Jesienny okres nie wpływa pozytywnie na samopoczucie, wiele osób cierpi na chandrę, a nawet na sezonową depresję. Według ekspertów jednym ze skutecznych form walki ze spadkiem nastroju jest stymulowanie organizmu przez aktywność fizyczną.

Czy sporty ekstremalne mogą również pomóc nam w pozbyciu się jesiennego przygnębienia?

Aktywności związane z podejmowaniem ryzyka zwiększają wydzielanie się w organizmie norepinefryny i epinefryny, czyli substancji chemicznych odpowiedzialnych za przeżywanie stanu euforii. Wzrost poziomu adrenaliny wywołuje wysiłek fizyczny związany również z uprawianiem sportów ekstremalnych oraz wszystkich dyscyplin, gdzie pojawia się element rywalizacji. Dzięki niej można więcej, szybciej i lepiej. Po uprawianiu sportów poziom adrenaliny natychmiast spada i nie czyni szkód w organizmie, szybko się relaksujemy, odczuwamy euforię i jesteśmy szczęśliwi.

W Polsce jak wynika z danych serwisu Prezent Marzeń rośnie popularność sportów ekstremalnych i z roku na rok przybywa miłośników mocnych wrażeń. O tym, że Polacy poszukują adrenaliny próbując sportów ekstremalnych świadczą dane serwisu PrezentMarzeń.com. W okresie ostatnich 6 miesięcy wzrosła o ponad 30% ilość usług związanych z realizacją różnych form aktywności fizycznej, w których dominują głównie 2 kategorie sportów ekstremalnych: za kierownicą (32%) i w powietrzu (24%). Sonda przeprowadzona przez serwis pokazuje, że z niestandardowych propozycji aktywności fizycznej korzystają głównie ludzie młodzi i wykształceni – 43% stanowią osoby w wieku 25 – 34 lat, a 31% poniżej 24 roku życia. Na trzeciej pozycji – 17% klasyfikują się osoby pomiędzy 35 a 44 rokiem życia. Co ciekawe 7% respondentów deklarujących aktywność fizyczną jest powyżej 45 roku życia, a 2 % w wieku powyżej 55 lat.

Przy sprzyjającej aurze jesiennej, spróbowanie sportów ekstremalnych może być alternatywnym sposobem na poprawienie samopoczucia. Skok na bungee, lot paralotnią, jazda off road to dla „poszukiwaczy doznań” szansa na pozytywne stymulowanie organizmu i dobry zastrzyk energii. Ekstremalne przeżycia wiążą się z wydzielaniem w organizmie dużych ilości adrenaliny. Jak pokazują dane serwisu prezent marzeń.com, coraz więcej Polaków próbuje i uprawia sporty ekstremalne.

Aktywność fizyczna ma nie tylko wpływ na naszą kondycję, ale również jest dobrą zabawą. Uprawianie sportów ekstremalnych wiąże się z doznawaniem wielkich emocji, dlatego wciąż przybywa osób chcących spróbować takiej formy rozrywki. Chęć doświadczenia czegoś niezwykłego i towarzysząca temu pozytywna adrenalina powoduje, że poszukujemy różnych form dostarczających nam mocnych wrażeń, jak np. skok ze spadochronem, jazda Ferrari czy ekstremalne strzelanie – komentuje Kornel Piesio, PR Manager serwisu prezentmarzen.com