Warna

Warna, kulturalne i rozrywkowe centrum tej części wybrzeża, liczy sobie prawie 340 tysięcy mieszkańców.

Gdyby ktoś chciał kupić tu nieruchomość, to zapłaci ok. 700-800 euro za m kw., a bliżej morza nawet 2000 euro. Chętnych, głównie rosyjskojęzycznych, nie brakuje.

Wędrując uliczkami Warny można podziwiać w centrum całkiem dobrze zachowane rzymskie łaźnie (z II w. n.e. ), które w przeszłości stanowiły miejsce spotkań mieszkańców. Teraz takim miejscem jest plac przed wieżą zegarową lub przed operą.

Zwiedzając Warnę nie można pominąć Cerkwi Zaśnięcia Bogurodzicy i Parku Nadmorskiego – największego miejskiego parku z mnóstwem atrakcji, zwłaszcza dla dzieci.

Miejsce śmierci młodego króla

Odwiedzamy też Mauzoleum króla Polski i Węgier Władysława Warneńczyka, który dowodził wojskami chrześcijańskimi w bitwie przeciw Turkom osmańskim w 1444 roku. Otwarto je z okazji 520. rocznicy bitwy.

W muzeum można zobaczyć makietę pola bitwy, broń znalezioną na miejscu oraz kopie przedmiotów przekazanych przez muzea w Warszawie, Budapeszcie, Pradze, Bukareszcie i Belgradzie. Mauzoleum Władysława Warneńczyka zbudowano w miejscu, gdzie prawdopodobnie poległ młody król.

Tu też znajduje się jego symboliczny grób. Pomnik na sąsiednim wzgórzu znajduje się w miejscu z którego być może dowodził swoimi wojskami sułtan Murad II.

Współcześnie, w pobliżu mauzoleum organizowane są pikniki dla uczniów, z inscenizacją bitwy pod Warną. Jedna z głównych ulic, nazwana ul. Władysława Warneńczyka, przez mieszkańców Warny nazywana jest po prostu ulicą Władka.
http://www.polonika.gov.pl/pages/pl/polonik.php?id=378&name=warna-mauzoleum-wladyslawa-warnenczyka

Złoty skarb

W Muzeum Archeologicznym, które utworzono w dawnym Gimnazjum dla dziewcząt, obejrzeć można jedną z najcenniejszych w kraju kolekcji archeologicznych, m.in. kilka tysięcy złotych przedmiotów z epoki neolitu, które znaleziono w okolicy Warny.

W 1972 roku operator koparki trafił przypadkiem na grobowiec nieznanej cywilizacji. Znaleziono w nim najstarsze odkryte do tej pory na świecie przedmioty wykonane ze złota.

Podczas wykopalisk przebadano łącznie ok. 300 grobów. Najbogatszym okazał się grób ok. 50-letniego mężczyzny, którego popiersie odtworzono na podstawie znalezionych kości czaszki. Prawda, że wygląda całkiem współcześnie?

Znaleziono przy nim ponad 1000 złotych artefaktów o wadze półtora kilograma. Łącznie wydobyto z grobów prawie 3000 przedmiotów ze złota o wadze ponad sześciu kilogramów.

http://www.archaeo.museumvarna.com

Mieszkańcy skalnych grot

17 km. na północ od Warny znajduje się Klasztor Aładża (bułg. Аладжа манастир). Wykute w skałach cele zamieszkiwane były przez mnichów od XII do XVII wieku.

Dzisiaj zwiedzać można cele zakonników oraz katakumby. Podejście wygodnymi schodami i pomostami nie przypomina tego, którymi kiedyś wspinali się mnisi. Ciekawe, czy ktoś chciałby tak dzisiaj zamieszkać?

https://visit.varna.bg/en/aladzha_monastery.html

Alicja Micuła