„Rynek sztuki bez tajemnic” – panel dyskusyjny w ramach art concierge
3 grudnia w warszawskim hotelu Polonia Palace miało miejsce unikatowe spotkanie, ukazujące specyfikę oraz wielowymiarowość polskiego rynku sztuki. Wśród zaproszonych przez Noble Concierge prelegentów znaleźli się zarówno prezesi największych domów aukcyjnych, niezależni eksperci oraz przedstawiciel platformy internetowej pośredniczącej w sprzedaży z różnych galerii.
Pierwszy raz w historii współczesnego rynku sztuki w Polsce mogliśmy we wspólnej (i zgodnej) debacie usłyszeć jego najważniejszych graczy.
Do budzących zainteresowanie, ale potencjalnie kontrowersyjnych tematów poruszanych tego wieczoru, należały m.in. kwestia transparentności i dostępu do informacji, podstawowe zasady inwestowania w sztukę oraz obecna kondycja rynku i jego przyszłość. Była to nie tylko okazja, by skonfrontować ze sobą reprezentatywne strony rynku, ale również ułatwić kontakty między rynkiem sztuki a innymi branżami, których przedstawicieli nie brakowało wśród gości.
Do uczestników panelu należeli:
– prezes zarządu Abbey House Group oraz pełniący obwiązki redaktora naczelnego magazynu Art&Business Jakub Kokoszka;
– niezależny ekspert rynku sztuki Adam Chełstowski (Ad-Arte);
– Jakub Antosz z Artvolver, platformy internetowej oferującej sztukę współczesną z wiodących polskich galerii;
– Cezary Ślaziński reprezentujący znaną i renomowaną Galerię Fibak, założoną przez słynnego kolekcjonera Wojciecha Fibaka;
– Iwona Büchner (wraz z Tatianą Rasałą), prezes Polswiss Art, domu aukcyjnego słynącego z niepobitych dotąd rekordów aukcyjnych;
– oraz prezes zarządu działającego od 1990 roku domu aukcyjnego Rempex Piotr Lengiewicz.
Dyskusję moderował Michał Olszewski, wieloletni pracownik polskich i zagranicznych domów aukcyjnych, obecnie zajmujący się niezależnym doradztwem w kwestiach budowania kolekcji dzieł sztuki.
Po pierwszej tego typu otwartej dyskusji, która sprowadziła na co dzień silnie konkurujących ze sobą eksponentów różnych sektorów świata sztuki, publiczność miała okazję zadać nurtujące ją pytania. Część oficjalna zakończyła się bankietem i zaproszeniem gości do rozmów kuluarowych, tym razem już w bardziej prywatnych kręgach i odprężonej atmosferze.
To zainicjowane przez Noble Concierge i Noble Bank przedsięwzięcie, okazało się atrakcyjną propozycją dla klientów zainteresowanych tematem kolekcjonowania, czy też inwestowania w dzieła sztuki. Wysoka frekwencja potwierdziła ich zaciekawienie zwykle mało przejrzystym rynkiem sztuki, na którym niewprawni poruszają się z trudem. Panel dyskusyjny z udziałem tylu znamienitych ekspertów, a zarazem ludzi działających w świecie sztuki zawodowo, bez wątpienia pozwolił uczynić ten rynek nieco bardziej transparentnym i przyciągającym dla zaciekawionych dziedziną.
Partnerami spotkania byli: Quadrillion Art Capital Group oraz producent win z Portugalii – Pausa.