Ośrodki narciarskie coraz chętniej inwestują swoje środki w zapewnienie dodatkowej rozrywki swoim gościom. W efekcie powstają niepowtarzalne imprezy i eventy.


Dobre warunki narciarskie, gwarantowany śnieg, atrakcyjne ceny czy zróżnicowane trasy narciarskie liczone najchętniej w kilkudziesięciu kilometrach to istotne ale nie jedyne parametry dla optymalnego kurortu dla narciarza. Okazuje się, że niezłym wabikiem są również wszelkie imprezy, które potrafią przyciągnąć setki a nawet tysiące dodatkowych gości.

 

 – Według badań IPC przeprowadzonych na zlecenie resortów Tatry Mountain Resorts, aż 23 proc. ankietowanych wskazało na eventy jako jedno z ważniejszych kryteriów podejmowania decyzji. Widzów przyciągają nie tylko imprezy związane zimowymi sportami. Tłumy pojawiają się na innych wydarzeniach takich jak np. koncerty znanych zespołów muzycznych – zapewnia Rene Hrones dyrektor marketingu ośrodka w Szpindlerowym Młynie.

 

W pogoni za Jamesem Bondem

Trendy wyznaczają stacje w Europie Zachodniej, gdzie dodatkowe atrakcje witają narciarzy niemal na każdym stoku. Dla przykładu, farncuskie Les Sybelles co roku zaprasza na SnowShow Music Fest, szwajcarskie Davos na Snow Jam a Interlaken na Snowpenair. Z kolei w tyrolskim Sölden znani DJ-e grają pod gołym niebem w Giggijoch podczas Electric Mountain Festival. Zresztą Sölden ma ostatnio innego sprzymierzeńca, w postaci Jamesa Bonda, gdyż efektowne sceny akcji do „Spectre“ były kręcone na Rettenbach i Tiefenbachferner. W związku z tym ośrodek zaprasza wszystkich chętnych m.in. na zawody Adrenalincup. W Stubai czy na lodowcu Hintertux można zwiedzać piękne naturalne groty lodowe. Tymczasem w Kaprun, na Schmittenhöhe co roku odbywają się oryginalne zawody Splash Contest, podczas których narciarze kończą zjazd po stoku ślizgiem na wykopanym zbiorniku wodnym. Kto wpadnie do wody – przegrywa. Austriacka miska śniegu czyli Obertauern proponuje co roku największe w Austrii poszukiwanie skarbów zakopanych w śniegu. Jest o co walczyć bo główna nagroda to samochód BMW.

Europa Środkowo-Wschodnia nie chce być gorsza. I coraz więcej stacji szuka pomysłów na dodatkowe rozrywki dla swych gości. Niektóre są w tym bardzo skuteczne, oferując jednocześnie dużą dawkę adrenaliny jak i dobrą zabawę przy muzycznych bitach oraz niesamowite widowiska wizualne.

Sport i dobra zabawa

Np. Špindlerův Mlýn,  zaprasza na trwającą przez cały sezon wystawę lodową, którą można podziwiać w ośrodku Svatý Petr, w pobliżu górnego wyciągu na Pani. W tym roku „lodowym” tematem przewodnim jest 700 rocznica urodzin Karola IV Luksemburskiego, króla Czech, Włoch, Rzymian i Świętego Cesarza Rzymskiego. Na terenie wystawy zobaczymy więc unikalne lodowe rzeźby a nawet całe sceny związane z życiem tej najważniejszej postaci czeskiej historii. Co więcej, w styczniu Tatry odbędzie się tu Festiwal Rzeźby Lodowej.

Zimą w kurorcie Špindlerův Mlýn organizowane są również dość niecodzienne zawody jak np. Czech Snow Polo Masters, MTB Chinese Downhill czy też Snow Volleyball Tour czyli inaczej „śniegówka” stanowiąca najmłodszą i coraz bardziej popularną odmianę siatkówki.

 

– Oczywiście nie zapominamy o tradycyjnych sportach. W tym sezonie, jak co roku szykują się rozgrywki zarówno dla zawodowców jak i amatorów: Karkonoska 70, jeden z najstarszych oraz najdłuższych, publicznych biegów narciarskich w Karkonoszach, międzynarodowe mistrzostwa FIS World Criterium Masters lub International Championship of the Czech Republic in Alpine Events – wylicza Rene Hrones. Spółka w swych słowackich kurortach również stawia na dodatkową rozrywkę na narciarzy i snowboardzistów: m.in. na „smokowieckiej Gubałówce” czyli Hrebienku co roku powstaje unikalna Tatrzańska Świątynia Lodowa, w której co niedzielę można posłuchać wyjątkowych koncertów. Z kolei w ośrodku Jasná obok tradycyjnych zawodów jak Puchar Świata w narciarstwie alpejskim kobiet czy Jasná Adrenalin w jeździe freeride, w chwili relaksu można obejrzeć występy zawodowych chippendales’ów na Sexi Haeven Party lub wybrać się na Tatrzański Wieczór Wrażeń niemal na samym szczycie Chopoku.

 

Więcej informacji: www.skiareal.cz