Łódź, 29 maja 2015 – Doceniło ich jury złożone z najważniejszych fotografów świata. Są młodzi, nieskażeni komercją, mają wielki talent. Właśnie otworzyli wystawę DEBUTS 2015, którą do 14 czerwca będzie można oglądać w andel’s Hotel Łódź w ramach łódzkiego Fotofestiwalu.

Otwarcie wystawy DEBUTS było okazją do spotkania z 55-cioma laureatami drugiej, najnowszej edycji projektu, który w zeszłym roku odbił się głośnym echem i zebrał bardzo przychylne recenzje krytyków. Wernisaż poprzedziła gala otwarcia i wręczenie Grand Prix łódzkiego Fotofestiwalu, w której wzięła udział Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. Fotofestiwal to jedna z największych i najbardziej prestiżowych imprez branżowych w Polsce, skupiająca ponad 50 wystaw i niemal 20 tys. widzów. Najlepsi światowi artyści fotografii zagoszczą w Łodzi do 7 czerwca.

Wystawa DEBUTS, odbywająca się właśnie w ramach łódzkiego Fotofestiwalu oraz cyklu andel’s Photo, będzie bezpłatna i dostępna dla wszystkich chętnych do 14 czerwca. Można ją oglądać w lobby głównym andel’s Hotel Łódź przy ul. Ogrodowej 17, który wraz z firmą Warimpex jest mecenasem wystawy.

Laureatów DEBUTS wybrało międzynarodowe jury, w którego skład weszli m.in. zdobywcy nagród World Press Photo i założyciele cenionych agencji fotograficznych – Ron Haviv i Francesco Zizola, a także Regina Anzenberger, Luca Desienna oraz Grzegorz Kosmala, redaktor naczelny magazynów doc! photo magazine i contra doc! – organizatorów i patronów medialnych wystawy. Kolekcja składa się ze zdjęć samodzielnie wybranych przez twórców, dzięki czemu każdy odwiedzający andel’s Hotel Łódź będzie mógł zaobserwować, jak młodzi fotografowie definiują swój własny styl.

DEBUTS to szerokie spojrzenie na współczesną polską fotografię. Debiutujący artyści opowiadają o otaczającym ich świecie, nie boją się podejmować trudnych tematów. Mówią o nich szczerze i bez sztucznego skrępowania. Dominującym tematem jest człowiek i jego miejsce w danej przestrzeni, jego relacje z nią, jak również z grupą, w ramach której funkcjonuje. Nie ma tu zdjęć robionych „pod publiczkę”, liczących jedynie na efekt – jest za to przemyślana wizja rzeczywistości, tej przetworzonej, jak i tej stworzonej od podstaw.

– Wystawa DEBUTS udowadnia wyjątkowy talent twórców – mówi Lucyna Sosnowska z Vienna International Polska, organizatorka wystawy. – Te zdjęcia nie tylko intrygują, poruszają i wywołują niepokój, ale także bawią. Niektóre z nich są spontaniczne, inne zaś zostały pieczołowicie dopracowane. Ich ekspresja artystyczna niekiedy objawia się w zamierzonym niechlujstwie, a innym razem poprzez powrót do szlachetnych technik fotograficznych.

andel’s Hotel Łodź to miejsce w którym udało się połączyć polską sztukę współczesną i wyjątkową architekturę. XIX-wieczna przędzalnia Izraela Poznańskiego, ikona europejskiej architektury przemysłowej, została zamieniona w niezwykły hotel. W obiekcie pozostawiono wszystko, co posiada wartość historyczną, dzięki czemu rewitalizacja ta stanowić może doskonały przykład jak nie niszcząc starej tkanki budynku można ją zredefiniować wprowadzając współczesne rozwiązania.

Uruchomiony 5 lat temu projekt ANDEL’S ART to cykl autorskich wystaw sztuki współczesnej. Są do niego zapraszani artyści, których prace posiadają wysoką wartość artystyczną i intelektualną oraz wpisują się w konwencję hoteli andel’s jako miejsca, w którym sztuka i architektura odgrywają szczególną rolę. Wystawy odbywają się w hotelach w Łodzi, Krakowie i Berlinie w ramach trzech cykli: ANDEL’S QUARTER, ANDEL’S PHOTO i ANDEL’S PRESENTS. Bogaty program wystaw można znaleźć na stronie andelsart.com

andel’s Hotel Łódź posiada ponadto własną kolekcje sztuki, w której można znaleźć prace takich artystów jak Leszek Bartkiewicz, Filip Berendt, Małgorzata Borek, Buczkowska&Dzienis, , Mikołaj Długosz, Grzegorz Drozd, Maurycy Gomulicki, Gregor Eldarb, Magda Hueckel, Maciej Kurak, Dominik Lejman, Joanna Małecka, Rafał Milach, Janek Mioduszewski, Tomasz Partyka, Klaus Richter, Iwo Rutkiewicz, Ula Tarasiewicz, Mariusz Waras (m-city).