Spływy kajakowe to zarówno okazja do podziwiania przyrody czy chwili kontemplacji, jak i aktywnego wypoczynku. Skyscanner przedstawia najciekawsze malownicze szlaki wodne zarówno na weekend jak i dłuższy urlop oraz podpowiada, które miejsca w Polsce i na świecie warto odwiedzić. Wiele z nich oprócz walorów krajobrazowych oferuje masę ciekawych zabytkowych miejsc, dla których warto przybić do brzegu. W zestawieniu znalazły się m.in. Biebrza potocznie zwana Polską Amazonią, Czarna Hańcza, mazurska Krutynia, lubelski Wieprz, a także malownicze szlaki na Ukrainie, Łotwie, w Słowenii czy Kanadzie.

 

1. Po rzece i morzu – Piaśnica

Wiosłowanie po Piaśnicy to około dwie i pół godziny relaksu wśród wodnej przyrody. Czystość i niewielka głębokość wody pozwalają na bliskie spotkania z różnymi gatunkami ryb między innymi okoniami czy szczupakami, a także rakami czy rzecznymi małżami. To także możliwość podpatrywania dzikich ptaków. Piaśnica idealnie sprawdzi się dla osób szukających kontaktu z naturą, a także dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z kajakiem – na pewno złapią bakcyla. Trasa spływu prowadzi z Jeziora Żarnowieckiego (śluza) do Bałtyku i liczy siedem kilometrów. Istnieje także możliwość popływania kajakiem po morzu, a samo łagodne ujście w Dębkach przyciąga swoją malowniczością nie tylko kajakarzy, ale i plażowiczów. Dzięki temu nie trzeba rozwiązywać dylematu, czy spędzać czas nad rzeką czy nad morzem.

2. Hipnotyzujące Podlasie – Biebrzą kajakiem lub tratwą

Szlak Biebrzy, przez niektórych nazywanych Polską Amazonią, urzeka iście pocztówkowymi krajobrazami, głównie za sprawą Biebrzańskiego Parku Narodowego, przez który przebiega. Pasjonaci podglądania życia ptaków poczują się jak w raju – rezerwat jest domem dla około 263 gatunków. Biebrza to rzeka spokojna i niezwykle przyjazna, mierzy około 160 km długości, i w większości prowadzi przez łąki i tereny bagienne. Jej głębokość miejscami sięga 5-6 metrów. W bezwietrzną pogodę można się w pełni oddać podziwianiu krajobrazu i leniwie spływać spokojnym nurtem bez nadmiernego wysiłku. Oprócz kajaków Skyscanner poleca spływy tratwą – to prawdziwa gratka dla grupy znajomych i doskonały pomysł na rodzinny wypad. Co prawda, wymagają one innej techniki “wiosłowania”, jednak ich niekwestionowaną przewagą jest dostosowanie do biwakowania i każdej pogody.

3. Mazurskie meandry – Krutynia

W Krainie 1000 Jezior można się oddać nie tylko żeglowaniu, ale również kajakowaniu po malowniczych mazurskich szlakach. Jednym z najpiękniejszych i najbardziej zróżnicowanych, pełnym meandrów i dziekiej natury jest szlak rzeki Krutyni, przebiegający przez Puszczę Piską. Do pokonania jest w sumie 102 km. Spływ Krutynia oprócz walorów krajobrazowych oferuje masę ciekawych, a nawet historycznych miejsc po drodze, których nie można przeoczyć. O niektórych z nich Skyscanner już pisał i je polecał – to na przykład Klasztor Filiponów w Wojnowie – z niepowtarzalną i zapierającą dech w piersiach aurą i okalającą naturą. To jedno z miejsc, które trzeba zobaczyć. Będąc na szlaku warto wyskoczyć z kajaka i udać się do Leśniczówki Pranie, gdzie tworzył Ildefons Gałczyński, a także odwiedzić Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Spływ Krutynią startuje zwykle w Sorkwitach – zanim podróż rozpocznie się na dobre warto skosztować pysznych pierogów i regionalnych przysmaków, serwowanych w lokalnym barze.

 

4. Wiosłem przez Suwalszczyznę: Czarna Hańcza

To jeden z najpopularniejszych szlaków kajakowych w Polsce, a zarazem jeden z najbardziej malowniczych między innymi ze względu na charakterystyczne podwodne trzciny oraz odcinki leśne (gdzieniegdzie drzewo do ominięcia). Spływ od jeziora Wigry do wsi Rygor, w której znajduje się połączenie z Kanałem Augustowskim, zajmuje kilka dni (do pięciu). Jeśli masz ochotę, popłyń dalej do Augustowa przeprawiając się przez siedem śluz. Gdy nastawiasz się na krótszy wypad, wypróbuj trasę Wysoki Most-Frącki. Pamiętaj o obowiązkowej karcie wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego. Kosztuje ona ok. 5 złotych.

5. Perła Lubelszczyzny – Wieprz

Zaciszny klimat, dużo meandrów i odnóg, wiele tras do wyboru – tak prezentuje się Wieprz od strony kajakarza. Każdy znajdzie w krajobrazie coś dla siebie: zakola, tatarak, łąki, las. Wodną drogę od Dorohucza do Lubartowa pokonuje się w trzy doby, można podzielić ją na niezależne, kilkugodzinne wycieczki. By poznać inne odcinki rzeki wybierz szlak od Obroczy do Szczebrzeszyna lub od Szczekarkowa do Woli Skromowskiej. Oba mają poniżej 30 km i są do pokonania w jeden dzień.

6. Szlak północnego Mazowsza: Wkra

Jeśli szukasz rzeki na rodzinny spływ kajakiem, Wkra wydaje się być dobrym wyborem. Szczególnie popularny jest odcinek z Jońca do Pomiechówka. Trochę szuwarów, dzikie ptactwo, plażowanie na dziko – te wszystkie przyjemności odnajdziesz na tym szlaku i to zaledwie godzinę drogi od Warszawy. TUTAJ Skyscanner opisywał zalety Wkry wraz z innymi propozycjami na jednodniowe wycieczki ze stolicy.

7. Widoki jak z pocztówki: Jezioro Moraine, Kanada

Kanada to jeden z topowych kierunków wyjazdowych w 2018 roku. Położone w Górach Skalistych jezioro to chyba najbardziej fotogeniczna atrakcja tego kraju. Chcesz przekonać się, czy kolor wody jest naprawdę taki jak na zdjęciach? Wyruszaj w podróż! Na pływanie kajakiem szykuj się w okresie letnim i wczesną jesienią, aby niska temperatura nie pokrzyżowała planów.

8. Rzeka z piaskowca: Gauja, Łotwa

Skoro jesteśmy przy trendach podróżniczych, warto wspomnieć o rzece Gauja na Łotwie. Piaskowiec tak mocno wpisany jest w rzeczny krajobraz, że oddaje jej nawet swój odcień. Linię brzegową w większości pokrywa sosnowy las. Płynąc Gaują, oprócz wyrzeźbionych skarp, można podziwiać takie miasta jak Valmiera, Cesis czy Sigulda, w każdym z nich znajduje się zamek (lub jego ruiny).
Kajakarze z zacięciem ornitologicznym będą po drodze wypatrywać jaskółczych gniazd, a nastawieni na małe przerwy w wiosłowaniu – miejsc na plażowanie. W obu przypadkach powinni być usatysfakcjonowani.

9. Lazurowy nurt: Soca, Słowenia

Soca dzięki swojemu intensywnemu kolorowi wody, przybrzeżnej zieleni i bliskości Alp Julijskich potrafi być czarująca, ale ma też swoją dziką stronę. Obfituje w przewężenia, głazy do omijania, miejsca z gwałtownym nurtem. Dlatego zanim wybierzesz się tutaj na spływ rozeznaj się, który fragment jest dla Ciebie i czy nie warto, by towarzyszył Ci ktoś bardziej doświadczony. Do pokonania bez szaleństw jest na przykład odcinek Cezsoca-Srpenica.

10. Majestatyczna wyprawa: Dniestr, Ukraina

Miejscami brzeg Dniestru wznosi się kilkaset metrów nad rzeką innym razem pozwala cieszyć się większą panoramą. Frajdę kajakarzom powinien sprawić zapętlony bieg rzeki. Podróż na odcinku od Niżniowa do miejsca, gdzie do Dniestru wpada Zbrucz pozwala zobaczyć takie miejscowości jak Łuka (obok Rakowiec z pozostałościami zamku i świetnym punktem widokowym na rzekę), Uścieczko czy Zaleszczyki (dawna polska miejscowość wypoczynkowa). Szlak nie uchodzi za szczególnie trudny, ale ze względu na rozległy charakter rzeki może czasem nieco hulać na niej wiatr.