Chcesz znów stanąć na nogi? Potrzebujesz intensywnej rehabilitacji po udarze, uszkodzeniu rdzenia lub urazie czaszkowo mózgowym? Masz problemy z chodzeniem związane z stwardnieniem rozsianym lub dystrofią mięśniową? Postaw na rewolucyjną rehabilitację w EGZOSZKIELECIE. Przyjedź na turnus do „Solanki” Uzdrowisko Inowrocław.

Choroby, które powodują dysfunkcję ruchu dotykają coraz większą liczbę osób. Uszkodzony rdzeń kręgowy, urazy czaszkowo-mózgowe i udary mózgu, które uderzają znienacka przyczyniają się do poważnych problemów z chodzeniem. Na liście chorób utrudniających samodzielne poruszanie się są także stwardnienie rozsiane i dystrofia mięśniowa. Nie bez znaczenia w takich stanach jest podjęcie szybkiej, odpowiedniej, ale i efektywnej rehabilitacji. Dzięki niej pacjenci mają szansę na powrót do w miarę normalnego życia i pracy zawodowej.


Egzoszkielet – przełomowa forma rehabilitacji

Istnieje wiele metod rehabilitacyjnych mających na celu stawianie na nogi osób dotkniętych niepełnosprawnością ruchową. Jedną z najbardziej obiecujących w ostatnim czasie, jest rehabilitacja z wykorzystaniem innowacyjnego amerykańskiego urządzenia o nazwie EGZOSZKIELET. Do niedawna sprzęt ten używany był jedynie w wojsku w celu wzmacniania siły żołnierzy. Dziś egzoszkielet stanowi przełomową metodę rehabilitacji dla osób dotkniętych dysfunkcją ruchu.

Czym dokładnie jest EGZOSZKIELET?

Egzoszkielet, to przenośny bioniczny szkielet przeznaczony do reedukacji chodu. Urządzenie jest zasilane bateryjnie i jest wyposażone w mikrokomputer, dzięki któremu można kontrolować przebieg rehabilitacji. Jego zaawansowana technicznie i technologicznie konstrukcja mocowana jest do talii i kończyn dolnych osoby rehabilitowanej za pomocą specjalnych pasów i zapięć. Sesje odbywają się w asyście fizjoterapeuty, który steruje egzoszkieletem i czuwa nad procesem terapii. Ruchy pacjenta inicjowane są i wykonywane są za pomocą wbudowanych silników. Egzoszkielet odtwarza ludzki chód i umożliwia stawianie prawidłowych kroków wg wzorca ruchowego.

Korzyści płynące z rehabilitacji w EGZOSZKIELECIE

Egzoszkielet ma ogromny wpływ na efektywność oraz czas trwania rehabilitacji osób borykających się z niedowładem kończyn dolnych. Pacjenci borykający się ze zmniejszoną sprawnością kończyn dolnych lub paraliżem ubrani w egzoszkielet mają szansę wstać, usiąść i chodzić mimo niepełnosprawności. Korzyści płynące z takiej rehabilitacji są ogromne. Pacjenci są przede wszystkim pionizowani. Trening w egzoszkielecie w niebywały sposób wzmacnia siłę mięśni osoby rehabilitowanej i wspiera funkcje nerwowe. Spacer w egzoszkielecie niezwykle intensywnie wspomaga utracone wcześniej zdolności do poruszania się o własnych siłach i zapobiega przykurczom. Urządzenie daje możliwość odpowiedniego stawiania stóp na ziemi i uczy prawidłowych wzorców chodu. Nie bez znaczenia jest również pozytywny wpływ takiej rehabilitacji na usprawnienie krążenia, odciążenie układu kostnego, poprawę funkcjonowania jelit i pęcherza. Egzoszkielet skraca też czas trwania rehabilitacji i ma ogromny wpływ na poprawę stanu psychicznego. Już sama możliwość przejścia kilku kroków znacząco poprawia samopoczucie pacjentów.

 

O korzyściach płynących z egzorehabilitacji mówią też sami uczestnicy.

Do Sanatorium „Kujawiak” przyjechałem na rehabilitację na wózku, mając ze sobą balkonik, przy pomocy którego poruszałem się kilka metrów. Po trzech tygodniach rehabilitacji wspomaganej egzoszkieletem pokonuje dystanse o kulach. Badania na zakończenie rehabilitacji w egzoszkielecie wykazało, że wzrost mięśni rąk jak i nóg wyniósł 75 procent. Silniej i pewniej stoję na nogach, jak i o kulach mogę się poruszać pewniej i pokonywać dłuższe dystanse – mówił po zakończonej rehabilitacji Pan Ryszard Maternowski z Inowrocławia uczestniczący w egzorehabilitacji w ramach testów w styczniu tego roku.

Z rehabilitacji w egzoszkielecie skorzystasz w Inowrocławiu

Egzoszkielet to unikatowe urządzenie. Z tej nowoczesnej rehabilitacji można korzystać w niewielu ośrodkach medycznych w całej Polsce. Na tej krótkiej liście placówek od listopada bieżącego roku znajduje się również „Solanki” Uzdrowisko Inowrocław Sp. z o.o., które jest jedną z największych placówek medycznych w regionie kujawsko-pomorskim. Tutejszą rehabilitację i położenie w malowniczym otoczeniu Parku Solankowego z tężniami doceniają kuracjusze przyjeżdżający z całej Polski i z zagranicy na różnego rodzaju pobyty lecznicze (kardiologiczne, ortopedyczne, neurologiczne, dietetyczne, dla Amazonek i od niedawna turnusy rehabilitacyjne z wykorzystaniem egzoszkieletu).

Już w marcu tego roku, w czasie testowania egzoszkieletu odnotowaliśmy spektakularne efekty płynące z egzorehabilitacji. Osoby, które wówczas korzystały z rehabilitacji za pomocą egzoszkieletu uzyskały znaczącą poprawę w zakresie zwiększenia siły mięśni kończyn dolnych oraz jakości chodu. Rezultaty były na tyle efektowne, że zdecydowaliśmy się zakupić to nowoczesne amerykańskie urządzenie dla naszych pacjentów – mówi Dariusz Fielek, główny specjalista ds. rehabilitacji w „Solanki” Uzdrowisko Inowrocław.

Z innowacyjnej rehabilitacji w egzoszkielecie można tu korzystać w ramach specjalistycznych turnusów.

Bogaty program turnusu rehabilitacyjnego z wykorzystaniem egzoszkieletu

Pobyty neurologiczne z rehabilitacją w egzoszkielecie w „Solanki” Uzdrowisko Inowrocław obejmują zakwaterowanie z pełnym wyżywieniem, konsultację lekarską, konsultację fizjoterapeutyczną, zabiegi z zakresu fizykoterapii, masaże lecznicze częściowe, indywidualną pracę z fizjoterapeutą, poradę psychologiczną i oczywiście niosące za sobą olbrzymie korzyści sesje z wykorzystaniem egzoszkieletu pod opieką terapeuty. Jeżeli dana osoba potrzebuje pełnej opieki pielęgniarskiej może z niej skorzystać za dodatkową opłatą. Ceny za pobyt rozpoczynają się od 3 680 zł.