Słynny na całym świecie Festiwal Wirujących Derwiszy odbędzie się w grudniu!

W dniach 10 – 17 grudnia 2013 r. w tureckim mieście Konya odbędzie się Festiwal  Wirujących Derwiszy „Mevlana”. Wydarzenie upamiętnia rocznicę śmierci Mevlany Rumiego – trzynastowiecznego wybitnego poety sufickiego, perskiego mistyka oraz teologa islamu, którego twórczość stała się inspiracją do powstania muzułmańskiego zakonu Mewlewitów.

 

Charakterystyczną cechą wirujących derwiszy jest medytacja w ruchu w postaci szeregu figur „tanecznych”, z których najbardziej widowiska jest umiejętność szybkiego wirowania. Mevlana wierzył bowiem, że komunikacja z Bogiem jest możliwa poprzez ruch i w ten sposób narodził się taniec derwiszy, wirujących w białych szatach, czarnych pelerynach oraz ze stożkowatym nakryciem głowy.

Konya, jak głoszą legendy, była pierwszą ludzką osadą, w której zostało przywrócone życie po biblijnym potopie. Obecność derwiszy oraz znaczenie historyczne sprawiło, że miasto jest ważne dla muzułmańskich pielgrzymów, a także  niezwykle interesujące dla turystów z całego świata.
 

Więcej szczegółowych informacji na poniżej wymienionych stronach internetowych:
www.konya.bel.tr
www.goturkey.com
www.tourismturkeysite.com

 
„Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza na teatralnej scenie w Stambule.

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach wspólnie z Cengiz Özek Shadow Theatre w Stambule przybliży tureckiej młodzieży „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza. Spektakl zostanie zrealizowany w tradycyjnej dla tureckiego teatru technice cieni (karagöz) przy współudziale światowej sławy lalkarza i mistrza animacji Cengiz`a Özek`a.

Premiera spektaklu będzie miała miejsce w październiku 2014 roku podczas XVII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek w Stambule, jednego z najważniejszych i najbardziej renomowanych festiwali sztuki lalkarstwa na świecie. W planach jest też pięć spektakli dla tamtejszej młodzieży i studentów, którzy będą mogli uczestniczyć w warsztatach dotyczących polskiej literatury.

Projekt powstaje w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Turcja 2014 – Promesa”, który ma zwiększyć zainteresowanie Turków polską kulturą. Przedsięwzięcia realizowane w ramach programu idealnie wpisują się w obchody przypadającej w przyszłym roku rocznicy 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Turcją.

Więcej szczegółowych informacji na poniżej wymienionych stronach internetowych:
www.teatrkubus.pl
www.cengizozekenglish.blogspot.com
www.cengizozek.com

 
Nowoczesne Muzeum Papiernictwa w tureckiej Yalovie.

Nowoczesne Muzeum Papiernictwa İbrahim Müteferrika w północno-zachodnim mieście Yalova staje się coraz bardziej popularne wśród turystów. Goście muzeum mogą wziąć udział w produkcji papieru przy użyciu tradycyjnych metod, z wykorzystaniem gałęzi drzew, a zarazem bez użycia środków chemicznych oraz konserwujących.

Pomimo tego, że placówka muzealna otwarta została 25 maja bieżącego roku, już teraz może poszczycić się liczbą 10.000 gości muzealnych z różnych krajów.

Ze względu na duże zainteresowanie muzeum, jego władze na bieżąco przygotowują materiały niezbędne do produkowania papieru. Turyści wyprodukowany przez siebie papier otrzymują na pamiątkę w prezencie. Dyrektor muzeum podkreśla również, że produkcja papieru nie ma negatywnego wpływu na środowisko i wykorzystuje wyłącznie surowce z drzew, których wycięcie było niezbędne. Najważniejszym celem placówki muzealnej jest przekonanie odwiedzających do naturalnych metod produkcji papieru oraz wypracowanie silnej marki papierniczej w mieście Yelova.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na poniżej wymienionych stronach internetowych:
www.yalova.gov.tr
www.goturkey.com
www.tourismturkeysite.com

 
Tureckie miasto Belek przyciąga coraz więcej golfistów z całego świata!

Chociaż Turcja znana jest turystom przede wszystkim ze słonecznych plaż, smacznej kuchni oraz bogactw starożytnej architektury, ostatnio cieszy się coraz większą popularnością wśród golfistów, przede wszystkim za sprawą zachwycających, profesjonalnych pól golfowych w mieście Belek oraz znajdujących się na jego terenie luksusowych, pięciogwiazdkowych obiektów hotelowych.

Do najbardziej popularnych pól golfowych w Belek zaliczane są Carya, Sultan, Faldo,  Montgomerie oraz National. Golfiści mają w Belek do dyspozycji 16 pól golfowych, które znajdują się w pobliżu  każdego z luksusowych hoteli. Kursy gry w golfa na poziomie zaawansowanym zostały zorganizowane w Belek z myślą o profesjonalnych golfistach. Ich twórcami są tacy mistrzowie jak Colin Montgomerie oraz Nick Faldo.

W listopadzie 2013 roku najsłynniejszy golfista świata Tiger Woods wziął udział w organizowanych w Belek zawodach golfowych „Turkish Airlines Open 2013”, będących jednym z 4  turniejów finałowych PGA European Tour, których głównym sponsorem były Tureckie Linie Lotnicze (THY). Sportowiec oświadczył, że wsparcie jakiego udziela rząd na rozwój golfa w Turcji jest bardzo ważne.

Belek, określane również mianem golfowej Mekki, znajduje się na wybrzeżu Morza Śródziemnego w pobliżu Antalyi. Pola golfowe największą popularnością cieszą się na przełomie marca i kwietnia oraz października i listopada.

Więcej szczegółowych informacji na poniżej wymienionych stronach internetowych:
www.golfholidays.com
www.goturkey.com
www.tourismturkeysite.com

 
Plakaty Andrzeja Pągowskiego na wystawie przyjaźni polsko-tureckiej w Stambule.

W Turcji można podziwiać wystawę plakatu polskiego artysty Andrzeja Pągowskiego. Została ona zorganizowana  z okazji zbliżającej się rocznicy 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Turcją i Polską. W listopadzie mogli ją podziwiać mieszkańcy Stambułu. Od 12 do 15 grudnia 2013 roku dzieła polskiego artysty będą prezentowane na Uniwersytecie Anadolu w Eskişehir, a od 24 lutego do 17 marca 2014 r. na Uniwersytecie Yaşar w Izmirze.

Andrzej Pągowski jest autorem ponad 1000 plakatów. Jego pierwsze dzieła zostały wydane drukiem w 1977 roku w Polsce i zagranicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów oraz teledysków. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i państwowych, między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Wystawa zorganizowana została przez Konsulat Generalny RP w Stambule. Jej otwarcie miało miejsce w siedzibie stambulskiego Uniwersytetu Işık. W ramach ekspozycji zaprezentowano 40 plakatów zaprojektowanych przez polskiego twórcę. Wystawa jest istotnym krokiem w stronę wymiany doświadczeń w dziedzinie kultury i sztuki pomiędzy Polską a Turcją.

Liczba pasażerów statków wycieczkowych odwiedzających Izmir może wynieść nawet 2 miliony.

Miasto Izmir może obsługiwać w przyszłości nawet 2 miliony pasażerów statków wycieczkowych rocznie. Izmir, to położone na wybrzeżu egejskim, trzecie co do wielkości miasto Turcji oraz drugi, po Stambule port morski. Miasto znajduje nad Zatoką Izmirską, podzielone jest na dziesięć okręgów metropolitalnych. W obrębie aglomeracji mieszka ponad 3,2 miliona mieszkańców, z czego 2,6 w obrębie administracyjnym miasta Izmir.

Zgodnie z pisemnym oświadczeniem Ekrema Demirtaşa, szefa Turkey Cruise Platform, liczba turystów przybyłych do Izmiru drogą morską wyniesie w bieżącym roku ponad 500.000, a celem długoterminowym jest osiąganie liczby 2.000.000 pasażerów rocznie. Zainteresowanie turystyką morską corocznie wzrasta w Izmirze o 10%.

Miasto poczyniło dotychczas wiele inwestycji mających na celu ulepszenie portu Alsancak i obniżenie kosztów związanych z opłatami portowymi.
 

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na poniżej wymienionych stronach internetowych:
www.izmir.bel.tr
www.goturkey.com
www.msccruises.com

 
Coraz więcej Polaków chce spędzić zimowy urlop w Turcji

Tureckie Erzurum staje się coraz bardziej atrakcyjne dla polskich narciarzy. W tym sezonie zimowym, urlop w Turcji zaplanowało kilka tysięcy Polaków. W Erzurum znajduje się nowoczesna infrastruktura – wyciągi, sztuczne naśnieżanie i komfortowe hotele czy apartamenty. Dodatkowym atutem tureckiej destynacji są atrakcyjne ceny karnetów na stoki i wyżywienia.

W Erzurum trasy narciarskie położone są na wysokościach od 2220 do 3176 m. n.p.m. Jednym z najbardziej znanych regionów narciarskich jest Palandöken, na którego stokach znajduje się duża liczba hoteli. Stacja narciarska w Palandoken oferuje 22 trasy, różnica poziomów między górną a dolną stacją wyciągów wynosi ponad 1000 metrów. Do dyspozycji turystów jest dziewięć wyciągów – dwie gondole, sześć wyciągów krzesełkowych, jeden orczyk oraz tzw. baby lift. Drugim regionem narciarskim jest Konaklı, który został wybudowany specjalnie na potrzeby Uniwersjady. Ten nowoczesny kompleks polecany jest szczególnie nieco bardziej zaawansowanym narciarzom. Sezon narciarski w Turcji trwa ok. 150 dni – od połowy grudnia do połowy maja.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na poniżej wymienionych stronach internetowych:

www.itaka.pl/narty/turcja/index.php?zs=Opis
www.youtube.com/watch?v=FV8c3SuPkaE
www.youtube.com/watch?v=B_dKd5yTNXk
www.youtube.com/watch?v=nr6bAIaoSSU

 
Obchody 600-lecia stosunków dyplomatycznych między Polską o Turcją

W roku 2014 przypada rocznica 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznychmiędzy Polską a Turcją. Ten szczególny moment stwarza szansę na przypomnienie historycznych relacji obu krajów oraz nawiązanie nowych kontaktów intelektualnych, biznesowych, a także kulturalnych.

Historia stosunków dyplomatycznych Polski z Turcją sięga 1414roku. Według „Kronik” Jana Długosza cztery lata po bitwie pod Grunwaldem sułtan Mehmet I Celebi przyjął na swoim dworze w Bursie (ówczesnej stolicy imperium) pierwszą polską misję dyplomatyczną.

W pamięci zbiorowej Polaków Turcja jest krajem, który nigdy nie uznał rozbiorów Polski. Podczas II wojny światowej ambasada RP w Ankarze działała nieprzerwanie, a władze tureckie udzielały pomocy uciekinierom z Polski. Pomogły także w ewakuacji rezerw państwowych złota Banku Polskiego. Jak podkreśla MSZ, Polskę i Turcję od blisko 600 lat łączą nie tylko silne więzi polityczne, ale także bliskie relacje handlowe i kulturalne.

Z okazji rocznicy Ministerstwo Kultury i Turystyki Republiki Turcji, Ambasada Turcji oraz Biuro Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji planuje organizację szeregu wydarzeń kulturalnych promujących kulturę turecką w Polsce, natomiast Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Adama Mickiewicza ma w planach promocję kultury polskiej w Turcji.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie:

www.iam.pl
www.ankara.msz.gov.pl/pl