Charakterystyczna kreska i cięty humor. Któż nie zna Zbigniewa Jujki i jego kultowych już rysunków? Dla wszystkich wielbicieli talentu satyryka oraz dla tych, którzy nie zetknęli się jeszcze z jego pracami, Filharmonia Bałtycka, już w ten piątek (10. października), o godz. 18:00 przygotowała wernisaż z udziałem mistrza rysunku.

Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na organizację wystawy prac poświęconych Chopinowi, niż Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina właśnie. Oprócz nich, odwiedzający będą mogli także obejrzeć rysunki związane z muzyką oraz instytucjami kulturalnymi Trójmiasta.  Smaczkiem wystawy będą z pewnością prace komentujące trójmiejskie wydarzenia. Także te z ostatnich lat.

Z kolei gratką dla wielbicieli  talentu Zbigniewa Jujki będzie możliwość spotkania z nim podczas wernisażu w Foyer filharmonii, który zaplanowano na 10 października, na godz.  18:00.

Wszystkie prace będzie można oglądać do 30. października br., na godzinę przed każdym koncertem.

Wstęp wolny.

 

Zbigniew Jujka

Urodzony 23 lipca 1935 w Starym Targu polski dziennikarz, rysownik satyryczny, syn Franciszka Jujki. Ukończył PWSSP w Gdańsku na wydziale Architektury Wnętrz. Debiutował jako rysownik-satyryk w 1953 w „Gazecie Zielonogórskiej”, potem związał się z „Dziennikiem Bałtyckim”, którego od ponad 30 lat jest redaktorem graficznym. W cyklu „Dzienniczek”, ukazującym się na łamach tego czasopisma, komentuje poprzez rysunki satyryczne najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne upływającego tygodnia. Współpracuje także z innymi wydawnictwami w Polsce i za granicą. Współautor albumowej antologii „III Rzeczpospolita w karykaturze”. Jest także twórcą ilustracji książkowych i plakatów.
W latach 1989-1996 był prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.
W roku 1998 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” i odznaką Pro Ecclesia et Populo.
Żródło: Wikipedia