylądki z listy Grand Site de France

Departament Pas-de-Calais został wyróżniony nadanym 29 marca 2011 r. tytułem Grand Site de France (Szczególna Strefa Turystyczna Francji). Zasłużył na niego dzięki linii brzegowej obejmującej dwa przylądki: Blanc-Nez i Gris-Nez. Szczególna Strefa Turystyczna Dwóch Przylądków jest znana z niezwykłych krajobrazów, barw otoczenia i szczególnego światła. Strefa ta to 23 km linii brzegowej, 8 gmin i prawie 7 000 ha wpisanych na listę zabytków terenów obejmujących obszary przyrodnicze ze wspaniałymi klifami, fort Vauban d’Ambleteuse, gospodarstwa z kamiennymi zabudowaniami i dzwonnicę w stylu art-déco przy kościele w Audinghen. Jest to teren zamieszkany i chroniony. 

 

Zatoka Sommy: miejsce z listy Grand Site de France

Przedłużeniem Opalowego Wybrzeża jest ciągnące się na długości 70 km wybrzeże Pikardii obejmujące Zatokę Sommy uważaną za jedną z najpiękniejszych zatok na świecie i wyróżnioną w czerwcu 2011 r. tytułem Grand Site de France. Można tu obejrzeć największą we Francji kolonię fok oraz tysiące przelotnych ptaków, które znalazły tu schronienie.