1 kwietnia 1986 r. samolot linii Emirates – Boeing 727-200 rejsu nr EK800 – wystartował z lotniska w Dubaju do Colombo, wówczas czwartego kierunku w światowej siatce połączeń przewoźnika. W ciągu trzydziestu lat od tego wydarzenia linie Emirates wylatały łącznie 90 milionów kilometrów, przetransportowały tysiące ton cargo i w dalszym ciągu łączą Sri Lankę z resztą świata, wykonując z tego kraju 34 loty tygodniowo do Dubaju, Malé i Singapuru.


W ramach lotów na Sri Lankę, Emirates oferują 12 tysięcy miejsc dla pasażerów i przewożą 780 ton cargo w obie strony tygodniowo, dzięki czemu połączenie stało się niezastąpione dla podróżnych, eksporterów i importerów. Przewoźnik już zapowiedział dalsze zwiększenie oferowania poprzez wprowadzenie piątego codziennego połączenia Colombo-Dubaj od 1 sierpnia tego roku.


Z roku na rok Emirates odnotowują znaczący wzrost zapotrzebowania na trasie – w  ostatnim dwudziestopięcioleciu linie przewiozły blisko cztery miliony pasażerów. Ponadto Sri Lanka stała się dla linii ważnym kierunkiem przewozów cargo w regionie, a Emirates SkyCargo pozostaje ulubionym przewoźnikiem eksporterów.


Najważniejsze produkty wywożone z Colombo to m.in. gotowe artykuły odzieżowe, warzywa i owoce, liście pieprzu betelowego, listowie cięte oraz ryby jadalne. Te ostatnie stanowią ponad 40% całkowitego ładunku towarów łatwo psujących się, przewożonych drogą lotniczą.


Podróżujących liniami Emirates z Colombo obsługuje wielonarodowy personel pokładowy, w tym ponad 150 Lankijczyków, a posiłki przyrządzane są przez najlepszych szefów kuchni. Ponadto na pokładzie znajduje się wielokrotnie nagradzany system rozrywki pokładowej ice, który oferuje dostęp do ponad 2,5 tysiąca kanałów z filmami, programami telewizyjnymi, grami, audiobookami i muzyką, dzięki czemu od 11 lat z rzędu nagradzany jest tytułem najlepszego systemu rozrywki pokładowej w rankingu Skytrax.