Litwa znajduje się w strefie czasowej GMT + 2 godz., co oznacza, że będąc na Litwie musimy przesunąć wskazówki zegara o godzinę do przodu.
Klimat Litwy zbliżony jest do polskiego, zwłaszcza części płn.-wsch.
Pow. Litwy wynosi 65 300 km2, zaś ludność zaledwie 3 mln.
Walutą Litwy jest lit litewski, którego kurs w stosunku do złotówki wynosi ok. 1,2 (1LTL=1,2 PLN). 1 stycznia 2015 obowiązującą na Litwie walutą staje się euro. Choć ostateczna decyzja o wprowadzeniu euro na Litwę ma zapaść podczas unijnego szczytu w końcu czerwca, wydaje się to już tylko formalnością. Pierwsze monety euro zostały wybite kilka dni temu..Tak jak monety euro w innych krajach, litewskie monety będą miały rewers taki sam jak wszyscy, natomiast na awersie będzie herb Litwy – Pogoń, podobnie jak na dotychczasowych monetach.
Ważna informacja dla posiadaczy dotychczasowej waluty – litów: płatności w litach będzie można dokonywać w ciągu 15 dni od wprowadzenia nowej waluty. Reszta będzie wydawana już w litach. Banki komercyjne oraz państwowa poczta będzie wymieniać lity na euro przez pierwszych 6 miesięcy po wprowadzeniu nowej waluty.
Polacy podróżujący na Litwę powinni zaopatrzyć się w karty EKUZ uprawniające do otrzymania opieki zdrowotnej tak, jak w innych krajach UE.
Numer telefonu alarmowego to 112, tak jak u nas. Kierunkowy na Litwę to +370, z Litwy do Polski +48.
Z Warszawy można dojechać samochodem do Wilna w 6 godzin, pokonując ok. 450 km. Z Białegostoku odległość wynosi już tylko ok. 300 km, zaś z Krakowa 750 km. Jeszcze szybciej potrwa podróż samolotem. Wilno ma regularne połączenia lotnicze z Warszawą, a lot trwa nieco ponad 1 godz. Na Litwie znajdują się 4 lotniska, międzynarodowe posiadające połączenia z wieloma miastami w Europie (główne lotniska z regularnymi połączeniami są w Wilnie i Kownie).
Po Litwie najwygodniej poruszać się samochodem, korzystając z sieci dróg ekspresowych. Odległości nie są duże. Z Wilna do Trok jest ok. 27 km, do Druskiennik – 130 km, do Kowna – 100 km a do Kłajpedy nieco ponad 300 km.
Podróżując należy pamiętać o świętach obowiązujących na Litwie. Dni świąteczne to: 1 stycznia – Nowy Rok, 16 lutego – Święto Niepodległości, 11 marca – Dzień Odrodzenia Niepodległości Litwy, Wielkanoc (Wielka Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny), 1 maj – Międzynarodowy Dzień Pracy, 24 czerwca – Noc Świętojańska, 6 lipca – Dzień Państwa (Dzień Koronacji Króla Mendoga), 15 sierpnia – Wniebowzięcia NMP, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 24 grudnia – Wigilia, 25-26 grudnia Boże Narodzenie.
Na Litwie znajduje się geograficzny środek Europy. Umiejscowiony on jest niedaleko Paliepiukai pod Moletami, gdzie można oglądać jeden z punktów pomiarowych wpisanego na listę UNESCO Południka Struvego. Inne wpisane na listę UNESCO obiekty to: Starówka wileńska, Mierzeja Kurońska i Kiernów. Na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO wpisano też sztukę rzeźbienia krzyży oraz tradycyjne pieśni polifoniczne.
Największe miasta litewskie to Wilno, Kowno, Kłajpeda i Szawle. Litwa podzielona jest na 10 województw, poza tym jest 5 miast wyodrębnionych. Etnograficznie dzieli się na Wielką Litwę (Auksztotę, Dzukiję, Suwalszczyznę i Żmudź) oraz Małą Litwę (Kłajpeda i tereny nadmorskie).
W kraju działają 4 uzdrowiska (Druskienniki, Birsztany, Połąga i Nerynga) oraz również 4 tereny uzdrowiskowe, wszystkie zlokalizowane na wschodzie kraju (Oniksztaty, Ignalina, Troki i Jeziorosy).
Parki narodowe Litwy to: Park Mierzei Kurońskiej, Żmudzki, Auksztocki, Dzukijski oraz Trocki Historyczny Park Narodowy. Oprócz tego jest wiele parków regionalnych i rezerwatów przyrody.
Liczne SPA oferują usługi na najwyższym poziomie z wykorzystaniem leczniczych wód mineralnych oraz np. bursztynu i jaspisu.
Oferta czynnego wypoczynku obejmuje propozycję wybrania się na wyznaczone trasy krajobrazowe, przejażdżki rowerowe np. 50-kilometrową ścieżką wzdłuż Mierzei Kurońskiej (długość ścieżek rowerowych na pomorzu litewskim wynosi ok. 200 km), kajakarstwo, wioślarstwo i żeglarstwo, jazdę konną, golf, wind- i kitesurfing na wybrzeżu oraz zimą bojery. Parki wodne w Wilnie i w Druskiennikach zapewniają tropikalną atmosferę przez cały rok, podobnie jak całoroczną zimę – Snow Arena, również w Druskiennikach. Największym parkiem linowym jest One – także w Druskiennikach.
Liczne sanktuaria słynące cudami daleko poza granicami Litwy są miejscem wielu pielgrzymek. Najbardziej znany jest Szlak Papieski powstały w 2007 i prowadzący przez najważniejsze litewskie miejsca święte.
Baza noclegowa Litwy jest zróżnicowana- od hoteli o najwyższym światowym standardzie, przez pensjonaty, kwatery prywatne, gospodarstwa agroturystyczne aż po kempingi i pola namiotowe w wyznaczonych miejscach parków narodowych.
W Wilnie dobrze jest się zaopatrzyć w Wileńską Kartę Miejską. Karta, która jest dostępna od kilku lat i corocznie wzbogaca swoją ofertę zniżek na transport miejski, wejścia do muzeów i galerii, wejścia do klubów, zajęcia sportowe, noclegi, usługi gastronomiczne, zakupy w sklepach z upominkami, zabiegi w salonach kosmetycznych i SPA, wynajem samochodów, rowerów, hulajnóg i segwayów, a nawet przelot balonem. W sumie w tym roku turyści mogą liczyć na zniżki w 96 miejscach Wilna, których lista umieszczona jest na stronie internetowej oraz dołączona do karty w postaci kuponów. Wileńska Karta Miejska dostępna jest w Wilnie w Centrach Informacji Turystycznej. Można ją także kupić przez internet.
Wilno, jako jedyne miasto Europy Wschodniej, posiada sieć wypożyczalni rowerów miejskich Cyclocity,
Studenci z ważną legitymacją ISIC oraz nauczyciele z legitymacją ITIC mogą liczyć na ponad 1000 różnych zniżek na Litwie, w tym również w Centrum Informacji Turystycznej m. Wilna. W Wilnie zniżki oferowane są od 15 maja do 15 września m.in. na wypożyczenie przewodnika audio i na regularne wycieczki.
Od 2013 Wilno można oglądać na stronach Google Street View.
Będąc na Litwie warto skosztować ciekawej i smacznej kuchni litewskiej, której sztandarowymi potrawami są np. cepeliny, chłodnik, sękacze, kindziuk, kugelis oraz słynne miody pitne, nalewki, piwo i kwas chlebowy. W Trokach należy zjeść karaimskie kibiny.
Z Litwy warto przywieźć pamiątki „kulinarne” w tym miody pitne, nalewki, słynny chleb wileński, sękacze, a także rękodzieło artystyczne, piękne wyroby ze lny oraz wyroby z bursztynu dostępnego nawet w kolorze niebieskawym.
Planując podróż na Litwę warto skorzystać z informacji zawartych na następujących stronach internetowych:
Dla całej Litwy informacje na:
www.lithuania.travel
dla Wilna:
www.vilnius-events.lt
www.cyclocity.lt
www.vilnius-tourism.lt/pl/vtic/uslugi/vilnius-city-card/
dla Kowna:
http://www.kaunastic.lt/kaunas_web.pdf
dla Kłajpedy:
www.klaipedainfo.lt
dla Trok:
www.trakai-visit.lt
www.akvapark.lt/pl
dla Druskiennik:
www.info.druskininkai.lt/pl/
dla Birsztan:
www.visitbirstonas.lt/lit/Polish
dla Połągi:
www.palangatic.lt
dla Neryngi:
www.neringa.lt
dla Kiernowa:
www.kernave.org
O malowniczej, historycznej kolejce wąskotorowej można przeczytać m.in na:
www.siaurukas.eu/index.php/en/
Szlak papieski na Litwie:
http://www.piligrimukelias.lt/?id=10&lng=3
http://www.lithuania.travel/uploads/files/dir35/dir1/12_0.php
Wydarzenia związane z tradycjami ludowymi:
www.etno.lt