W piątek, 24.03 o godzinie 19:00 w PFB pojawią się dwie niezwykłe kobiety, które robią zawrotne kariery w świecie muzycznym: Agnieszka Duczmal, dyrygentka i jej córka, wiolonczelistka Karolina Jaroszewska.

 

Agnieszka Duczmal to ambitna, pełna pasji artystka, która ma na swoim koncie wiele osiągnięć. Prowadzi koncerty z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jako pierwsza kobieta-dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiego Teatro alla Scala. Do chwili obecnej wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus nagrała 50 płyt, a dla Polskiego Radia ponad 10000 minut muzyki!

 

Dla Telewizji Polskiej zarejestrowała ponad 100 koncertów i programów muzycznych, m.in. w cyklach „Stereo i w Kolorze” i „Goście Agnieszki Duczmal”, 5 godzin muzyki dla Télévision Française 1, a dla japońskiej telewizji NHK godzinny program z muzyką polską. Dokonała również wielu nagrań dla radiofonii niemieckich, belgijskich, BBC w Londynie, CBC w Montrealu, radia i telewizji w Meksyku oraz w Japonii.

 

W jej dorobku artystycznym znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha w genialnej transkrypcji J. Kofflera na orkiestrę kameralną. Dla swojej Orkiestry dokonała transkrypcji wielu arcydzieł muzycznych, m.in. Obrazków z wystawy Modesta Musorgskiego oraz utworów kameralnych J. Brahmsa, A. Brucknera, C. Debussy’ego, A. Dworzaka, St. Moniuszki, F. Schuberta, E. W. Korngolda, Sz. Laksa, P. Haasa. Dyrygentka proponuje publiczności ciekawe projekty koncertowe łącząc muzykę z baletem czy malarstwem. Od wielu lat prowadzi również w stałych cyklach koncertowych działalność promującą młodych utalentowanych polskich muzyków.

 

Podczas koncertu „Haydnowska głębia” obok Orkiestry Symfonicznej PFB pod dyrekcją Agnieszki Duczmal usłyszymy Karolinę Jaroszewska – koncertującą na całym świecie wiolonczelistkę. Karierę solową rozpoczęła w wieku szesnastu lat koncertem z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody. Od tego czasu występuje w Europie i Stanach Zjednoczonych (tu zadebiutowała z Savannah Symphony Orchestra).Dokonała wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Wydała także płytę kompaktową z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”. Karolina Jaroszewska od 2005 r. jest członkiem Orkiestry Filharmonii Narodowej na stanowisku wiolonczeli solo. W 2008 r. została członkiem World Orchestra for Peace pod dyrekcją V. Giergieva, w skład której wchodzą czołowi muzycy najznakomitszych światowych orkiestr.

 

W programie koncertu Melomani usłyszą przepiękne utwory Haydna i Bizeta-Szczedrina.

 

Szczegóły i  bilety online: http://filharmonia.gda.pl/pl/repertuar/icalrepeat.detail/2017/03/24/1646/-/koncert-symfoniczny-haydnowska-glebia

 

Polska Filharmonia Bałtycka jest jedną z niewielu instytucji tego typu w Polsce, która posiada własne organy. Wykorzystuje je, zapraszając światowej sławy solistów. Już 26.03 na koncercie z cyklu „Mistrzowskie Recitale” zagra na nich Michel Bouvard.

 

Organy, które znajdują się w Sali Koncertowej PFB, zabrzmiały w niej po raz pierwszy w 2005 roku. 95-głosowe organy symfoniczne wykonała szwajcarska firmę Kuhn w roku 1955. Sprowadzone z katedry w Lozannie, wyremontowane i ulepszone, po wykończeniu wnętrza koncertowego i osiągnięciu zamierzonej akustyki, stały się jednymi z najlepszych organów filharmonicznych w Polsce.To właśnie na nich w niedzielę 26.03, o godzinie 17:00 zagra Michel Bouvard. Zamiłowanie do muzyki organowej zawdzięcza dziadkowi, także organiście i kompozytorowi, uczniowi mistrzów, takich jak Louis Vierne, Florent Schmitt czy Vincent d’Indy. Organista od wczesnych lat uczył się gry na fortepianie w Rodez, a następnie podjął studia u Suzanne Chaise-Martin w Paryżu, a także u André Isoira w klasie harmonii, a także w klasie kontrapunktu w Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu.

 

Początkowo współpracował z kościołem Saint-Séverin, a następnie udoskonalał swe umiejętności u Michela Chapuisa, Francisa Chapeleta i Jeana Boyera. Artysta jest zwycięzcą i laureatem wielu prestiżowych konkursów organowych. W 1983 roku zdobył pierwsza nagrodę w międzynarodowym konkursie w Tuluzie, prezentującym muzykę XVII i XVIII wieku. Po odejściu Xaviera Darasse’a i objęciu jego stanowiska – profesora Conservatoire National de Région de Toulouse w 1985 – podjął jego wysiłki, aby ożywić życie kulturalne swojego regionu, przygotowując festiwale, koncerty i kursy mistrzowskie.

 

Zwieńczeniem jego działalności jest prestiżowy festiwal Toulouse les Orgues. W latach 1996-1999 i 2011-2013 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu. Michel Bouvard cieszy się uznaniem jako solista, a o jego członkostwo w jury zabiegają najsłynniejsze konkursy organowe na całym świecie. Pełni też funkcję organisty bazyliki Saint-Sernin w Tuluzie. W marcu 2010 roku został jednym z czterech organistów w Katedrze Królewskiej Pałacu Wersalskiego. W 2013 roku otrzymał odznaczenie „Chevalier des Arts et Lettres”.

 

Ten znamienity artysta wystąpi pod koniec marca w PFB podczas koncertu „Z Cyklu Mistrzowskie Recitale: Szlachetność I Potęga Króla Instrumentów”  z programem, w którym znalazły się dzieła wielkich mistrzów muzyki poważnej, m.in.: Bacha, Mendelssohna, Francka czy Dupre. Wykona także utwór swojego dziadka Jeana Bouvarda.

 

Bilety do nabycia w kasach PFB i online tu:

http://filharmonia.gda.pl/pl/repertuar/icalrepeat.detail/2017/03/26/