Czy kopalnia może  stanowić odpowiednie miejsce dla działań skierowanych do osób niepełnosprawnych? To pytanie zadawali sobie organizatorzy pierwszego pleneru malarskiego: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie nie przypuszczając, że pomysł się spodoba i powstanie tak długi cykl.  W tym roku będą organizować już XX Plener Malarski Osób Niepełnosprawnych pt. „Królewskie kopalnie soli w Wieliczce i Bochni” w dniach od 3 lipca do 4 lipca 2018 r. 

W czasie pierwszych plenerów uczestnicy zapraszani byli do malowania wnętrz Muzeum w kopalni soli, które są dostępne nawet dla osób poruszających się na wózkach. W kolejnych latach Muzeum wzbogacało ofertę plenerów o najpiękniejsze miejsca i ciekawe  obiekty  z  Małopolski i okolic np: zamki kazimierzowskie w Wieliczce, Niepołomicach, Wiśniczu, miejsca związane z osobą Jana Pawła II – Kraków, Kalwaria Zebrzydowska, Niegowić, Wadowice, a ostatnio obiekty wpisane na listę UNESCO, takie jak kopalnie w Wieliczce i Bochni, zabytkowe miasta Kraków i Zamość, cerkwie, kościoły  czy Hala Stulecia w Wrocławiu. 

W bieżącym roku historia zatoczy koło i z okazji tak pięknego jubileuszu osoby niepełnosprawne znowu zjadą do kopalń w Wieliczce (3 lipca) i Bochni (4 lipca) malując ich wyjątkowe piękno. Prace twórców będzie można oglądać na wystawie pt. „Królewskie kopalnie soli w Wieliczce i Bochni” od 4.10 do 31.12.2018 r. w Muzeum na III poziomie kopalni. W związku z jubileuszem zaprezentuje ona  także  wybrane obrazy powstałe podczas wcześniejszych plenerów. 

Warto przypomnieć, że  Ogólnopolski Plener Malarski Artystów Niepełnosprawnych został wyróżniony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie na „Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku 1999”.