Analiza KantorOnline

Z danych KantorOnline wynika, że ponad 50% zawartych w wakacje transakcji związanych było z zakupem Euro, pozostałe 15% stanowiły transakcje dolarowe, 10% funta brytyjskiego i wreszcie  kolejne 15% przypadło na pozostałe waluty, wśród których najpopularniejszymi były waluty skandynawskie.

Podsumowanie wyraźnie wskazuje, że najchętniej wybieranym przez Polaków urlopowym kierunkiem są kraje Unii Europejskiej.  Z rynkowych statystyki wynika, że liderzy popularności to Grecja i Turcja. Obydwa kraje są w strefie Euro. Co ciekawe zlokalizowane na naszym kontynencie obszary spoza strefy nie cieszą się już taką popularnością.
 
 – Wyjaśnienie jest proste. Chcąc wymienić Złotego na Forinty lub Korony Czeskie napotykamy na barierą w  postaci braku możliwości otwarcia rachunku bankowego, na który moglibyśmy przelać wymienioną walutę a tym samym nie możność wymiany waluty w banku. Większość z nich zrezygnowało z obsługi innych walut niż te podstawowe, czyli EUR, USD i GBP, uniemożliwiając w ten sposób obrót gotówkowy poza kantorami stacjonarnymi – mówi Arkadiusz Kondek, Wiceprezes Zarządu kontrolującej KantorOnline.pl spółki TNN Finance S.A.

Zdaniem KantorOnline taka polityka utrzymuje niekorzystną cenę, oferowaną klientom indywidualnym. Tymczasem kantory internetowe oferują wymianę taniej, w łatwy i wygodny sposób. Dlatego też wyjeżdżający na urlop za granicę Polacy zdecydowanie wolą kupować gotówkę w kantorze, niż wymienić ją na miejscu w kraju, w którym spędzają wakacje. Kantory wygrywają również z wypłatą lokalnej waluty na miejscu z bankomatu oraz płatnościami kartą za granicą. Czynnikiem, który decyduje o zmianie sposobu wymiany waluty jest przede wszystkim spread, który w przypadku kantorów internetowych wynosi ok. 0,5% – 2% podczas gdy w bankach kształtuje się na poziomie powyżej 7% w przypadku Euro i 6% w przypadku innych walut a nieraz dochodzi nawet do 10%. Wszystko to powoduje dynamiczny wzrost polskiego sektora internetowej wymiany walut, który jest najbardziej wartościowym rynkiem świata. Jego wartość szacuje się aktualnie na ok. 30 mld złotych a prognozuje, że rok 2014 zakończy się na poziomie 40 mld złotych.

 

***

 

O Spółce: „TNN Finance” SA jest właścicielem Serwisu KantorOnline, nowoczesnej platformy wymiany walut działającej w Internecie. Realizację projektu rozpoczęto w październiku 2010r. Pierwsze transakcje można było wykonać już w marcu 2011r. i był to trzeci internetowy serwis wymiany walut w kraju. Po trzech latach działalności KantorOnline jest w czołówce największych serwisów internetowej wymiany walut w Polsce. W tym czasie KantorOnline został uhonorowany prestiżowymi nagrodami, uzyskał zezwolenie KNF-u na prowadzenie „Biura Usług Płatniczych” oraz jest w trakcie uruchamiania obsługi wymiany walut 24H/7 . KantorOnline jest liderem pod względem szybkości obsługi transakcji, oraz wprowadzania usług dodatkowych dla swoich Klientów. Spółka uzyskała dotację unijną z programu „Innowacyjna Gospodarka”, która przyspieszy i tak dynamiczny rozwój firmy. Zarząd spółki uważa, że największe sukcesy dopiero przed nią.