29 maja br. o godz. 17.00 w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, w Pałacu na Wyspie odbędzie się wykład dr Doroty Dukwicz „Od przyjaźni do wrogości. Franciszek Ksawery Branicki a Stanisław August – nie tylko w świetle Pamiętników”.

Franciszek Ksawery Branicki był w początkach panowania króla Stanisława Augusta jego przyjacielem i jednym z najbliższych współpracowników. Wykład będzie próbą prześledzenia, w jaki sposób przyjaźń obu bohaterów zmieniła się w osobistą niechęć i polityczną wrogość. Będzie to przedostatnie spotkanie z cyklu „Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie”, organizowanego przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską Muzeum Łazienki Królewskie wspólnie z Polskim Towarzystwem Badań nad Wiekiem Osiemnastym.

„Pamiętniki króla Stanisława Augusta” (wybór tekstu prof. Dominique Triaire, redakcja prof. Marek Dębowski) – jeden z najważniejszych i najciekawszych dokumentów epoki, w której powstały. Dzieło obejmujące lata 1732 – 1778 pokazuje bogatą panoramę Europy i Rzeczypospolitej epoki oświecenia – kultury, obyczajów i rozgrywek politycznych. „Pamiętniki” to nie tylko wydarzenia, ale przede wszystkim ludzie – władcy, ich ministrowie i doradcy, przywódcy stronnictw politycznych, twórcy kultury oświecenia europejskiego i polskiego, a także damy z otoczenia królewskiego. Wszystkie te postaci zostały niezwykle trafnie opisane przez Stanisława Augusta, a ich literackie portrety stanowią niewątpliwy walor „Pamiętników”.

Wykłady „Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie” odbywają się raz w miesiącu, w Pałacu na Wyspie, o godz. 17.00. Wstęp wolny.