Gdy na wiosnę w Polsce ubywa śniegu na stokach, nie oznacza to końca narciarskiego sezonu. Na lodowcu Stubai w Austrii można cieszyć się białym trasami nawet do czerwca. Dodatkowe korzyści z takiego urlopu to lekka opalenizna oraz miłe wspomnienia z tutejszych schronisk i wydarzeń.

Ferie w pełni, ale nie wszystkim dane będzie skorzystać z urlopu lub dobrych warunków śniegowych na stoku. Nic jednak straconego. W ośrodkach narciarskich w dolinie Stubai sezon na sporty zimowe trwa przez całą wiosnę, a na tutejszym lodowcu, uznawanym za największy lodowcowy teren narciarski w Austrii, można szusować aż do czerwca.
Lodowiec Stubai – dla amatorów rozmaitych sportów zimowych
Jeśli na urlop wybieramy się z grupą ludzi, którzy preferują różne sporty zimowe, lodowiec Stubai jest odpowiedzią na pytanie: „gdzie jechać?”. W ośrodku znajdują się zarówno nartostrady, snow park Moreboards Stubai Zoo do treningu skoków i trików, trasy do jazdy off-piste – polecane przez Powder Department (mapy i tracki GPS można pobrać z www.powder-department.com) oraz trasy do relaksujących wędrówek w otoczeniu dzikiej przyrody. Wyjątkową atrakcją jest dwudziestometrowa, lodowa wieża do wspinaczki (na stacji Gamsgarten, dostępna od grudnia do marca). Na lodowcu organizowane są także szkolenia freeride’owe i przeciwlawinowe.

Słoneczne dni zachęcają do odpoczynku na tarasach restauracji, skąd rozpościerają się imponujące widoki na ośnieżone szczyty. Szczególnie zachęcająco wygląda taras przy Schaufelspitz (na stacji Eisgrat), najwyżej położonej restauracji gourmet w Alpach, oraz antresola w barze Schneekristall Pavillon z otwieranym do połowy dachem (na stacji Gamsgarten).

Schlick 2000 –  centrum życia towarzyskiego
Ośrodek Schlick 2000 jak zwykle tętni życiem. Urlopowiczów przyciągają tu stoki o rozmaitym poziomie trudności, trasy do biegu przełajowego i wędrówek na rakietach śnieżnych, oraz emocjonujące, nocne saneczkowanie (w każdy czwartek). Nie bez znaczenia jest też dogodne usytuowanie alpejskich schronisk, w których można prowadzić ciekawe rozmowy, siedząc w wiklinowych fotelach, delektując się tyrolską kuchnią i wygrzewając w promieniach wiosennego słońca. Ważnym wydarzeniem na Schlick 2000 jest marcowy koncert plenerowy Open-Air przy stacji Kreuzjoch.

Elfer – niesamowite widoki z ziemi i powietrza
Góra Elfer może poszczycić się największym zegarem słonecznym w Alpach, który stanowi jednocześnie interesujące dzieło sztuki współczesnej oraz dogodny punkt widokowy na okolicę. Ten drewniany zegar ma 8 metrów średnicy, a wokół niego poprowadzony jest pomost. Najlepszy pogląd na dolinę mają jednak paralotniarze, którzy startują z grzbietu Elfer (mają tu doskonałe warunki termiczne), po to, by ostatecznie wylądować tuż przy miejscowości Neustift. Kolejną atrakcją ośrodka Elfer są długie, bo ponad 6-kilometrowe tory saneczkowe.
Serles – dla ceniących relaks
Łagodne stoki Serles to dobre miejsce dla początkujących narciarzy oraz tych, którzy wolą rekreacyjną jazdę od zawrotnej szybkości. Komfortowo poczują się tu także ci miłośnicy „dwóch desek”, którzy już dawno nie sprawdzali swoich umiejętności. Dużą zaletą ośrodka Serles jest spora liczba schronisk, w których można zrelaksować się jedząc lokalne specjały, wylegując na leżaku, opalając i podziwiając widok na okoliczne góry.
Wiosenna oferta
Na stronie www.stubai.at/pl/noclegi/oferty-urlopowe/zima/ znajdują się oferty pobytów
all-inclusive, dostosowane do różnych potrzeb i zainteresowań turystów. Są tam propozycje m.in. dla wytrawnych narciarzy, rodzin z dziećmi, jak i osób, które po dłuższej przerwie kontynuują jazdę na nartach. Cena zawsze zawiera ski passy i bezpłatny transfer busami.

Najważniejsze wydarzenia wiosenne:

20 – 22.02.2015:             obóz Powder Department Freeride Camp, lodowiec Stubai

13 – 15.02.2015:             obóz SportScheck Bivouac Camp, lodowiec Stubai

        17.02.2015:             festyn dla dzieci BIG RONS Kinderfest, Schlick 2000

6 – 8.03.2015:             zawody paralotniarskie 24th Stubai Cup, Schlick 2000, Elfer, Neustift

     15.03.2015:             koncert plenerowy Open-Air przy stacji Kreuzjoch, Schlick 2000

25 – 26.04.2015:             szkolenie przeciwlawinowe SAAC Basic Camp, lodowiec Stubai

10.04.– 22.05.2015:  Spring Sessions w snowparku Moreboards Stubai Zoo, lodowiec Stubai

Więcej informacji i wydarzeń znajduje się na stronie: www.stubai.at/en/info-service/events/.