Przedstawia cykl programowy
CAŁA PRAWDA O LUDZKIM CIELE

Od niedzieli 5 kwietnia o godz. 18:00

Już od 5 kwietnia, dzięki BBC Earth będziemy mogli dogłębnie poznać fascynujący świat ludzkiego ciała. Jak wyglądają procesy metaboliczne? Czy cukier jest tak samo niezdrowy jak tytoń? I czy dieta mieszkańców Ekwadoru jest zdrowsza niż dieta przeciętnego Europejczyka?
Dbałość o zdrowie, sprawność fizyczną i urodę stało się ważnym elementem i wyznacznikiem stylu życia. Polacy coraz częściej zastanawiają się na tym, czy dobrze się odżywiają i jak funkcjonuje ich organizm. BBC Earth pomoże im zgłębić widzę na temat ludzkiego organizmu w cyklu programów pod wspólnym tytułem Cała prawda o ludzkim ciele. Dzięki programom z tej serii Polacy dowiedzą się, jak funkcjonuje ludzki organizm, co pomaga mu zachować sprawność, a co przyspiesza proces starzenia się. O największych zagrożeniach dla ludzkiego zdrowia, ale też o dobrodziejstwach współczesnej nauki opowiemy w kwietniu i maju na antenie BBC Earth.
Follow us on Twitter:  @BBCPolska

Najzdrowsza dieta świata
Seria 1 (2 odcinki)

Niedziela 5 kwietnia, godz. 18:00

Cykl otworzą Jimmy Doherty
i Kate Quilton, którzy
w programie Najzdrowsza dieta świata badają nawyki żywieniowe ludzi w różnych zakątkach świata oraz sprawdzają, jak zmieniły się one w ostatnich czasach. Z pomocą najlepszych ekspertów w dziedzinie dietetyki przygotowują ranking pięćdziesięciu najlepszych i najgorszych diet świata. Jimmy i Kate odwiedzą dziewięć krajów, w każdym z nich zapytają lokalną społeczność o ich nawyki żywieniowe. Dzięki dociekliwości prowadzących dowiemy się, dlaczego na Wyspach Marshalla jest największy na świecie odsetek cukrzyków, czy dieta stosowana na włoskiej prowincji jest kluczem do długowieczności oraz czy rezygnując z owoców i warzyw można być zdrowym. Para podróżników przeanalizuje skutki stosowania niewłaściwej diety i sprawdzi, w jaki sposób to, co jemy, może pozytywnie wpływać na zdrowie nasze i naszych rodzin.

 
Zaufaj lekarzowi
Seria 2
Wtorek 7 kwietnia, godz. 22:00
Po egzotycznych podróżach Jimmy’ego i Kate oraz ich obserwacjach różnych społeczności, zespół lekarzy z dr. Michaelem Mosleyem na czele przetestuje własne organizmy.
Lekarze odwiedzając szpitale, w których prowadzi się badania naukowe, będą eksperymentować na sobie – wszystko po to, aby znaleźć rzetelne odpowiedzi na medyczne pytania i wątpliwości, z którymi borykamy się każdego dnia.
W drugiej serii programu dowiemy się, dlaczego wszyscy potrzebujemy słońca, poznamy prawdę o „superpokarmach” i sprawdzimy, czy kofeina rzeczywiście nas pobudza. Lekarze sprawdzą czy cukier jest równie szkodliwy, jak tytoń i czy wystarczy inaczej przygotowywać potrawy, aby nasza dieta stała się zdrowsza. Nałogowi palacze przekonają się, czy rezygnacja z tytoniu na rzecz e-papierosów to rzeczywiście bezpieczna zmiana.

 
Dieta dla ciebie
Seria 1 (3 odcinki)
Niedziela 19 kwietnia, godz. 18:00
Wielbiciele diet i testowania nowych koncepcji żywieniowych będą mogli skonfrontować swoje przekonania na temat ich skuteczności z wynikami niezwykłego eksperymentu.
W programie Dieta dla Ciebie, wykorzystując wiedzę najznakomitszych ekspertów z takich dziedzin jak: genetyka, biochemia, neurobiologia, dietetyka i medycyna behawioralna, autorzy programu weryfikują nową teorię na temat odchudzania.
Bazuje ona na najnowszych badaniach naukowych i sugeruje, że kluczem do zrównoważonego spadku wagi jest uświadomienie sobie, do jakiej grupy psychologicznej (tzw. „plemienia dietetycznego”) się należy. Według tej teorii jedynym sposobem na sukces w walce z nadwagą jest zrozumienie indywidualnych cech biologicznych swojego organizmu i wynikających z nich konkretnych potrzeb.
W tej serii zobaczymy, jak naukowcy sprawdzają tę teorię na grupie 75 osób, którym będziemy towarzyszyć w czasie wzlotów i upadków w trakcie wdrażania ich indywidualnych programów dietetycznych.

 
Michael Mosley i pasożyty
Wtorek 28 kwietnia, godz. 22:00

Odważny dr Michael Mosley zamieni swój organizm w żywe laboratorium.
W nowym cyklu BBC Earth zarazi swoje ciało najdziwniejszymi, najtrudniejszymi do zwalczenia i najbardziej zaskakującymi pasożytami na świecie.
Michael skonsumuje m. in. żywe cysty tasiemca pochodzące z zainfekowanego mięsa z Kenii. Do obserwacji rozwijającego się w jego ciele tasiemca zostanie wykorzystana miniaturowa kamera typu pill-cam (endoskopia kapsułkowa), która może zarejestrować rozwój tego pasożyta w ludzkim ciele i reakcję organizmu na jego pojawienie się, od wewnątrz. Wystarczy tylko ją połknąć.
Po zakończeniu „eksperymentu” z tasiemcem w roli głównej, Michael stawi czoło kolejnym znienawidzonym stworzeniom – wszom głowowym.  Wspomoże go w tym entomolog,
dr James Logan. Jednak to Mosley użyje własnej skóry, aby utrzymać pasożyty przy życiu. Przy pomocy kamery mikroskopowej Michael i James będą obserwować, jak wszy penetrują ciało Michaela. W obrazie kamery zobaczymy, jak pasożyty trawią swój krwawy posiłek, będziemy podziwiać, jak doskonałą mają przyczepność i jak dobrze przystosowane są do wspinania się po ludzkich włosach.
Kolejnym nieprzyjacielem w ciele Michaela będzie taxoplasma gondii, który przenosi się za pośrednictwem kociego kału. Tym, szczególnie groźnym dla kobiet w ciąży, pasożytem zainfekowana jest ok. 1/4 populacji. Przedostanie się pierwotniaka taxoplasmy gondii do mózgu może powodować nadzwyczajne objawy takie jak zmiana zachowań, czy podejmowanie ryzykownych działań.
W programie Michael Mosley i pasożyty przekonamy się również czy nasz bohater równie odważnie stawi czoła pijawkom i pasożytom malarii.

 

Alergie współczesnego świata
Wtorek 5 maja, godz. 22:00

Wzrost liczby alergii oraz coraz częstsza zapadalność na choroby alergiczne rozwijają się w tak szybkim tempie, że proces ten powoli przybiera rozmiary epidemii.
Z niewiadomych przyczyn dotyczy to jednak wyłącznie świata zachodniego. Czy to nasz styl życia sprzyja alergiom?
Z najnowszych badań wynika, że to ewolucja bakterii zasiedlających nasze organizmy powoduje wzrost liczby alergików. W tym programie cyklu nasi specjaliści zweryfikują tę teorię. Przeprowadzą eksperyment na dwóch rodzinach alergików, aby przekonać się, co w nowoczesnym świecie sprzyja powstawaniu alergii.
Dzięki wykorzystaniu miniaturowych kamer, nawigacji GPS oraz najnowszej technologii dzielenia łańcuchów genetycznych program pozwala odkryć, jaki wpływ na żyjące wewnątrz naszego organizmu bakterie ma zachodni styl życia. Dlaczego zmiany te powodują alergie? I co możemy zrobić, aby zatrzymać postępujący proces rozprzestrzeniania się epidemii alergii?
 
Cała prawda o kaloriach
Niedziela 10 maja, godz. 18:00

Każdy, kto choć raz był na diecie, na pewno przykładał dużą wagę do liczenia kalorii posługując się informacjami zamieszczonymi na opakowaniach. Okazuje się jednak, że nie zawsze można wierzyć umieszczonym tam liczbom. Najnowsze badania wykazały, że ponad 1/3 produktów, które kupujemy w sklepach jest błędnie oznaczona.
Dr Chris van Tulleken przebada ulubione jedzenie Brytyjczyków, aby przekonać się, jak wygląda cała prawda o kaloriach.
W specjalnie zaprojektowanej nowoczesnej kuchni-laboratorium zlokalizowanej w jednym z największych miast w Wielkiej Brytanii, Chris wraz z naukowcami, szefami kuchni i przeciętnymi konsumentami będzie odkrywał prawdę o kaloriach. Spróbuje odpowiedzieć na pytania: czym są kalorie, co tak naprawdę znajduje się w produktach, które jemy i jak nasz organizm radzi sobie z kaloriami, które mu dostarczamy.
Chris i najlepsi dietetycy zaprezentują różne sposoby kontrolowania liczby kalorii, które przyjmujemy. Jednym z nich jest niezawodny „kalkulator biologiczny”, który podaje dokładną liczbę kalorii. Stosując go, dowiemy się, które produkty zawierają dodatkowe kalorie, które mają ich mniej i jakie techniki kulinarne mogą podnieść lub obniżyć zawartość kaloryczną danego produktu. Program odpowie na pytanie, w jaki sposób, jedząc rozsądniej, możemy poprawić stan naszego zdrowia bez wprowadzania drastycznych zmian w jadłospisie.

 
Czy picie skraca życie?
Wtorek 12 maja, godz. 18:00

Co jest lepsze kilka kieliszków wina do obiadu czy trwający całą noc mocno zakrapiany clubbing?  Jak bardzo picie alkoholu odbija się na naszym zdrowiu i jakie znaczenie ma to, jak wiele i jakiego rodzaju trunki spożywamy? Odpowiedzi na te pytania udzielą lekarze-bliźniacy, Chris i Xand van Tulleken.
Chociaż alkohol to używka znana od wieków, wiedza naukowa zgromadzona na jego temat jest zaskakująco fragmentaryczna i pełna sprzeczności. Czy spożywanie alkoholu w małych dawkach każdego dnia może być dobre dla zdrowia? Czy picie na umór od czasu do czasu jest gorsze niż regularne spożywanie niewielkich ilości alkoholu?
Chris i Xand van Tulleken analizują najnowsze osiągnięcia nauki i poddają się testom, aby sprawdzić, w jaki sposób alkohol wpływa na ludzi. Wiele osób uważa, że umiarkowane picie alkoholu jest dobre dla zdrowia. Chris pije trzy jednostki dziennie przez cały miesiąc, chociaż w zasadzie mało kto tak robi. Zazwyczaj spożywamy niewielkie ilości alkoholu
w tygodniu, a znacznie większe w weekend. Dlatego właśnie Xand stosuje ekstremalny reżim alkoholowy, tzn. przyjmuje 21 jednostek na raz w soboty wieczorem, a potem nie pije przez resztę tygodnia. Jak poradzi sobie Xand? I jaki wpływ na zdrowie braci będą miały te dwa modele picia alkoholu?
Podczas eksperymentu bliźniacy docierają do niepodważalnych faktów naukowych dotyczących sposobów picia alkoholu. Czy czerwone wino rzeczywiście dobrze wpływa na pracę serca? Czy picie alkoholu każdego dnia ma lepszy wpływ na serce niż całkowita abstynencja? I co tak naprawdę powoduje kaca? Program prezentuje najnowsze
i najbardziej zaskakujące dane na temat złego samopoczucia po wypiciu alkoholu. Pod koniec eksperymentu bliźniacy zostają poddani serii testów. Wyniki są zaskakujące, ale zgodne z najnowszymi teoriami naukowymi.

 

Intuicja kontra logika
Niedziela 17 maja, godz. 18:00

Profesor psychologii Daniel Kahneman, objaśni rewolucję, jaka zaszła w naszym myśleniu o ludzkim umyśle.
Każdy z nas chce wierzyć, że jako gatunek jesteśmy istotami inteligentnymi, mądrymi i racjonalnymi. Każdego dnia podejmujemy tysiące decyzji, tych ważnych i mniej ważnych. Za tym procesem decyzyjnym kryje się jednak tocząca w naszych umysłach walka między intuicją a logiką.
Ten konflikt ma wpływ niemal na każdy aspekt naszego życia – od jedzenia po poglądy. Decyduje również o tym, na co wydajemy pieniądze. W tym odcinku cyklu Horizon wystąpią naukowcy, którzy na co dzień badają „walkę serca z rozumem”. Dowiemy się od nich, jak spór intuicji z logiką faktycznie wpływa na nasze decyzje i w jakim stopniu przesądza
o naszych przekonaniach, a także w jaki sposób zmienił nasze rozumienie ludzkiej natury.

 
Ebola – poszukiwanie leku
Wtorek 19 maja, godz. 22:00

W tym programie wystąpią naukowcy i lekarze z całego świata, szukający szczepionki przeciwko Eboli. Pojawią się również relacje osób, które zaraziły się tym wirusem i pokonały chorobę.
Wirus Ebola jest jednym z najniebezpieczniejszych wirusów znanych nauce. Jednak źródło jego powstania wciąż jest nieznane. Od 2013 roku, epidemia Eboli rozprzestrzenia się w Afryce Zachodniej i wszystkie próby opanowania ogniska tej choroby kończą się porażką.
Szukając odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób i dlaczego epidemia rozprzestrzeniła się tak szybko, dokument prześledzi rozwój choroby od pierwszego przypadku zachorowania – młodego chłopca z Gwinei w Afryce Zachodniej, znanego jako „pacjent zero”. Widzowie będą mogli przyjrzeć się pracy lekarzy, którzy starają się opanować istniejące obecnie ognisko choroby na terenie zagrożonym wirusem, oraz zobaczyć wywiady z naukowcami, którzy w 1976 roku odnotowali pierwszy przypadek zarażenia wirusem. W programie pojawi się również wywiad z pierwszym brytyjskim pacjentem zainfekowanym wirusem Ebola, pielęgniarzem Williamem Pooley’em i lekarzami z Londynu, którzy byli odpowiedzialni za jego leczenie. Dowiemy się też o eksperymentalnym leku o nazwie Zmapp, z którym lekarze i naukowcy, walczący z chorobą, wiążą największe nadzieje.  

 
Potęga placebo
Niedziela 24 maja, godz. 18:00

W kolejnym dokumencie cyklu Cala prawda o ludzkim ciele pochylimy się nad tematem placebo. Zobaczymy skąd się bierze jego skuteczność i w jaki sposób możemy korzystać z jego ukrytej mocy.
Efekty stosowania placebo są zadziwiające. Występuje ono w rozmaitych formach i kształtach, a jego działanie przeciwbólowe, przeciwdepresyjne było wielokrotnie potwierdzane. Co więcej, może ono niwelować nawet niektóre objawy choroby Parkinsona. W przeciwieństwie do innych cudownych leków, placebo nie zawiera jednak substancji czynnej.
W programie spotkamy naukowców, którzy za cel stawiają sobie odnalezienie przyczyny tego zjawiska. Historia mężczyzny, który poddał się operacji „na niby” w celu zmniejszenia bólu kręgosłupa czy też naukowca badającego efekty zastosowania „niby-tlenu” na poprawienie sprawności fizycznej, dowodzą, że placebo wywołuje rzeczywiste i możliwe do zmierzenia zmiany fizjologiczne. Co więc dzieje się w naszym ciele i mózgu po zażyciu placebo?
Tomografia mózgu pokazuje, jak placebo może stymulować organizm człowieka do uwalniania w mózgu naturalnie występujących substancji przeciwbólowych. Czy to, że spodziewamy się pozytywnego wyniku leczenia, sprawia, że wydaje nam się, że wracamy do zdrowia? Myśli i oczekiwania uruchamiają reakcje chemiczne, które mają wpływ na funkcjonowanie mózgu. Testy pokazują, że kształt, rozmiar, a nawet kolor placebo może wpłynąć na jego skuteczność. A co się dzieje, jeśli wiemy, że to placebo? Co zaskakujące, nawet wtedy placebo zdaje się działać. Dlaczego? To wciąż zagadka. Możliwe, że jesteśmy bardziej wytrzymali na ból i lepiej radzimy sobie ze zwalczaniem objawów choroby niż przypuszczamy.