W tym roku, Polska Filharmonia Bałtycka przygotowała kolejną edycję Koncertów Promenadowych, podczas których muzyka klasyczna spotka się z popem.

Na wzór brytyjskiej telewizji BBC i organizowanych przez nią koncertów „The Proms” , których początki sięgają aż 1895 roku. Koncerty promenadowe podzielone będą na dwie części – pierwsza, bardziej klasyczna odbywać się będzie w Sali Koncertowej na Ołowiance, zaś druga, z nieco bardziej rozrywkowym repertuarem i swobodniejszą atmosferą – na scenie letniej, na którą, z wyłączeniem miejsc siedzących wstęp jest wolny.

Pierwszy koncert z cyklu – „W rytmie Chopina” odbędzie się już 14 czerwca, a na scenie letniej wystąpi Józef Eliasz & Eljazz Big-Band. W programie wydarzenia znajdą się kompozycje F. Chopina w niestandardowym brzmieniu. Usłyszeć będzie można m.in. Preludium e-moll, op. 28 nr 4, Mazurka D-dur, op. 33 nr 2, Walca cis-moll, op. 64 nr 2 czy też Preludium c-moll, op. 28 nr 20. Wszystkie przygotowane w specjalnych aranżacjach Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, Krzysztofa Herdzina, Bohdana Ciesielskiego czy Henryka Miśkiewicza.

Tydzień później, 21 czerwca o godz. 18:00, w ramach II Koncertu Promenadowego odbędzie się Inauguracja gdańskiego lata muzycznego. Tym razem na scenie letniej oraz w Sali Koncertowej PFB wystąpi Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, którą poprowadzi znakomity dyrygent, Dyrektor Artystyczny Orkiestry PFB Ernst van Tiel. W ramach części pierwszej (Sala Koncertowa) będzie można wysłuchać kompozycji Leonarda Bernsteina, Dariusa Milhauda, Francisa Poulenca, Alberta Ginastery oraz Richarda Rogersa. Na Scenie letniej zagości słynne „Boléro” Maurice’a Ravela oraz najbardziej znane tańce Johannesa Brahmsa i Antonina Dvořáka.

Trzeci i ostatni Koncert Promenadowy – „Pamiątka z Italii” zaplanowano na 28 czerwca. Orkiestrę Symfoniczną PFB w Sali Koncertowej poprowadzi Massimiliano Caldi – gościnny dyrygent Orkiestry. W utworach Stanisława Moniuszki (Uwertura do opery „Straszny dwór”), Gioachino Antonio Rossiniego (Uwertura do opery „Cyrulik Sewilski”, wariacje na klarnet i orkiestrę) oraz Carlo Galante („Invano morte desio”) Koncerty uświetnią znakomici soliści: włoski klarnecista Giampiero Sobrino, który zinterpretuje nowy utwór napisany przez Carlo Galante pt. „Invano morte desio”, oraz ukraińskiego wirtuoz skrzypiec z polskim paszportem Vadima Brodskiego. W programie znajdą się m.in. „Zingaresca” Pablo Sarasate, „Czardasz” Vittorio Montiego, Piąta symfonia Beethovena w aranżacji Waltera Murphy’ego czy też piosenki z repertuaru Beatlesów.

Z pewnością warto więc będzie zarezerwować sobie kolejne niedziele, od 14 do 28 czerwca. Wszystkie Koncerty Promenadowe zostały dofinansowane ze środków Miasta Gdańska. Szczegółowy program znajdą Państwo na stronie internetowej PFB. Bilety na te i pozostałe wydarzenia Polskiej Filharmonii Bałtyckiej dostępne są w kasach na Ołowiance oraz w sprzedaży internetowej na www.filharmonia.gda.pl