Lęk przed lataniem wynika z kilku różnych czynników: braku kontroli, strachu przed zamkniętą przestrzenią czy wysokością. Aby pozbyć się lęków, należy je oswajać.


W przypadku strachu przed lataniem może być to wyjątkowo trudne, gdyż najlepszym sposobem na oswajanie lęku jest powtarzanie czynności, której się boimy. Trzeba zatem się przemóc i zacząć latać, co ogólnie rzecz biorąc może mocno nadwerężyć domowy budżet. Większość ludzi nie lata na tyle często, by przyzwyczaić się do podróżowania w ten sposób. Co zatem można zrobić, jeśli czeka cię lot na upragniony urlop, a ty nie możesz opanować ścisku żołądka i drżenia rąk przed wejściem do samolotu?

 

„Wielu ludzi odczuwa spory dyskomfort związany z lataniem samolotem. Poczucie braku kontroli, strachu przed zamkniętą przestrzenią czy wysokością, to niektóre z możliwych powodów. Takie osoby mogą zastosować kilka rozwiązań, które pomogą im ze spokojem odbyć zaplanowaną podróż”. – przekonuje Aleksandra Ryś, redaktor portalu podróżniczego Tanie-Loty.pl

 

Poznaj 8 szybkich i skutecznych rozwiązań, które mogą ci pomóc.

1. Dowiedz się, jak działa samolot


Zrozumienie na jakiej zasadzie działa samolot może być pierwszym krokiem do opanowania lęku. To odwieczne prawa fizyki rządzą lotem, dlatego wiedza o ich działaniu powinna mieć uspokajający wpływ. W sukurs przychodzą także dane statystyczne, zgodnie z którymi ryzyko śmierci podczas jazdy samochodem w ciągu przeciętnej długości ludzkiego życia wynosi 1 do 112. Z kolei ryzyko śmierci podczas lotu wynosi 1 do 8357. Takie dane zebrała Amerykańska Krajowa Rada Bezpieczeństwa.

2. Zdobądź wiedzę o turbulencjach


Większość samolotów wytrzymuje przeciążenia wynoszące do 5 G, a ich konstrukcja bez najmniejszych problemów wytrzyma co najmniej 2,5 G. Podczas słabych turbulencji przeciążenia można porównać do jazdy windą, czyli pomiędzy 0.8 a 1.2 G. Średnio intensywne turbulencje dochodzą do 1.4 G, natomiast silne turbulencje to 1.6 G. Być może poczujesz się pewniej będąc na pokładzie i znając konkretną wartość doskwierających ci przeciążeń. Właśnie w tym celu powstała aplikacja SOAR, która posiada między innymi funkcję pomiaru przeciążeń.

3. Ćwicz swój mózg

Ciało migdałowate znajdujące się w twoim mózgu, jest odpowiedzialne za emocje, w tym stres jaki odczuwasz. Jest ono u większości ludzi szczególnie wrażliwe na uczucie związane ze spadaniem. Na szczęście do tego uczucia można przywyknąć. Wystarczy trenować, a mózg przyzwyczai się do tego niepokoju. Można to robić w bardzo prosty sposób: poproś znajomego, by skakał z tobą ze schodów, podczas gdy będziecie objęci ramionami. W ten sposób doświadczysz swobodnego spadania, czyli tego samego uczucia, które towarzyszy ci podczas lotu.

4. Skup się na celu podróży


Podróż nie polega tylko na przesiedzeniu kilku godzin w samolocie. Czekają cię o wiele bardziej ekscytujące rzeczy, osoby i miejsca. Pamiętaj o tym podczas lotu. Jest on tylko fazą przejściową, po której nastąpi właściwy cel. I to właśnie na nim skup całą swoją uwagę. Wizualizuj miejsca, w których będziesz, skup się na ich detalach i zapomnisz o samolocie.

5. Pogódź się z niepokojem


Zaprzeczanie przed samym sobą, że nie odczuwa się niepokoju, a wszystkie symptomy stresu są tylko tymczasowe, może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. Lęk nie minie, a może się wręcz nasilić. Dlatego nie oszukuj się, po prostu zaakceptuj drżenie rąk czy ścisk w żołądku. Nie oceniaj się w takiej sytuacji za surowo – spora grupa ludzi przeżywa dokładnie to samo, co ty.


6. Wykonaj ćwiczenia relaksujące


Istnieje kilka prostych ćwiczeń, które mogą obniżyć twój poziom stresu. Weź głęboki oddech, nie tylko płucami, ale także przeponą. Następnie powoli wypuszczaj powietrze, rozluźniając mięśnie szczęki, twarzy, ramion i brzucha. Skup się na swoim oddechu, niech tylko on będzie najważniejszy. Jeśli ta technika nie zadziała wystarczająco, uchwyć mocno podłokietniki i napnij wszystkie mięśnie w całym ciele przez 10 sekund. Następnie rozluźnij je biorąc głęboki oddech i robiąc wydech. Napięcie a następnie rozluźnienie mięśni spowoduje, że ciało automatycznie się zrelaksuje.

7. Nie pij alkoholu ani kawy


Próba zmuszenia organizmu do spokoju poprzez alkohol jest bardzo złym pomysłem. Efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Poza tym alkohol spowoduje odwodnienie i kaca, a przecież twoim celem jest spędzenie udanego urlopu, a nie leczenie bólu głowy. Jeśli faktycznie będziesz potrzebował chemicznego sposobu na przetrwanie lotu, wybierz się wcześniej do lekarza, niech przepisze ci bezpieczne leki. Na pokładzie unikaj także kawy. Zamiast niej wypij uspokajającą herbatę ziołową.

8. Pobudź wytwarzanie oksytocyny


Oksytocyna jest hormonem szczęścia, wytwarzanym przez organizm podczas romantycznych uniesień, oglądania słodkich małych zwierząt lub dzieci, a także podczas robienia rzeczy sprawiających nam przyjemność. Jej wytwarzanie blokuje równocześnie produkcję kortyzolu, czyli hormonu stresu. Dlatego weź ze sobą na pokład smartfona z wgranymi zdjęciami ukochanej osoby, filmikami z kotkami i innymi, które mogą ci pomóc poczuć się szczęśliwym.


Mamy nadzieję, że te wskazówki pozwolą ci bezstresowo odbyć podróż. Powodzenia!