LITWA – DLA OCZU I UCHA

    Litwa jest krajem, gdzie często można wysłuchać koncertu w zabytkowym otoczeniu. Do niezapomnianych należy niezwykłe brzmienie karylionów, których można słuchać w Kownie podczas odbywającego się od lipca do września Festiwalu Karylinów oraz w Kłajpedzie podczas odbywającego się w czerwcu Festiwalu Karylionów.

    Muzyka organowa jest nierozerwalnie związana z wnętrzami kościelnymi. Koncerty organowe w zabytkowych wnętrzach kościelnych odbywają się w wielu litewskich miejscowościach. Zaś latem niewielkie uzdrowisko Birsztany umila pobyt swoim gościom muzyką podczas miejscowego Lata Organowego.
    Niezwykłe efekty daje brzmienie muzyki w zabytkowych wnętrzach zamkowych. Zamek w Trokach często gości koncerty muzyczne oraz tworzy scenerię dla letnich koncertów pod gołym niebem. Niezwykle ciekawa może być lipcowa inscenizacja baletu Jezioro Łabędzie do muzyki Czajkowskiego na tle zamku, nad jeziorem Galwe.  Zamek bywa też miejscem, gdzie podczas czerwcowego Festiwalu Średniowiecznego rozbrzmiewa muzyka dawna, zaś biorący udział w festiwalu rycerze i rzemieślnicy noszą dawne stroje, dzięki czemu łatwiej można wczuć się w ducha epoki.
    Klasycystyczne pałace w Zatroczu i Połądze, należące przed laty do rodziny Tyszkiewiczów, są miejscem letnich koncertów muzyki klasycznej pod gołym niebem. W pałacu w Zatroczu w ramach cyklu „Wieczory w Zatroczu” w każdą pogodną niedzielę lata można wysłuchać muzyki w zabytkowym zespole pałacowo-parkowym skąd rozciąga się widok na jezioro i znajdujący się na wprost zamek w Trokach. Podobnie w nadmorskim uzdrowisku Połąga miłośnicy muzyki zgromadzeni w przypałacowym rozarium mogą uczestniczyć w „Nocnych serenadach” wykonywanych na tarasie pałacowym przez orkiestrę symfoniczną. Cykl koncertów w Połądze odbywa się na przełomie lica i sierpnia. Należy wspomnieć, że w salach pałacu w Zatroczu odbywają się koncerty muzyki kameralnej przez cały rok.
    Kolejnym miejscem, w którym muzyka splata się z architekturą jest zespół klasztorny w Pożajściu (obecnie część Kowna). Ogromny klasztor pokamedulski, największy zespół klasztorny na terytorium Litwy, jest przykładem późnego baroku, ze wspaniałą „ondulowaną” fasadą kościoła i jego ciekawym, centralnym planem.

Tak jak wiele świątyń na terenach dawnego ZSRR został pozbawiony funkcji sakralnych i służył przez lata jako galeria sztuki, archiwum i zakład psychiatryczny. Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości wrócił do pierwotnych funkcji, zaś opiekujące się klasztorem w Pożajściu siostry zakonne próbują z powodzeniem ożywić to miejsce. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Pożajściu, odbywający się w tym roku między czerwcem a sierpniem, należy obecnie do bardziej prestiżowych festiwali na Litwie prezentując słuchaczom szeroką paletę muzycznych stylów. Nowe podejście do muzyki pozostaje zawsze w zgodzie z obowiązującą tradycją. Publiczność ma możliwość słuchania solistów i zespołów litewskich oraz zagranicznych prowadzonych przez znakomitych dyrygentów. W Pożajściu koncertował m.in. Yehudi Menuhin.
    W lipcowe wieczory w Wilnie można uczestniczyć w serii koncertów odbywających się w ramach Letniego Festiwalu Muzycznego św. Krzysztofa. Zróżnicowane repertuarowo koncerty odbywają się w przepięknym późnobarokowym kościele św. Katarzyny odrestaurowanym po odzyskaniu przez Litwę niepodległości (w czasach ZSRR był magazynem), w ogrodzie botanicznym (danym uniwersyteckim) również ostatnio restaurowanym oraz na dziedzińcu Wileńskiej Galerii Malarstwa mieszczącej się w dawnym pałacu Chodkiewiczów, z zachowanymi pięknymi wnętrzami. Koncertów muzycznych będące oprawą tegorocznej Nocy Kultury (20-21 czerwca) będzie można wysłuchać w zabytkowych wnętrzach wileńskiego Pałacu Władców.
    Jedyne w swoim rodzaju połączenie muzyki i zabytkowej architektury ma miejsce podczas majowego Dnia Muzyki Ulicy organizowanego w miastach litewskich (Wilno, Kowno, Kłajpeda). Odbywająca się dorocznie w majową sobotę impreza zamienia ulice, place i podwórka starówek w swoistą salę koncertową. Uliczni grajkowie i całe zespoły koncertują cały dzień pod gołym niebem. Tego dnia występują razem muzycy profesjonalni i amatorzy. Spacerując i zwiedzając miasto można nagle znaleźć się w samym środku jakiegoś koncertu, lub też być zaskoczonym arią operową w wykonaniu solisty, który właśnie pojawił się na którymś z balkonów. Ten niezwykły dzień, z całą pewnością powinien być zapamiętany na długo przez turystów, którzy mieli szczęście odwiedzić miasto podczas Dnia Muzyki Ulicy.

www.vilnius-events.lt
http://www.kaunastic.lt/kaunas_web.pdf
http://www.klaipedainfo.lt/en/index.php?page=7&sub=18
www.trakai-visit.lt/pl/wydarzenia
www.palangatic.lt