easyJet, wiodąca europejska linia lotnicza, ogłosiła rekrutację dla ponad 450 nowych pilotów oraz członków załogi pokładowej. Nabór pracowników rozpocznie się jeszcze tego lata.


Wachlarz oferowanych przez easyJet stanowisk jest bardzo szeroki, a rekrutacja jest skierowana zarówno do kadetów rozpoczynających karierę zawodową, pierwszych oficerów oraz doświadczonych kapitanów. Linia ogłosiła również specjalny program rozwoju talentów adresowany do dotychczasowych pracowników. Programem, który zakłada szybki awans do rangi kapitana, objętych zostanie ponad 140 pierwszych oficerów.


Spośród 450 stanowisk, 400 ofert będzie skierowanych do kadetów oraz doświadczonych pierwszych oficerów, natomiast na kapitanów oczekuje 50 miejsc pracy. 


Obecnie, w skład floty easyJet wchodzi ponad 245 samolotów, obsługujących ponad 800 tras w 31 krajach. Nowa rekrutacja zbiegnie się w czasie z ekscytującym momentem rozwoju linii. Oferty stanowisk będą dotyczyły wszystkich, 28 europejskich baz easyJet. Ponadto, linia zapewni dostęp do wysokiej jakości szkoleń oraz wiele możliwości rozwoju ścieżki kariery.


Nowi kadeci, rozpoczynający szkolenia oferowane przez CTC Aviation, CAE lub FTE Jerez, będą mieli możliwość wystąpienia o pożyczkę, ubezpieczoną przez linię, na pokrycie części lub całości kosztów treningu (kwoty pomiędzy 30 000 a 100 000 funtów). Piloci przechodzący do easyJet z innych linii lotniczych, również będą mogli wystąpić o pożyczkę na pokrycie kosztów dotychczasowego szkolenia.


Na początku tego roku, linia wprowadziła też program „Amy Johnson Flying Initiative”, który ma na celu zachęcenie większej liczby kobiet do rozpoczęcia kariery pilota. Obecnie kobiety stanowią 6% całkowitej liczby rekrutów easyJet, 
a ich niewielka liczba to zjawisko widoczne w całej branży lotniczej. W ciągu najbliższych 2 lat, easyJet planuje podwoić ten współczynnik i zaoferować kobietom pożyczki pokrywające całość kosztów szkolenia.

 

„Rekrutacja ponad 450 nowych pracowników to dla nas wyjątkowy moment. Nasza załoga złożona jest z wyjątkowo utalentowanych osób, którym oferujemy przejrzystą ścieżkę kariery z szybkimi możliwościami awansu – od stanowiska pierwszego oficera po kapitana, często szybciej niż ma to miejsce u innych przewoźników. Wspomniana rekrutacja to bardzo ekscytujący moment na dołączenie do easyJet. W dalszym ciągu koncentrujemy się na wzmocnieniu naszej wiodącej pozycji na europejskim rynku i nie możemy się doczekać powitania nowych kandydatów w niedalekiej przyszłości” – powiedział kapitan Brian Tyrrell, szef operacji lotniczych easyJet.

 

Kandydaci zainteresowani ofertą easyJet mogą aplikować poprzez formularz dostępny na stronie: careers.easyjet.com/pilots/


Pierwszym krokiem, aby stać się pilotem floty easyJet jest ukończenie szkolenia organizowanego przez CTC Aviation, CAE oraz FTE Jerez. Podczas kursu, piloci zyskują doświadczenie w zakresie operacji lotniczych i praktycznych umiejętności manewrów w powietrzu, latając więcej godzin latem niż zimą. Gwarantuje to elastyczność, wynikającą z sezonowości branży lotniczej.


Dzięki ściśle zaplanowanemu procesowi, czas niezbędny do awansu ze stanowiska pierwszego oficera na kapitana, jest znacznie krótszy niż w innych liniach lotniczych. Po upływie, przynajmniej 12 miesięcy szkolenia, piloci są zatrudniani przez easyJet w randze drugiego oficera. Po przepracowaniu kolejnych dwóch lat, pilot zostaje awansowany do rangi starszego pierwszego oficera. Od tego etapu, celem kariery pilota jest dalszy rozwój by stać się kapitanem. Nie jest to oczywiście jedyna ścieżka rozwoju w ramach linii – przed pracownikami stoją również inne możliwości rozwoju, zarówno  na stanowiskach szkoleniowych, jak i zarządzających.