Krok od wielkiego sukcesu był Gdańsk, który znalazł się w finałowej trójce miast starających się o organizację kongresu ICCA w 2017 roku. Choć ostatecznie spotkanie zostało przyznane Pradze (Czechy) Gdańsk odnotował sukces.
18 maja br. zespół w składzie: Krzysztof Celuch Poland Convention Bureau POT, Agnieszka Faracik DMC Poland z Krakowa, Łukasz Wysocki AmberExpo Gdańsk, Anna Górska i Marta Wiśniewska z Gdańsk Convention Bureau GOT, zaprezentował we Frankfurcie ofertę Gdańska na organizację kongresu ICCA (International Congress & Convention Association) w 2017r. Oferta ta, choć zdaniem Zarządu ICCA była bardzo profesjonalna i konkurencyjna, przegrała z ofertą Pragi (Czechy).
Praga starała się o pozyskanie kongresu już po raz trzeci (w 2006r. nie zakwalifikowała się do finału, w 2013r. przegrała konkurując z Kuching w Malezji). Gdańsk starając się po raz pierwszy o kongres od razu zakwalifikował się do ścisłego finału razem z Pragą i St. Petersburgiem. Bardzo silna oferta Gdańska konkurowała z Pragą, która logistycznie jako stolica była od początku silniejsza. Dodatkowo stolica Czech miała tę przewagę, że poprawiła wszystkie błędy popełnione w ubiegłych latach.
Według Martina Sirka, Dyrektora Zarządzającego ICCA, jakość ostatecznej oferty przedstawionej przez Gdańsk była fenomenalna. Zespół stojący za Gdańskim bidem (ofertą) udowodnił, że bardzo uważnie przyglądał się opiniom ICCA i wziął pod uwagę wszystkie sugestie m.in. te po marcowej site inspection.
Gdański zespół został także poinformowany, że gdyby konkurował z ofertą Pragi złożoną rok wcześniej, na pewno by wygrał. Stolica Czech bogatsza jednak o doświadczenia z lat ubiegłych przygotowała bardzo dobrą, przemyślaną ofertę. Zarząd ICCA podkreślił także ogromne zaangażowanie zespołu z Polski, a charyzmatyczna prezentacja oparta na „Wolności, jako najwyższej wartości dla wszystkich Polaków, a tego dnia szczególnie Gdańszczan” poruszyła Zarząd ICCA. Zespół sprawdził się również w rundzie pytań pokazując, że był na nie perfekcyjnie przygotowany.
Członkowie Zarządu ICCA, po długich debatach i głosowaniu, podkreślili że bardzo trudno było podjąć ostateczną decyzję, ponieważ obie oferty były doskonałe i tylko marginalne czynniki przekonały ich, aby wybrać Pragę. Oferty Gdańska i Pragi były znacznie bardziej profesjonalne i kompleksowe niż oferta St. Petersburga, pomimo dużej atrakcyjności ostatniego z miast oraz posiadanego światowej klasy centrum kongresowego, które wkrótce będzie otwarte.
„Jadąc do Frankfurtu, wiedzieliśmy, że spotkamy się z faworytem wyścigu – Pragę” – dodaje Anna Górska, Prezes Zarządu Gdańsk Convention Bureau GOT. „Jednak po prezentacji, która była ogromnie emocjonalna i wzruszająca wszyscy czuliśmy, że Gdańsk wysunął się na prowadzenie. I tak też się stało. W ostatniej chwili dowiedzieliśmy się, że Praga zabrała do Frankfurtu ‘tajną broń’ – Prezydenta Tomasa Hudecek, który przechylił szalę zwycięstwa na ich stronę, pokazując ogromną pasję z jaką wspiera innowacje, gospodarkę opartą na wiedzy, wpisując to w strategię miasta. W strategię tą idealnie wpisał się także Kongres ICCA.”
Mimo ostatecznie niekorzystnego dla Gdańska głosowania, Zarząd podkreślił wielokrotnie, że był to proces dla Polski zwycięski i w poprzednich latach oferta Gdańska bezwarunkowo zwyciężyłaby. Członkowie Zarządu dodali również że prezentacja Gdańska pełna emocji i personalnego zaangażowania członków zespołu, była jedną z najlepszych jakie w ogóle prezentowano przed Zarządem ICCA. Gdańsk wrócił do kraju silniejszy o doświadczenie, które umocniło lokalną i ogólnopolską branżę.