Infobarka warszawskiej Fundacji Do Dzieła to turystyka w nowoczesnym, multimedialnym wydaniu. Umowę na unijne dofinansowanie tego projektu podpisali dziś wicemarszałek Leszek Ruszczyk oraz wiceprezesi zarządu fundacji Przemysław Dziubłowski i Marcin Sołtysiak. Dofinansowanie dla tej inwestycji to ponad 725 tys. zł.  

Nadbrzeża Wisły w Warszawie przeżywają od kilku lat renesans. Warszawiacy na nowo pokochali rzekę i chętnie spędzają nad nią czas wolny. Zmienia się również jej otoczenie. Mieszkańcy wypoczywają zarówno po lewej stronie – np. na trawnikach Centrum Nauki Kopernik, jak i po prawej – na licznych plażach. Za chwilę ruszy kolejny sezon multimedialnego widowiska Park Fontann na Podzamczu. Poza tym trwa rewitalizacja Portu Czerniakowskiego i przebudowa nadwiślańskich bulwarów, które staną się kolejnym miejscem pełnym imprez. Przy tak licznych lokalizacjach czasem aż trudno być na bieżąco z informacjami o wszystkich wydarzeniach. Dlatego właśnie Fundacja Do Dzieła! postanowiła stworzyć multimedialną Infobarkę Wisła.

Dotacja unijna zostanie przeznaczona m.in. na zakup nowoczesnej, przeszklonej barki, w której powstanie nie tylko punkt informacji o tym, co dzieje się nad Wisłą, ale też osobliwe muzeum królowej polskich rzek. Barka będzie wyposażona w sprzęt multimedialny, który m.in. zapewni działanie interaktywnej mapy miejsc i wydarzeń. Poza tym powstanie specjalna aplikacja, dzięki której odwiedzający będą mogli poznawać rzekę na dwa sposoby – pod kątem historii lub współczesności. Na barce będzie można znaleźć też propozycje programów zwiedzania nadbrzeży Wisły łącznie z uwzględnieniem sposobu zwiedzania i miejsc wypożyczenia np. rowerów, longboardów, kajaków, tramwaju wodnego itp.

Fundacja planuje, że barka stanie się miejscem inicjatyw innych organizacji pozarządowych działających nad Wisłą. Będą tam odbywały się dwa razy w tygodniu spotkania związane z historią warszawskiej Wisły oraz prelekcje wiślanych aktywistów.

Fundacja Do Dzieła! od czterech lat aktywnie bierze udział w przemianach nad Wisłą. Trzykrotnie realizowała projekt animacji kulturalnej PrzyStań nad Wisłą. Ponadto we współpracy z Biurem Kultury m.st. Warszawy organizuje cykle muzyczne, czynnie uczestniczy w tworzeniu programu animacyjno-kulturalnego w klubokawiarni Cud Nad Wisłą i w tworzeniu animacji kulturalno-rekreacyjnej w klubokawiarni Plażowa. Ma także doświadczenie w projekcie nadwiślańskiej  przestrzeni rekreacyjno-sportowej Nowe Życie stworzonej w 2012 r., położonej na miejscu obecnie remontowanych bulwarów.

Tytuł projektu: Infobarka Wisła
Beneficjent: Fundacja Do Dzieła!
Całkowita wartość projektu: 1 145 632,50 zł
Kwota dofinansowania: 725 062,50 zł
Działanie: 6.2 Turystyka