Republika Dominikańska może się w tym roku pochwalić dwoma prestiżowymi tytułami. Już po raz czwarty kraj ten został wybrany jako „Najlepsza golfowa destynacja Ameryki Łacińskiej i Karaibów“, a metropolia Santo Domingo po raz drugi może szczycić się mianem „Karaibskiej stolicy gastronomii“. Golfowy tytuł przyznało Międzynarodowe Stowarzyszenie Golfowe (IAGTO), tytuł kulinarny pochodzi od Iberoamerykańskiej Akademii Gastronomicznej (AIBG). 

 

Republika Dominikańska jako destynacja kulinarna

Ważną nagrodę w dziedzinie gastronomii wręczyli przedstawiciele AIBG na ręce członków Dominikańskiej Akademii Gastronomicznej w czasie uroczystej ceremonii, która odbyła się w Madrycie. 

 

„Fakt, że Republika Dominikańska zdobyła tę ważną nagrodę już po raz drugi jest dowodem na to, że energia, którą w promocję dominikańskiej kuchni przez ostatnie dwa lata wkładamy, do nas wraca. Co więcej – umieściła nas w rankingu najlepszych kulinarnych destynacji“  mówi Leila Boasier Budecker, szefowa Narodowej Agencji Turystycznej Republiki Dominikańskiej z siedzibą w Pradze.

 

Santo Domingo zdobyło ten prestiżowy tytuł po raz pierwszy w 2017 r. Nawiązując do zdobytej nagrody, Republika Dominikańska zaprezentowała się na festiwalach kulinarnych oraz innych imprezach, propagując w ten sposób dominikańską kuchnię i lokalne produkty. Bez wątpienia ma to wpływ na rozwój ruchu turystycznego. 

 

W dominikańskiej kuchni widoczne są wpływy hiszpańskie, afrykańskie i indiańskie. Popularne są różne rodzaje przypraw np. kolendra, ají (gatunek papryczek chilli) czy oregano, które sprawiają, że jedzenie ma niepowtarzalny smak. Do miejscowych specjalności należy np. sancocho (zupa z siedmiu rodzajów mięsa), pescado al coco (ryba w sosie kokosowym), mangú (bananowa kasza z jajkiem i smażoną kiełbaską i cebulką), la bandera (mięso z kurczaka lub wołowina z ryżem i fasolą). W kraju hodowana jest także kawa oraz kakao, z którego produkowana jest delikatna czekolada, a także różne rodzaje owoców tropikalnych takich jak papaja, marakuja, mango czy ananas, a także trzcina cukrowa, z której powstaje rum. 

 

Iberoamerykańska Akademia Gastronomiczna (AIBG) została założona we wrześniu 2009 r. w hiszpańskiej Sewilli. Instytucja zajmuje się wsparciem, badaniem, propagacją oraz ochroną narodowych kuchni w hiszpańskojęzycznych krajach oraz wspiera tradycje kulinarne w kombinacji z najnowocześniejszymi trendami. 

 

Golf i Republika Dominikańska 

Prestiżowa nagroda w dziedzinie golfu została przyznana Republice Dominikańskiej przez touroperatorów, którzy na ten kraj głosowali w ankiecie IAGTO Awards. Uroczyste ogłoszenie zwycięzców i przekazanie nagrody miało miejsce 18 października 2018 r. w czasie międzynarodowych targów Golf Travel Market w słoweńskiej Lublanie. 

 

„Republika Dominikańska oferuje miłośnikom golfa wyśmienite zaplecze, a golf jest nieodłączną częścią oferty turystycznej. To dla nas wielki zaszczyt, że nagroda pochodzi bezpośrednio od przedstawicieli golfowej społeczności na poziomie światowym“ skomentowała Leila Boasier Budecker, szefowa dominikańskiego tourist boardu.

 

W kraju jest do dyspozycji w sumie 28 pól golfowych, z czego 86 jamek oferuje widok na karaibski krajobraz, a 39 na Ocean Atlantycki. Do najbardziej znanych należy pole golfowe w resorcie Casa de Campo zaprojektowane przez architekta Pete’a Dye’a (Teeth of the Dog, Dye Fore i The Links). Warto także wspomnieć o Punta Espada autora Jacka Nicklause,  Playa Dorada zaprojektowanym przez Roberta Trenta Jonesa Sr. i Guavaberry Golf & Country Club niedaleko Santo Dominga.

 

W marcu w resorcie Puntacana Resort & Club odbędą się międzynarodowe mistrzostwa PGA Tour 2019, a pod koniec miesiąca (25–31.3.2019) w Punta Cana będzie miała miejsce II edycja mistrzostw Corales Puntacana Resort & Club Championship March.

 

O Republice Dominikańskiej

Republika Dominikańska zajmuje mniej więcej dwie trzecie wyspy Hispaniola, która leży na południowy wschód od Florydy. Ta destynacja jest, po Kubie, drugim największym państwem na Morzu Karaibskim, gdzie mówi się po hiszpańsku. Charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem. Znaleźć tu można bezkresne dziewicze plaże, wiecznie zielone lasy tropikalne i tereny górskie. Ruch turystyczny należy do najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu. Dominikana posiada pięć regionów turystycznych: Boca Chica – Juan Dolio, Punta Cana – Bávaro, La Romana – Bayahibe, Samaná – Las Terrenas a Puerto Plata – Cabarete – Sosúa. Republikę Dominikańska można odwiedzic kiedykolwiek. W sezonie letnim klimat jest wilgotny ze średnimi temperaturami ok. 32 C, zimy są suche a temperatura wynosi ok 28 C.