Emilia Romania to najlepsze pod słońcem miejsce dla smakoszy włoskiej kuchni. Region pachnący szynką parmeńską (Prosciutto di Parma), serem Parmigiano Reggiano, ręcznie robionym makaronem w wielu formach i odmianach, głębokimi aromatami Aceto Balsamico Tradizionale i pieczywem takim jak Piadina słynie ze swojej Food Valleykrainy smaków znanej z legendarnych produktów i przepisów popularnych na całym świecie. 

 

Emilia Romania jest pierwszym europejskim regionem z najwyższą liczbą produktów wysokiej jakości. Wytwarzane są tu aż 44 produkty, których pochodzenie i jakość potwierdzono włoskimi oznaczeniami DOP lub DOC. Dzięki temu każda wizyta w tym miejscu to niezwykła kulinarna podróż do krainy serów, mięs, makaronów i win. Odwiedzający mają okazję wyruszyć w podróż przez malownicze wioski oraz pełne dzieł sztuki miasta regionu, leżące wzdłuż drogi wybudowanej jeszcze w czasach rzymskich – Via Emilia i skosztować wszystkich regionalnych przysmaków począwszy od musującego wina Lambrusco i Aceto Balsamico Tradizionale. w Modenie, poprzez Parmigiano Reggiano, aż po Prosciutto di Parma. W Emilii Romanii powstało 26 muzeów poświęconych lokalnym produktom. Turyści mogą przenieść się tam w czasie i poznać historię poszczególnych wyrobów.

 

Historia Włoch zamknięta w smaku

 

Food Valley to uznawana na całym świecie marka turystyczna, która swoim zasięgiem obejmuje obszar od Piacenzy przez Parmę, Modenę i Bolonię, aż do Rimini położonego u wybrzeża Morza Adriatyckiego. Wśród tych urokliwych krajobrazów powstają produkty, które zna cały świat. Począwszy od XIX wieku, Parma stała się centrum przemysłu spożywczego, dzięki firmom produkcyjnym i rozbudowanej sieci pociągów parowych. W XX wieku stała się również siedzibą Stazione Sperimentale delle Conserve Alimentari, Targów Konserwacji Żywności i prekursorem Międzynarodowych Targów Żywności. Miasto zostało wybrane w 2003 roku na siedzibę EFSA – European Food Safety Authority. W 2016 roku Parma została wyróżniona nagrodą Unesco i uznana za najlepsze gastronomiczne miasto. Historia przysmaków z tego regionu sięga aż do średniowiecza, kiedy to benedyktyni opracowali produkcję sera Parmigiano Reggiano, którego smakiem cieszymy się do dzisiaj. Z kolei szynka parmeńska była najpierw produkowana na obszarze Parmy dzięki hodowli wieprzowiny przez Celtów, a następnie przez Rzymian. 

 

Kulinarna podróż po regionie

 

Prowincje Piacenza i Parma

Dumę Piacenzy stanowią trzy wędliny: coppa, pancetta oraz salami, które uzyskały oznaczenie CDO. Na okolicznych wzgórzach produkowane są również wyśmienite wina, a na szczególną uwagę zasługują czerwone Gutturnio oraz białe Ortrugo, które posiadają oznaczenie DOC. Pobyt w Parmie nie może obejść się bez wizyty u miejscowego rzeźnika i spróbowania najlepszej w całych Włoszech szynki dojrzewającej Prosciutto di Parma. Szynka ta równie dobrze smakuje sama, jak i w towarzystwie melona miodowego. Najlepiej skosztować tego lokalnego przysmaku w letni wieczór przy lampce miejscowego wina i zwiedzić urokliwie miasto po drodze na kolację w restauracji. 

 

Prowincje Reggio Emilia i Modena

Obie prowincje oferują prawdziwe atrakcje dla smakoszy. To właśnie tutaj można skosztować tradycyjnego Aceto Balsamico Tradizionale o kwaskowatym smaku, który dojrzewa w drewnianych beczkach przez co najmniej 12 lat, a także pesto modenese – pasty wieprzowej ze stopionego boczku, czosnku i rozmarynu. Idealnym dopełnieniem dla powyższych przysmaków będzie rozkosznie musujące, czerwone wino wytrawne Lambrusco. Prawdziwi pasjonaci mogą udać się na wycieczkę po fabryce Parmigiano Reggiano i zobaczyć, jak przebiega jego proces produkcji.

 

Prowincje Bolonia i Ferrara

Bolonia słynie z potraw z makaronem takich jak: tortellini, tortelloni, balanzoni, lasagne, gramigna i tagliatelle, które można również znaleźć w innych częściach regionu, ale w nieco innym wydaniu. Z tej prowincji wywodzi się również słodka mortadela, często aromatyzowana przyprawami.

 

Kuchnia Ferrary została ukształtowana przez gusta panujące na dworze rodu książęcego d’Este, na którym preferowana była mieszanka słodkich i aromatycznych smaków – czego świetny przykład stanowią pierożki z nadzieniem z dyni „Cappellacci di Zucca”, podawane tradycyjnie z masłem i szałwią. Miejscowy chleb – Coppia – jest kolejnym przysmakiem rodem z Ferrary.

 

Prowincje Rawenna i Forlì-Cesena

Rawenna ma bogate tradycje rolnicze, począwszy od upraw owoców na równinach skończywszy na uprawie oliwek na wzgórzach. Na wybrzeżu Adriatyku poławia się tłuste ryby, takie jak sardynki, sardele i makrele. 

Na stołach (oraz rogach ulic) prowincji Forli-Cesena prawdziwą gwiazdą jest cienki placek o nazwie Piadina. Z reguły podawana z kremowym serem Squacquerone oraz miejscowym salami. Wino deserowe Sangiovese di Romagna, noszące oznaczenie DOC, pochodzi z winnic na wzgórzach rozciągających się pomiędzy Forli i Ceseną i idealnie pasuje do pieczonych kasztanów lub owocowych tart.

 

Prowincja Rimini

To idealne miejsce do degustacji ryb, zwłaszcza grillowanych. W Rimini i wzdłuż całej Riwiery Romanii nigdy nie brakuje świeżych okazów. Wystarczy lekko posmarować bułkę tartą oliwą z oliwek, dodać odrobinę soli oraz szczyptę pietruszki, by uzyskać grigliatę – tradycyjne drugie danie z grillową rybą. To bez wątpienia jedno z najczęściej serwowanych i cenionych dań w restauracjach na wybrzeżu Rimini, serwowanych przez cały rok. Esencją doskonałej grigliaty jest świeża ryba- sola, dorsz lub mule z rozmarynem. Innym słynnym daniem jest klasyczny szaszłyk z saraghiny (rodzaj ryby) lub krewetek i calamaretti z dodatkiem oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia.

 

Wzgórza Rimini to doskonałe miejsce, aby wybrać się na łowy białych trufli. Podczas porannych poszukiwań, odwiedzający mogą podziwiać współpracę pomiędzy zbieraczem i psem tropiącym, szukać tropów pozostawionych przez jelenie i dziki w pobliżu miejsc, gdzie rosną trufle, a następnie spożyć przepysznego dania, oczywiście z truflami w roli głównej, do którego serwowane są lokalne wina Sangiovese, Trebbiano lub Pagadebit. 

 

Kraina wielkich kucharzy

 

Według francuskiego przewodnika Michelin z 2024 roku, 22 lokale gastronomiczne w regionie Emilia Romania zostały uznane, za najlepsze włoskie restauracje.  Nawet wśród tak zwanych „Michelin – BIB Gourmand restaurants”, które uznawane są za restauracje z niskimi cenami, aż 34 z nich znajduje się w Emilii Romanii. Osteria Francescana w Modenie dwukrotnie zajęła pierwsze miejsce w konkursie San Pellegrino World’s 50 Best Restaurants In 2016 and 2018 Jej właściciel, szef kuchni Massimo Bottura udowadnia, że bycie kucharzem to nie tylko gotowanie – pokazuje inne, nieznane dotąd oblicza kuchni. Bottura razem z żoną założyli organizację Food for Soul, której celem jest zwiększanie świadomości w kwestii marnowania jedzenia i walką ze społeczną izolacją. 

 

Szkoły gastronomiczne

W Emilii Romanii znajdują się liczne szkoły gastronomiczne, które umożliwiają odwiedzającym własnoręczne przygotowanie i nadzianie makaronu. Można tam zdobyć szczegółową wiedzę na temat lokalnych produktów, posiadających oznaczenie DOP. Wiele z tych szkół mieści się na malowniczych wzgórzach lub równinach, otaczających najważniejsze miasta regionu, a odwiedzający mogą udać się na nocleg do miejscowych gospodarstw po zjedzeniu obfitej kolacji, którą sami przygotowali. Jedną ze szkół jest Casartusi w Forlimpopoli. 

 

Wielkie letnie wydarzenia poświęcone jedzeniu

Lato w Food Valley jest co roku bardzo intensywne. Do regionu przybywa wielu turystów, którzy mają okazję uczestniczyć w wydarzeniach poświęconych żywności. Jednym z nich jest Festa Artusiana organizowana pod koniec czerwca w Forlimpopoli, miasteczku położonym nieopodal Bolonii. Festiwal kultywowany jest od 1997 roku i poświęcony jest Pellegrino Artusi, czyli ojcu i autorowi włoskiej kuchni. Program wydarzenia obejmuje degustacje produktów, targi żywieniowe, imprezy taneczne- zatem każdy bez trudu znajdzie coś dla ciała i ducha.