Jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń roku, Festiwal Światła, powraca po długiej pandemicznej przerwie, aby rozświetlić stolicę Litwy.  Od 13 do 15 sierpnia artyści z Litwy i kilku innych krajów zaprezentują prawie 20 dzieł sztuki i innych obiektów, których tworzywem jest światło: kostki tęczowego aluminium, wymagające technologicznie iluminowane ściany i wiele innych złożonych świetlnych instalacji.

W dniach 13 – 15 sierpnia, oo rocznej przerwie spowodowanej globalną pandemią, ulubiony przez tłumy widzów Festiwal Światła po raz kolejny rozświetli ulice Wilna, stolicy Litwy. W ubiegłym roku w Festiwalu wzięło udział prawie 200 tys. gości, co czyni go jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzenia tego lata.

Litewscy i inni znani europejscy artyści z pięciu europejskich krajów – Wielkiej Brytanii, Rumunii, Niemiec, Holandii  i Francji – zaprezentują efekty rocznej pracy twórczej, pokazując na ulicach, skwerach, w parkach i wielu historycznych zakątkach Wilna prawie 20 instalacji i obiektów sztuki światła.

Na przykład Hypar Collective z Holandii zademonstruje instalację świetlną „Hypar” – podświetlane aluminiowe sześciany, reprezentujące synergię technologii i natury, a jednocześnie migające w tęczowych kolorach, wskazując na poszanowanie praw i wyborów każdego z nas. Jeden z najbardziej znanych litewskich twórców sztuki światła, Vėjas Aliukas, którego niekończące się dzieło sztuki „Węzeł” było jednym z najpopularniejszych instalacji w zeszłym roku, tego lata oczaruje odwiedzających złożoną instalacją „Połączenie”, ukazującą możliwość łączenia , odnawiania  i dostosowywania się do środowiska.

Wszystkie instalacje będzie można łatwo zlokalizować za pomocą aplikacji mobilnej, zaprojektowanej specjalnie po to, aby odwiedzający mogli doświadczyć połączenia natury z miejskimi zabytkami, zwiedzając stare i nowe części miasta, place i tereny zielone. Na przykład w nowo wyremontowanym Ogrodzie Reformatorów – liczącym 400 lat symbolu litewskiego ruchu reformacyjnego i łączniku między Starym a Nowym Miastem – zostanie wyświetlona instalacja „Ściana Jakuba”, zaprojektowana przez angielskiego artystę Parkera Heyla. Dzieło sztuki powstało z analogowej elektroniki i nieprzewidywalnych układów mechanicznych.

Pierwsza edycja Festiwalu w 2019 roku miała za zadanie uczcić przypadające na 25 stycznia urodziny Wilna. Tego dnia 1323 roku, Wielki książę litewski Giedymin po raz pierwszy wspomniał miasto w jednym ze swoich listów, umiejscawiając je w ten sposób  na mapie średniowiecznej Europy.

Pandemia zmusiła organizatorów do przełożenia imprezy na lato, a nowa data, 15 sierpnia, to także Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – święto ważne dla nowożytnej Liwy, a także sięgające w głąb przedchrześcijańskich kultów pogańskich.  Symbolicznemu połączeniu tradycji towarzyszy letnia paleta kolorów, jaśniejsza i bardziej kolorowa niż ta, która zdominowała zimową edycję Festiwalu.

W zeszłym roku wydarzenie przyciągnęło uwagę całego kraju niebywałymi iluminacjami i popisami sztuki światła – gigantycznymi, emitującymi światło maskami na twarz, świetlistym labiryntem, tęczowe kaskadami światła pasującymi basztę Giedymina, XV-wieczny zamek i symbol Wilna.

Ponieważ Festiwal zachęca odwiedzających do zwiedzania różnych części Wilna w poszukiwaniu instalacji świetlnych, goście mają możliwość poznawać i odkrywać nieznane sobie dzielnice, wpisane w projekt „Sensacyjne Wilno”. Na przykład Paupys, położone tuż obok artystycznej dzielnicy Zarzecze, to najnowsza i najbardziej nowoczesna dzielnica Wilna, która zaprasza na wyprawę po rozświetlonym mieście od dwóch instalacji litewskiego artysty Linartasa Urniežiusa.

Odwiedzający Festiwal Światła są poproszeni o przestrzeganie zaleceń dotyczących bezpieczeństwa, zachowanie odpowiednich odległości i zakładanie masek.