Według najnowszego badania think-tanku Youthonomics, Norwegia jest najbardziej atrakcyjnym krajem na świecie dla osób w wieku poniżej 25 lat.


Ranking Youthonomics Global Index 2015 powstał przy wykorzystaniu 59 wskaźników  pochodzących z 64 krajów. Pod uwagę wzięto  wyniki badań dotyczących optymizmu wśród młodzieży poniżej 25 lat, a także dane na temat zdrowia, możliwości kształcenia i dostępu do zatrudnienia.

Tuż za Norwegią w rankingu plasują się Szwajcaria, Szwecja (3), Dania (4), Holandia, Australia, Niemcy oraz Finlandia (8). Polska zajęła w badaniu pozycję nr 27.

Wyniki badania pokazują, że decydującą rolę w zakresie atrakcyjności dla młodych ludzi odgrywa sytuacja gospodarcza i dobrobyt w danym kraju.

Na jeden z najbardziej zaskakujących wniosków badania zwraca także uwagę Washington Post, podkreślając, że Chiny (na miejscu 31.) okazują się dla młodych ludzi bardziej atrakcyjne niż na przykład Hiszpania (na pozycji 37.).

 

„Wiele krajów rozwijających się nie radzi sobie z oferowaniem młodszym obywatelom perspektyw na przyszłość, ale Chiny wydają się tu być wyjątkiem. Stały się niezwykle atrakcyjne dla młodych ludzi, częściowo ze względu na wysiłki na rzecz ograniczenia ubóstwa i gotowość państwa do inwestowania w edukację. To zdecydowało o przewadze nad krajami europejskimi, takimi jak Hiszpania, Chorwacja i Włochy”, czytamy w gazecie.

 

Raport Youthonomics Global Index 2015 dostępny jest do pobrania na stronie: www.youthonomics.com