Już  26 marca do Polski zawita po raz pierwszy genialny, amerykański kwartet smyczkowy Alexander String Quartet.

Artyści przyjadą na zaproszenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i oprócz koncertu na Ołowiance, poprowadzą kurs mistrzowski dla zespołów kameralnych w gdańskiej Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki. Koncert organizowany jest ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena, w ramach 19. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Mimo, że w 2011 roku obchodzili 30 – lecie istnienia zespołu, to kwartet składający się ze skrzypków: Zakariasa Grafilo i Fryderyka Lifsitza oraz altowiolinisty Pawła Yarbrough i wiolonczelisty Sandy Wilsona wystąpią w Polsce po raz pierwszy!

Alexander String Quartet został założony w Nowym Jorku w 1981 roku i zdobył międzynarodowy rozgłos jako pierwszy amerykański kwartet, który  wygrał London International String Quartet Competition w 1985 roku.

ALEXANDER STRING QUARTET występował w największych stolicach muzycznych, na  pięciu kontynentach. Powszechnie podziwiany jest za jego interpretacje Beethovena, Mozarta i Szostakowicza i właśnie dzieła tych kompozytorów będzie można wysłuchać 26 marca w Filharmonii Bałtyckiej. Warto dodać, że nagrania ASQ cyklu Beethovena, Bartóka i Szostakowicza spotkały się z międzynarodowym uznaniem krytyków.

Artyści nie unikają też współpracy ze współczesnymi kompozytorami. Wśród nich warto wymienić choćby kompozytora muzyki filmowej i zdobywcy Oskara Aarona Coplanda.

Wśród znakomitych muzyków, z którymi Alexander String Quartet współpracował są pianiści Joyce Yang, Roger Woodward, Anne-Marie McDermott, Jon Nakamatsu, Menachem Presslera i Jeremy Menuhin czy tacy mistrzowie jazzu jak, Branford Marsalis, David Sánchez, i Andrew Speight.

Kwartet występował m.in. w Lincoln Center, i Metropolitan Museum w Nowym Jorku; Jordan Hall w Bostonie; Bibliotece Kongresu i Dumbarton Oaks w Waszyngtonie. Europejskie tournée obejmowały dotąd: Wielką Brytanię, Czechy, Holandiię, Włochy, Niemcy, Hiszpaniię, Portugalię, Szwajcarię, Francję, Grecję, Republikę Gruzji, Argentynę, Panamę, i Filipiny.

Wydany w 2009 album z kompletnym cyklem  Beethovena spotkał się z takimi określeniami krytyków, jak: „bezkompromisowy w mocy, intensywności i głębi duchowej” ( Music Web International). Podobnych emocji nie zabraknie z pewnością w Filharmonii Bałtyckiej.

Bilety na to wydarzenie są dostępne w kasach na Ołowiance: 0 58 320 62 62 i na www.filharmonia.gda.pl