Delegacja kazachskiego rządu z wiceministrem spraw zagranicznych Rapilem Żoszybajewem odwiedziła Polskę. Tematem spotkań, m.in. z Ministrem Witoldem Bańką, były przygotowania do Expo 2017.


Po zakończeniu oficjalnych rozmów w sprawie uczestnictwa Polski w światowej wystawie, która odbędzie się w mieście Astana Kazachstanie, delegacja spotkała się z polskimi dziennikarzami. Jak powiedział minister Rapil Żoszybajew, EXPO w Kazachstanie będzie wyjątkową imprezą. „Już jest wyjątkowa, bo EXPO odbędzie się po raz pierwszy w Azji Środkowej. Mamy już potwierdzony udział 76 państw, w tym Polski oraz 14 organizacji międzynarodowych. Sądzę, ze liczba państwa uczestniczących w imprezie przekroczy setkę.”


Kazachowie liczą też na pobudzenie ruchu turystycznego między Polską a ich krajem. Rozmowy przeprowadzone w Polsce z przedstawicielami rządu Prezydentem Andrzejem Dudą, dotyczyły m.in. zniesienia obowiązku wizowego. Minister Żoszybajew zapowiedział, że obowiązek ten zostanie zniesiony dla obywateli 34 państwa, w tym Polski już od 1 stycznia 2017 roku.


Kazachski rząd rozmawia też z liniami lotniczymi LOT o uruchomieniu bezpośredniego połączenia lotniczego między Polską a Kazachstanem, licząc na to, że nastąpi to na początku przyszłego roku.