Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI – Consumer Price Index) w Norwegii w okresie marzec-kwiecień 2016 wzrósł o 0,3%.  Wzrost wskaźnika CPI rok do roku wyniósł w kwietniu 3,2%.


Zmiana miesięczna: wyższe ceny artykułów spożywczych, niższe biletów lotniczych

Do 0,3-procentowego wzrostu wskaźnika CPI w okresie marzec-kwiecień 2016 w największym stopniu przyczynił się wzrost cen artykułów żywnościowych. Najwyższe wzrosty odnotowano w grupach takich jak wyroby cukiernicze, owoce, warzywa oraz mięso. Ceny artykułów produkcji rolniczej pochodzących z importu wzrosły o 3,4 %, podczas gdy ceny takich produktów wyprodukowanych w Norwegii wzrosły o 2,1%.

Zgodnie z oczekiwaniami, ceny podróży lotniczych, zarówno krajowych jak i międzynarodowych, spadły w kwietniu znacząco, głównie za sprawą wyższych cen biletów w czasie Wielkanocy w marcu. Ceny biletów w kwietniu były niższe o 22,2% od tych odnotowanych w marcu.


Wzrost rok do roku: wyższe ceny żywności i energii elektrycznej


W okresie kwiecień 2015 – kwiecień 2016 wskaźnik CPI wzrósł o 3,2% głównie za sprawą wyższych o 3,9% cen żywności. Ceny energii elektrycznej odnotowały wzrost w ujęciu rok do roku o 12,3%. Jest to największa zmiana w ujęciu rocznym od listopada 2013 r.

Wzrost CPI rok do roku został ograniczony głównie przez niskie ceny paliwa, które spadły o 5,3% dla benzyny i o 9,9% dla oleju napędowego w przeciągu ostatnich 12 miesięcy.