– nowe badanie Eurobarometru

Według najnowszego badania Eurobarometru Szwedzi na wysiłek fizyczny poświęcają najwięcej czasu ze wszystkich społeczeństw w Europie. 70 procent obywateli ćwiczy przynajmniej raz w tygodniu. W porównaniu z Bułgarią, gdzie 78 procent ankietowanych przyznało, że w ogóle nie zażywa ruchu, jest to wynik oszałamiający, lecz do pewnego stopnia zrozumiały.

Szwedzkie upodobanie do przebywania na łonie natury i możliwości oferowane przez państwo w znacznym stopniu wpływają na kulturę fizyczną. Pomaga w tym również system opieki zdrowotnej. I tak na przykład każdy pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia swoim pracownikom możliwości wysiłku fizycznego w godzinach pracy lub ekwiwalentu w postaci karty treningowej. Ruch to również jeden z popularnych środków zalecanych przez lekarzy przy wielu dolegliwościach.

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na zdrowie Szwedów jest dieta. Według ostatnich badań mniej więcej co dwudziesty Szwed podąża za dietą wegetariańską, która przez Światową Organizację Zdrowia została ogłoszona jako najzdrowsza. W ten sposób odżywia się około 6 procent ludności kraju, kolejne 4 procent populacji to weganie. Dla porównania w Polsce wegetarianami jest zaledwie 1,6 procent społeczeństwa. Dodatkowo Szwedzi podczas zakupów stawiają na produkty lokalne i organiczne.

Szwecja zajmuje pierwsze miejsce w rankingu średniej długości życia w Europie i według magazynu Forbes znajduje się w czołówce najzdrowszych krajów na świecie.

Źródło: Portal Szwecjadzisiaj.pl za Metro.se
Zdjęcie: Sofia Sabel/Imagebanksweden.se